Powerful - Jak budować kulturę wolności i odpowiedzialności

Okładka książki Powerful - Jak budować kulturę wolności i odpowiedzialności Patty McCord
Okładka książki Powerful - Jak budować kulturę wolności i odpowiedzialności
Patty McCord Wydawnictwo: BeeBooks poradniki
poradniki
BeeBooks
2019-09-01
2018-01-19
talent poradnik zarządzanie

Konkretna książka dla kogoś zainteresowanego kulturą pracy, oczywiście na przykładzie Netflixa.

Książka inspiracja, zarówno dla osób które pracują w start-upie, jak i w HR (bez względu na wielkość organizacji). Sama wyniosłam z niej kilka pomysłów do wdrożenia w codzienną pracę.

Lubię to uczucie, kiedy po przeczytaniu książki Czuję się zainspirowana - jakkolwiek czerstwo to by nie zabrzmiało. Zbiór zasad, tipów, a nawet protipów od Patty pozwala na poukładanie, a nawet przewartościowanie pewnych kwestii. Na pewno sklania do refleksji :) polecam HRowcom,ale nie tylko:)

Patty McCord was the chief talent officer at Netflix years where she was influential in establishing its corporate culture of empowering employees but only retaining those whose performance is excellent. She joined Netflix in 1998 where, with CEO Reed Hastings, she created a presentation about Netflix culture, Freedom and Responsibility, which has been influential in other startups and businesses. Wiki.
Po odejściu z Netflix w 2012, kiedy to firma przestawiła swój model działania z wypożyczalni DVD na usługę streamingu, spisała swoje doświadczenia zarządzania talentami w dynamicznie rozwijającej się firmie. Na konkretnych przykładach opisała, zasady, które przez 14 lat rozwijała w Netflix: danie większej swobody pracownikom w sposobie działania przy jednoczesnej odpowiedzialności za wyniki, skoncentrowanie przede wszystkim na celach firmy, która oznaczała też tzw dyscyplinę proaktywnego zwalniania, otwartości w wymianie między zarządem a pracownikami. Niektóre z nich burzyły dotychczasowe paradygmaty, np. oceny rocznej, określonej liczby dni urlopu czy polityki wynagradzania. Ale wszystkie przyczyniły się do widocznego sukcesu firmy.

Ciekawa, szczególnie w kontekście tego, że na końcu Netflix pożegnał się z samą Patty

Książka niezwykle ciekawa od strony biznesowej – przedstawia realne problemy z jakimi musiała się zmierzyć firma Netflix. Historie skatalogowane i dokładnie omówione, przedstawiające zasady autorki książki będących jednocześnie zbiorem kwestii, które powinno się rozważyć. Jaki jest stosunek wynagrodzenia pracownika do jego wartości dodatniej – o której zwykle nie pamiętamy zatrudniając pracownika? Czy zatrudniając pracownika dzisiaj mamy przekonanie o jego przyszłej wartości czy tylko o obecnej? Dlaczego trafia do nas hasło retencji a nie dbamy o zatrudnianie najlepszych specjalistów i godząc się z odejściem obecnych? Czym jest profesjonalizm i pasja? Po co nam systemy ocen i jak możemy je zastąpić? Na co mogą nie zwracać uwagi osoby rekrutujące – w tym managerowie? Moim zdaniem książka przedstawia ciekawe przykłady i ich rozwiązania - w niejednej firmie mogłyby zostać wdrożone. Na korzyść i pracownika i pracodawcy.

Kultura Netflixa jest bardzo szeroko promowana i znana wielu osobom, więc zdecydowanie polecam tę książkę dla każdej osoby, która jest powiązana z branżą HR.
Bardzo duża liczba praktycznych wskazów, sporo przykładów działań autorki.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem, a jej przeczytanie zajęło mi bardzo mało czasu.

Bardzo duża liczba praktycznych wskazów, sporo przykładów działań autorki.

• Do kupienia
  • Biznes
  • Biznes i przedsiębiorczość
  • HRy
  • Ile się uda? 2020

Dodaj cytat z książki Powerful - Jak budować kulturę wolności i odpowiedzialności