Historia kolorów. Tajemniczy świat barw

Okładka książki Historia kolorów. Tajemniczy świat barw Gavin Evans
Okładka książki Historia kolorów. Tajemniczy świat barw
Gavin Evans Wydawnictwo: Bellona popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Story of Colour: An Exploration of the Hidden Messages of the Spectrum
Bellona
2019-11-07
2019-11-07
Michał Urbański
Kolor kolory kolorystyka barwy odcienie ciekawostki historyczne popularnonaukowa popularnonaukowe

Lekka, nawet wciągająca książka.
Zawiera dużo ciekawostek o kolorach: niektóre są zaskakujące, inne nieco mniej odkrywcze. Wszystkie informacje są całkiem ładnie zebrane i upchnięte w jeden zbiór ozdobiony ilustracjami - ot, takie wprowadzenie do głębszego zainteresowania się kolorami.

Jest to nieco ponad dwieście stron w twardej oprawie, z matową czarną okładką i błyszczącymi kolorowymi zdobieniami. Zapisany białą czcionką tytuł “Historia kolorów” przyciągnął moją uwagę od razu, a podtytuł “Tajemniczy świat barw” zaciekawił na tyle, by ostatecznie sięgnąć po tę pozycję.
Po takiej nazwie książki spodziewałam się sporej dawki teorii i informacji niedostępnych dla zwykłych wyjadaczy chleba. W dużej mierze jednak się pomyliłam, ponieważ raczej nie spotka się tu ciężkich, bardzo szczegółowych, technicznych opisów. I o ile kilka zdań o fizyce i chemii można znaleźć, na przykład we wstępie, gdzie pokrótce wytłumaczono, czym właściwie są kolory, i we wzmiance o technologii tworzenia pigmentów, autor przede wszystkim skupia się na kulturze i historii. Co oczywiście ma sens - w końcu zatytułował swoje dzieło “Historią kolorów”.

W jedenastu rozdziałach poświęconych odpowiednio: czerwieni, pomarańczy, żółci, zieleni, błękitowi, purpurze, brązowi, różowi, bieli, czerni i złotu, poznać można chociażby pochodzenie nazwy (lub jej braku!) koloru w różnych językach i konotacje w kulturach, a także dowiedzieć się, jak na przestrzeni czasów zmieniało się postrzeganie danej barwy w pewnych środowiskach.
Stąd też obawiam się, że to nie “tajemniczy świat barw” jest opisywany, a po prostu barwy w niezbyt tajemniczym, lecz za to niezwykle różnorodnym świecie ludzi.

Niestety niekiedy zdarza się, że tłumaczenie nie oddaje w pełni charakteru nazw - na przykład w angielskim używa się określenia "greenhorn" na to, co w polskim nazywamy "żółtodziobem" - przypisywanie danego określenia do znaczenia koloru robi się problematyczne, gdy mowa jest o dwóch różnych barwach zależnie od języka. Lecz to tylko drobny szczegół, bo generalnie tłumaczenie jest naprawdę przyjemne w odbiorze.

Dzieło czyta się szybko, głównie dzięki licznym ilustracjom i bardzo dużemu marginesowi, ale jednocześnie przez powtórki informacji (widoczne doskonale, wręcz można powiedzieć "czarno na białym", w rozdziałach o bieli i czerni, gdzie na zasadzie kontrastu porównywana jest czerń do bieli i vice versa) - trochę przypomniało mi to 'szkolny' styl, by spełnić wymagania objętości tekstu bez większego wysiłku.

Lecz mimo tych kilku niedoskonałości książka jest relaksująca i godna polecenia szczególnie osobom, które lubią przytaczać w rozmowach różne uniwersalne ciekawostki.

Katarzyna Przybysz

Lekka, nawet wciągająca książka.

Książka dość obficie ilustrowana, zawiera wiele ciekawostek związanych z kolorami - ich znaczeniem kulturowym, religijnym, geograficznym itp. kolory podzielone są na rozdziały i każdy rozdział to inny kolor.
Jednak mam poczucie braku równowagi, proporcji. Niektóre z kolorów omówione są w kilku aspektach, inne nie. Oczywiście, nie wszystkie kolory mają znaczenia w każdej kulturze, Religi, obyczajach itd.
Bardzo ciekawił mnie rozdział poświęcony kolorowi zielonemu, bo nie wiedziałam że są osoby, które rozróżniają najmniejszą różnice między odcieniami tego koloru, a z kolei inne grupy etniczne nie mają tego koloru wogóle w słowniku.
Minusem książki są przeogromne marginesy (w każdej książce drażni mnie to niezmiennie, bo to marnowanie papieru i zabieranie przestrzeni na mojej półce domowej biblioteki) oraz powtarzane informacje. W wielu miejscach pojawia się ta sama informacja. Przykładem może być omawianie koloru czarnego. W wielu miejscach informacja podawana jest w kontraście do bieli. A w rozdziale o bieli, podawana jest dokładnie tą samą informacja tylko, że jako w kontraście do czerni.
Książka ciekawa, jednak na pewno nie wysycająca wiadomości o kolorach. Oceniłanym ją jako dobry początek do poszukiwań wiadomości o kolorach - spostrzeganiu, znaczeniu itd.

Dobry opis ale polecam też książkę: "Interpretacja kolorów występujących w snach" - Piotr Wosinek. Jest w niej również bogaty opis historyczny i Biblijny + obszerne znaczenie w odniesieniu do interpretacji.

Tę książkę niespodziewanie dostałem od mojej Cioci. Tytuł nie do końca mnie zachwycił- ,,Historia kolorów. Tajemniczy świat barw''. Pomyślałem, super wynudzę się na jakiś badaniach historyków i naukowców, którzy opowiedzą mi czym są kolory, kto je odkrył- nudy. Jednak, wcale tak nie było. Moim zdaniem tytuł wprowadza w błąd- powinien on brzmieć ,,Kolory w kulturze''. Książka świetnie i ciekawie opowiada co oznaczają pojedyncze kolory, w różnych kulturach, w przeszłości i teraźniejszości. Zapewniam Was, tyle o kolorach nie wiedzieliście. Warto przeczytać!!!

Podtytuł "tajemniczy świat barw" to już chłyt matetingowy. Odkrywania tajemnic nie zauważyłam (bo i cóż tu jest tajemniczego?),to raczej przytaczanie ciekawostek. Zasadniczo ogólnodostępnych, tylko nie każdemu chce się grzebać po źródłach.

Książka podzielona jest na jedenaście rozdziałów, każdy poświęcony innej barwie (sześć kolorów tęczy plus brąz, róż, biel, czerń i złoto). Przeciętny rozdział składa się z około dwudziestu stron i zawiera kilka tematów — ułożonych chronologicznie wyrażeń związanych z danym kolorem. Z czym barwa kojarzyła się w różnych kulturach czy informacje typu "Żółte gwiazdy" w części o żółtym lub "Blues" w niebieskim. Skąd się wziął omawiany zwrot, co oznacza... Od czasu do czasu pojawia się mała ramka z wyjaśnieniem jakiegoś kolorowego idiomu.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/05/historia-kolorow-pobieznie.html

Książka w formie albumu. Bardzo dużo informacji dotyczących kolorów. Spojrzenie na ich pozytywne i negatywne znaczenia, a także na historię tych znaczeń. Jestem zaskoczony tym, jak bardzo ta książka mi się spodobała. Niesamowicie ciekawa. Polecam.

I życie od razu nabiera kolorów.

I życie od razu nabiera kolorów.

• Popularnonaukowe
  • Wakacyjne czytanie - posiadam
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Historia kolorów. Tajemniczy świat barw