Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej

Okładka książki Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej MacKenzie Jackson
MacKenzie Jackson Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Whole Again: Healing Your Heart and Rediscovering Your True Self After Toxic Relationships and Emotional Abuse
Sensus
2020-01-07
2020-01-07
Wojciech Usarzewicz
poradnik życiowy toksyczne relacje związki uczucia emocjonalność

Ta ksiazka jest jak udanie sie na sesje terapeutyczna, ktora odmienia zycie na lepsze. Polecam!

Po toksycznym związku można zwątpić we wszystko. Jak na nowo odzyskać pewność siebie?

Przemoc emocjonalną czasami trudno dostrzec. Zbrodni dokonuje się w białych rękawiczkach. Nie ma siniaków, zadrapań czy skaleczeń. Z pozoru nic takiego się nie dzieje. Dlaczego, zatem, zaczynasz wątpić we wszystko, zastanawiasz się, czy nie zwariowałaś/zwariowałeś i obwiniasz się, niezależnie od tego, co się wydarzyło? W skrajnych przypadkach pojawia się depresja, załamanie nerwowe, a także myśli samobójcze. O toksycznych relacjach mówi się coraz więcej. Książka „Odzyskaj siebie” Jacksona MacKenzie to bardzo ciekawa publikacja, którą mogłam poznać, dzięki wydawnictwo SENSUS. To kompendium wiedzy na temat tego, dlaczego wpadamy w trudne relacje i jak sobie poradzić, gdy już uda nam się z nich wydostać.

„Stare przekonania nie są równe prawdzie, ale wydają się bardzo realne i trwałe. Żadna ilość ocalania albo bycia ocalonym ich nie wyeliminuje. Tylko Ty możesz ocalić samego siebie”.

Jak najdalej
Moja przyjaciółka ma takie bardzo bezwzględne powiedzenie: „od psychopatów jak najdalej”. Przez długi czas myślałam, że trochę przesadza, ale jakże boleśnie przekonałam się na własnym przykładzie, że w takim przypadku nie ma mowy o wyolbrzymianiu. Rzeczywiście, ma rację, od takich osób lepiej trzymać się jak najdalej. Jeśli starasz się zrozumieć zachowanie narcyza czy manipulanta, lepiej przestań – skup się na sobie i zacznij otwierać oczy. W „Odzyskaj siebie” zaczynamy od wprowadzenia i opisu uczuć, tego ścisku, który czujemy w naszych sercach. Autor sam przeszedł przez taki toksyczny związek, więc cała opowieść uzupełniona jest również jego doświadczeniami, a także historiami jego pacjentów. Na początku otrzymujemy narzędzia, dzięki którym można o siebie zadbać o wyniszczającej relacji, a są to: praktyka mindfulness, codzienna praktyka, odpowiedzialność i bezwarunkowa miłość. Tak, jest nadzieja na to, że znów będzie normalnie.

„Możesz być najdoskonalszym, najbardziej kochającym i wspierającym chłopakiem na świecie – ale ona w końcu będzie miała kolejny wybuch. To dlatego, że jej problem jest wewnętrzny, nie zewnętrzny. Może dostać miłość całego świata, ale to i tak nie wystarczy”.

Dlaczego ja?
Odpowiedzi są oczywiste. Osobowość współzależna, zespół stresu pourazowego, borderline czy osobowość unikająca – to tylko niektóre „tendencje”, przez które można łatwo wpaść w toksyczną relację. W książce Jacksona MacKenzie znajdziemy szczegółowe opisy „ochronnego Ja”, które budujemy po traumie, czy innych trudnych doświadczeniach. Gdy czytałam te objaśnienia i przykładowe myśli, jakie pojawiają się w głowie, gdy myślimy o rozstaniu z toksyczną osobą, miałam wrażenie, że czytam o sobie. Na szczęście, nawet po bardzo trudnych i bolesnych doświadczeniach, można znów odnaleźć siebie i swój spokój. Uzdrawianie zaczynamy od dekonstrukcji, aż przechodzimy do ustalania granic i wreszcie – zmiany swojego życia.

„Żadnych więcej fortów z poduszek. Tylko wolność do zabawy, swobody i tulenia się.
Tak powinno być”.

Piękna.
Tak, ta książka jest piękna i bardzo wartościowa. Chociaż jest to poradnik psychologiczny, czyta się ją płynnie. Chociaż zawiera trudne słowa, pochłania się ją jednym tchem. Osobiste doświadczenia i dokładne wyjaśnienia poszczególnych zachowań, sytuacji i emocji, ma wielkie znaczenie dla każdego, kto jest zainteresowany tematem toksycznych relacji. Książka nie zastąpi terapii, ale stanowi doskonałe jej wsparcie. Gorąco polecam.

• Związki/psychologia
  • Popularnonaukowa, naukowa
  • Love
  • Biblioteczka domowa
  • Status: posiadam

MacKenzie Jackson Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej Zobacz więcej