Arabski książę

Okładka książki Arabski książę Tanya Valko
Okładka książki Arabski książę
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 9) literatura piękna
Arabska saga (tom 9)
Prószyński i S-ka
2020-03-24
2020-03-24
literatura polska

O wiele lepsza część niż ostatnie dwie, które ciągnęły się niemiłosiernie. Mam wrażenie, że niektóre wątki zostały szybko ucięte bez rozwinięcia jak np. wyjazd Adama, ślub Hamida. Mogliby to jakoś rozwinąć, a skrócić inne wątki. Mimo wszystko i tak bardzo dobrze się czytało. Wolę jak wątki są dłuższe, aniżeli pocięte co kilka stron.

Co do samej fabuły: bardzo ciekawa, mniej terrorystycznych wątków (dla mnie lepiej bo miałam już dosyć kalifatu, poruszane są kwestie jak sądzę już aktualnej polityki i rządów nowego młodego króla, ale też przedstawiony został świat (nie zawsze piękny jakby się mogło wydawać) dzieci wysoko postawionych monarchów.

Oby tak dalej!

Co do samej fabuły: bardzo ciekawa,...

Całą sagę czyta się dobrze,jedna część słabsza ,druga bardziej interesująca i to zależy od czytelnika.
Owa część podobała mi się ,bardziej skupiona na młodszej siostrze rodu Salimich.Daria po wielu przeżyciach z mężem dżihadystą ,nareszcie uwalnia się od niego ,niestety musi pogodzić się życiem w złotej klatce.
Czy uda jej się wreszcie ułożyć życie i żyć spokojnie?

Czy uda jej się wreszcie ułożyć życie i żyć spokojnie?

Książkę tą wzięłam do ręki, ponieważ zaciekawiła mnie literatura arabska. Niestety jednak ta część nie przypadła mi do gustu. Dość dużo wątków podobnych do siebie, przez co wprowadzony został mały chaos. Zazwyczaj szybko czytam książki, natomiast przy tej musiałam spędzić długie długie wieczory.

Okropna część. Dłużyła mi się niemiłosiernie

Autorka juz kompletnie nie ma pomysłu co dalej i jestem ogromnie zdziwiona, że cały czas kontynuuje tą serię

Morduje wszystkich z zimną krwią, gwałty w każdej jeden części, rozwody częściej niz zmienia się skarpetki...luuuudzie

I jeśli jeszcze raz przeczytam, że któryś Arab użył zwrotu "mieć się z pyszna" to wyjdę z siebie i stanę obok

Okropna część. Dłużyła mi się niemiłosiernie

Ocena nie jest w pełni adekwatna do treści. Książkę otrzymałam jako prezent, jak się okazało, że to jedenasty tom, niezbyt był udany. Nie moja tematyka, nie mój klimat... trudno było mi wejść w ten świat, ale nic dziwnego, jak nie mam żadnego podparcia wcześniejszych części. Męczyłam się przez kolejne strony, ale zapewne dla kogoś, kto jest w tym obeznany, a sam temat lubiany, to niczego jej nie brakuje, by zaciekawić czytelnika i zadziwić licznymi niewiarygodnymi sytuacjami.

Książka jest częścią Arabskiej Sagi; najlepiej jest czytać poszczególne tomy we właściwej kolejności. Ciekawe dalsze losy bohaterów, chociaż niektóre opisy bardzo drastyczne, ale prawdopodobnie zgodne z prawdą. Książka będzie interesująca zwlaszcza dla tych, których ciekawią różne oblicza islamu i zycia w krajach muzułmańskich

" W głównej mierze rodziny kształtują nasze charaktery i odpowiadają za późniejsze czyny." (str.454)

