rozwińzwiń

Zew Cthulhu: Księga Strażnika

Okładka książki Zew Cthulhu: Księga Strażnika Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Peterson
Okładka książki Zew Cthulhu: Księga Strażnika
Paul FrickerMike Mason Wydawnictwo: Black Monk Seria: Zew Cthulhu 7. Edycja pozostałe
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
pozostałe
Seria:
Zew Cthulhu 7. Edycja
Tytuł oryginału:
Call of Cthulhu. Keepers Rulebook
Wydawnictwo:
Black Monk
Data wydania:
2019-10-31
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-31
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364198045
Tłumacz:
Michał Kubiak, Anna Maria Mazur, Maria Piątkowska, Jacek Czuba
Tagi:
zew cthulhu 7. edycja cthulhu podręcznik Lovecraft rpg gra fabularna groza
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Arkham Keith Herber, Mike Mason
Ocena 10,0
Arkham Keith Herber, Mike ...
Okładka książki Kulty Cthulhu Chris Lackey, Mike Mason
Ocena 0,0
Kulty Cthulhu Chris Lackey, Mike ...
Okładka książki Trupie światło i inne mroczne ścieżki Alan Bligh, Lynne Hardy, Mike Mason, Matt Sanderson
Ocena 7,0
Trupie światło... Alan Bligh, Lynne H...
Okładka książki Zew Cthulhu. Mity wojny Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Petersen, Lynn Willis
Ocena 8,0
Zew Cthulhu. M... Paul Fricker, Mike ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Powrót Smoka Kresu Nicolas Digard, Frigiel
Ocena 8,1
Powrót Smoka K... Nicolas Digard, Fri...
Okładka książki Głowa do góry, Sunny Jennifer L. Holm, Matthew Holm
Ocena 7,6
Głowa do góry,... Jennifer L. Holm, M...
Okładka książki Królikula przedstawia: Kicająca groza Deborah Howe, James Howe
Ocena 7,7
Królikula prze... Deborah Howe, James...

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
40

Na półkach: , , ,

Pięknie wydany podręcznik. System jest idealny dla osób, które po dłuższej przerwie chcą wrócić do erpegów lub dla początkujących graczy. Świetna zabawa już na etapie czytania.

Pięknie wydany podręcznik. System jest idealny dla osób, które po dłuższej przerwie chcą wrócić do erpegów lub dla początkujących graczy. Świetna zabawa już na etapie czytania.

Pokaż mimo to

avatar
839
28

Na półkach:

Zanim zacznę opisywać podręcznik muszę nadać trochę kontekstu moim wypowiedziom. Nie jestem jakimś RPG-owym weteranem. W liceum grałem trochę w D&D i w autorskich światach opartych na mechanikach wymyślonych przez moich znajomych. Jakiś czas temu zacząłem oglądać sesje na kanale Baniaka i odsłuchiwać rozgrywki prowadzone w ramach podcastu Sesje na Podsłuchu. To sprawiło, że ponownie zainteresowałem się grami fabularnymi, a że nie miałem na podorędziu żadnego mistrza gry (dawna ekipa rozjechała się po krańcach Polski),samemu wziąłem się za prowadzenie sesji i wciągnąłem do zabawy znajomych. Zanim zakupiłem omawiany podręcznik rozegrałem około 10 spotkań bazując na zasadach opisanych w starterze do Zewu Cthulhu i tym co podglądnąłem/podsłuchałem na śledzonych przeze mnie sesjach. Z tej to pozycji początkującego mistrza gry będę oceniał recenzowany podręcznik.

Pierwszym co rzuca się w oczy i co chciałbym omówić jest szata graficzna polskiego wydania. Piękna twarda okładka występująca w trzech wariantach: podstawowym, limitowanym i ekskluzywnym, w każdym przypadku zachwyca i pięknie prezentuje się na biurku. Samemu mam wydanie podstawowe i jestem z niego w pełni zadowolony. Co się tyczy ilustracji wewnątrz podręcznika, tu kwestia jest bardziej złożona. Większość grafik to naprawdę wysoki poziom, są szczegółowe, nastrojowe i pięknie wykonane. Niestety zdarzają się także ilustracje, które cieszą oko w mniejszym stopniu i wyraźnie odbiegają poziomem od reszty. Na szczęście nawet w ich przypadku nie można mówić o ilustracjach brzydkich, a jedynie mniej udanych. Na duży plus wypada niepowtarzalność grafik, jest ich sporo i rzadko kiedy się powielają, a nawet wtedy niezupełnie w tej samej formie (np. kolorowa ilustracja i jej uproszczona szkicowana wersja). Największy zgrzyt w temacie wizualiów stanowi nieadekwatność grafik i opisów. Niestety to bolączka, która dotyka nie tylko podręczników do gier fabularnych, ale także ilustracji w „normalnych” książkach, a w szczególności okładek. Przykładem z omawianej pozycji może być ghul opisany w bestiariuszu. Z tekstu wynika, że jest to istota o psim wyglądzie, z kopytami zamiast nóg. Niestety ilustracja przedstawia typowego humanoidalnego zombie z normalną ludzką stopą i dziwną metalową protezą zamiast drugiej. Takich przykładów jest więcej, ale ogólnie oprawa graficzna podręcznika stoi na bardzo wysokim poziomie. Widać, że Zew Cthulhu to jeden ze znaczniejszych systemów i wykonaniem nie odbiega od podręczników do Warhammera, czy D&D, często je przewyższając.

