Jak smakuje rok 103 autorskie przepisy w zgodzie z naturą

Okładka książki Jak smakuje rok 103 autorskie przepisy w zgodzie z naturą Marcin Molik
Okładka książki Jak smakuje rok 103 autorskie przepisy w zgodzie z naturą
Marcin Molik Wydawnictwo: Zwierciadło kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Zwierciadło
2019-09-11
2019-09-11
kulinaria potrawy dietetyczne przepisy książka kucharska

Globalna wioska sprawia, że całorocznie możemy delektować się szczawiem, malinami, dynią czy śledziem, jednak na właściwie na każdy owoc, warzywo czy nawet mięso jest sezon, kiedy są one najlepsze, najbardziej soczyste, chrupiące czy też odpowiednio dojrzałe. To wtedy śliwki będą rozpływały się w ustach, rzodkiewka najbardziej zaszczypie w język, a grzybów będziesz szukał na ryneczku, a nie w mrożonkach. Warto dostosować rytm przyrody naszego miejsca zamieszkania i gotować według niej. Podpowiadam ja z pomocą kucharza Marcina Molika i dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr, autorów książki „Jak smakuje rok”, jak może smakować kuchnia zgodna z porami roku.

Więcej na https://konfabula.pl/jak-smakuje-rok-czyli-przepisy-na-kazda-pore-roku/

Produkty sezonowe przede wszystkim!
To jedno z zaleceń Darina Oliena zawartych w „Pięciu zdrowych nawykach”. Stąd moje zainteresowanie kolejną książką kulinarną, której tytuł gwarantował właśnie takie spojrzenie. Nawet jej trzon podzielono kolorystycznie na cztery części, co było widać na jej brzegu. A w każdym rozdziale podzielonym na wiosnę, lato, jesień i zimę, kilka najbardziej charakterystycznych produktów sezonowych spośród warzyw, owoców, grzybów, a nawet kwiatów. Oprawione w bardzo minimalistyczne komentarze dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Sthur. Zdecydowana większość zawartości to 103 autorskie przepisy renomowanego szefa kuchni, pochodzącego… z kuchni – jak przeczytałam na okładkowym skrzydełku. Wiele kryje się za tą informacją, ale najważniejsze było to, że został w niej i zaczął eksperymentować zgodnie z zasadą „no waste”. Widać to w przepisach z dołączonym indeksem glikemicznym, które stworzył w wielu wariantach do jednego produktu w roli głównej lub dodatku do dania. Różnorodnie podanych – na surowo, słodko, kwaśno, z mięsem lub bez. W formie zupy, pieczeni, sosu, marynaty, konfitury, hummusu, ciasta, sałatki i wielu innych. Przyrządzane prosto i z fantazją, w których królowały dziczyzna czy królik. Szybkie w przygotowaniu lub wymagające czasu, wśród których ciemny sos jagodowy z jałowcem i piersią kaczki wymagał aż dwóch dni.
Mnie zainteresował niewielki napis na okładce tytułowej – „w zgodzie z naturą”. Byłam ciekawa, co rozumie pod tym pojęciem autor i jak bardzo pokrywają się jego poglądy z zasadami pięciu zdrowych nawyków. Jarmuż otwierający wiosną drzwi do jego kuchni zapowiadał, że będzie dobrze.
I było!
W przepisach mnóstwo różnorodnych ziół. Jeśli nawet spotykałam mąkę pszenna, której unikam, to zawsze mogłam wybrać wariant bez niej. Cukier zastąpić miodem, a sól zwykłą zamienić na himalajską. A każda receptura opatrzona zdjęciem efektu kulinarnego, spośród których serce skradł mi świadek obserwujący to kulinarne szaleństwo barw i smaków - kot. Spotkałam też wiele ciekawych receptur, które łączyły w sobie klasykę z nowoczesnością, jak burger z dzika czy ptasie mleczko z dyni.
W szale propozycji nie wiedziałam od czego zacząć.
Co, jako pierwsze wypróbować, ostatecznie decydując się na słodki (a jakże!) przepis wpisujący się w zasadę pięciu zdrowych nawyków – wytrawną konfiturę ze śliwek. Prosty, choć czasochłonny, ale warto było! Ten smak kwaśno-słodki, lekko wytrawny, idealny do serów oraz to nietypowe połączenie z anyżem i estragonem… pycha!
Warto skorzystać z pomysłów autora, do wyboru - prostych lub bardziej pracochłonnych, ale zawsze niebanalnych, wprowadzających do kuchni śmiałe połączenia smaków, konfiguracji i form.

Produkty sezonowe przede wszystkim!

• Kulinarne przygody...🍕🍉🍟🍤🥝🍖🍩🍰😋
  • Przepisy