Jedenasta część sagi trzyma w napięciu. Autorka nie da czytelnikowi odpocząć, potęguje napięcie, wiele sytuacji przyprawia o palpitację serca i niedowierzanie że takie rzeczy mogą się wydarzyć we współczesnym świecie. Kontynuacja losów nieobliczalnej Doroty, która trochę się uspokoiła. Jej sytuacja ustabilizowała się, dużo spuściła z tonu. Wiedzie w miarę spokojne życie u boku kochającego męża oddając się pracy charytatywnej. Próbuje zjednoczyć coraz bardziej oddalającą się od siebie rodzinę. Jej córek Doroty i Darii i ich partnerów i ich dzieci. Obok nich pojawiają się nowe postaci autentyczne i fikcyjne. Akcja toczy się głównie w Arabii Saudyjskiej, kolebce islamu, rządzonej do tej pory przestarzałymi i rygorystycznymi prawami szariatu, w której dochodzi do fundamentalnych zmian i reform. Ortodoksyjna Arabia zmienia się, lecz droga do wolności i normalności jest długa i wyboista.
Rządzona przez reformatora Salmana, który pragnął sprawiedliwości, wprowadzenia prawa międzynarodowego, kraju otwartego na wszystkie religie i tradycje, lecz wahabiccy tradycjonaliści utrudniali mu to na każdym kroku.

Terrorysta Jasem niedoszły prezydent Libii trafia w ręce libijskiego wymiaru sprawiedliwości. Poddawany torturom robi wszystko by przetrwać i wydostać się z tego owianego złą sławą więzienia. Wspomina swoje dzieciństwo, któremu daleko było do szczęśliwego, młodość i początki swojej kariery. Przyjaźń z synem Kadafiego i tytułowym księciem Anwarem, która z czasem przekształciła się we wzajemną wrogość i nienawiść. Rozumiemy dlaczego stał się takim okrutnym człowiekiem, poznajemy źródła jego przemiany.

Na plan pierwszy powieści wysuwa się książę z rodziny królewskiej, który za czyn którego nie popełnił zostaje uwieziony na dwa lata w pałacu królewskim, całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Poznaje okrucieństwo swojego rodu. Był dobrym, uczuciowym człowiekiem. W pałacu spotyka uwiezione córki króla Abdullacha i poznaje ich historię. Po uwolnieniu jeździ do Europy i zakłada tam ośrodki muzułmańskie.

Kobiety z rodu Salimich nigdy się nie poddają, potrafią walczyć o swoje i zawsze pakują się w kłopoty. Marysia po powrocie z Polski rzuca się w wir pracy stawiając na karierę i stopniowo oddala się od męża i dzieci. Jej małżeństwo przeżywa kryzys, a wśród niechęci, niedomówień, urazów małżeńskich pojawia się rywalka. Stan psychiczny Darii jest fatalny, ma myśli samobójcze. W końcu za sprawą zakochanego w niej księcia na mocy decyzji królewskiej komisji sędziowskiej trafia do tego samego pałacu, w którym książę był internowany. Tam spotyka odsuniętego od władzy króla, który opowiada historię powstania Królestwa począwszy od XVIII wieku. Daria pozostaje egoistką myślącą tylko o sobie i swoich potrzebach. Przeszłość ją przytłacza i nie daje o sobie zapomnieć, teraźniejszość okazuje się niebezpieczna, a widoki na przyszłość są niewyraźne.

Do głosu dochodzi też najmłodsze pokolenie, a z nimi kłopoty i problemy. Autorka przybliża nam sytuację panującą w Arabii, a szczególnie kobiet, które ciągle narażone są na niebezpieczeństwo i muszą być ślepo posłuszne swojej rodzinie. Chwila zapomnienia i bezmyślności może zdecydować o losie i przyszłości człowieka. Mimo reform ortodoksyjna wiara pozbawia Saudyjczyków rozsądku i racjonalnego myślenia, a niewinne ofiary muszą ponosić odpowiedzialność za swoich oprawców.

Po poprzedniej zbytnio nafaszerowanej faktami książce tym razem więcej losów bohaterów i to jakże ciekawych.

Jestem naprawdę zdruzgotana tym co się stało. Od początku kibicowałam temu wątkowi a tu nastąpił koniec. Nie mogę się z tym pogodzić. Ta część mnie zawiodła, zwłaszcza przy wątkach pobocznych gdzie zaraz poznane postacie traciły życie.

Mroczna, w obecnym czasie gdzie tyle słyszę o Arabii, byłam przerażona. Długo czytalam książkę robiąc przerwy na zebranie sił, energii na przemyślenia fragmentów.
Polecam książkę!

Polecam książkę!

• Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Arabski książę