Jeśli chodzi o treść podręcznika jest naprawdę dobrze. Moim zdaniem zawiera wszystko co do dobrej zabawy potrzebne. Zasady podstawowe są uzupełnione o opcjonalne reguły, a wszystko okraszono przykładami, dzięki czemu nawet osoba nieobeznana z RPG-ami, po chwili lektury zrozumie o co chodzi. Wydanie polskie zawiera nie tylko spis treści, ale także indeks, który znacząco ułatwia nawigację po, niemałym w końcu, podręczniku. Czasami miałem wrażenie, że niektóre rozdziały zostały dziwnie rozbite. Przykładowo mamy osobny rozdział o magii, osobny o księgach magii, a cześć zasad zamieszczono w rozdziale dotyczącym rozgrywki. Podczas ciągłej, pierwszej lektury wszystko to ma sens, bo podręcznik prowadzi od rzeczy podstawowych i prostych, po te bardziej złożone, do których zrozumienia dobrze znać te poprzednie. Nie wiem jednak jak będzie się to sprawdzało, kiedy będzie trzeba posłużyć się podręcznikiem na sesji. Tutaj jednak z pomocą może przyjść wspomniany indeks, dwie wstążkowe zakładki, w które została zaopatrzona księga oraz skrót zasad na końcu. Zaznajomieni z systemem mistrzowie nie będą też prawdopodobnie często sięgać do zasad, sprawdzając je jedynie w spornych sytuacjach.

Miło zaskoczył mnie bestiariusz, który zawiera nie tylko bestie i bogów z mitów Cthulhu, ale także kilka typowo horrorowych potworów, a nawet garść opisów zwierząt. Dzięki temu można budować przygody ze zróżnicowanym gronem adwersarzy. Także scenariusze dobrano rozsądnie. W podręczniku znajdują się dwa, które różnią się pod względem złożoności i nacisku na walkę/eksplorację. Co więcej są to przykłady scenariusza liniowego i nieliniowego, co pozwala na zaznajomienie się z różnymi typami narracji i lepsze opracowywanie własnych przygód w przyszłości. Cieszę się, że wydawnictwo Black Monk nie poszło najłatwiejszą droga i nie zamieściło w podręczniku przygody ze startera.

Na koniec kilka słów odnośnie samego systemu. Jako wielki fan twórczości samotnika z Providence jestem wręcz oczarowany klimatem, który przepełnia Zew Cthulhu. System fabularny świetnie oddaje nastrój prozy Lovecrafta. Oczywiście uczyniono pewne korekty, zmiany i uproszczenia, ale są one konieczne podczas translacji dzieła literackiego na system RPG. Zew Cthulhu może być dla niektórych graczy odstręczający przez wyjątkowy poziom trudności (chociaż oczywiście wiele zależy od Mistrzów Gry prowadzących sesje). W tym systemie bohaterowie giną często, często popadają w obłęd, a heroiczne czyny, jeśli się zdarzają, zawsze mają słodko-gorzki smak. Dla mnie to wielka zaleta, ale potrafię sobie wyobrazić, że nie każdy może to lubić. Z drugiej strony pod względem settingu, jest to system niezwykle przystępny. Mamy tu do czynienia z latami 20 XX wieku. Nie każdy „nie fantasta” będzie potrafił wczuć się w mrocznego elfa czarownika, o żywiołaku ognia nie wspominając, za to każdy, lepiej lub gorzej, powinien umieć odegrać wścibskiego dziennikarza, czy skrytego prywatnego detektywa. Zwyczajnie na co dzień, częściej stykamy się z archetypami postaci występujących w Zewie Cthulhu niż w takim np. Warhammerze. Kulturowa osmoza robi swoje nawet gdy nie jesteśmy wielkimi fanami horrorów i filmów noire.

Na koniec pragnę zachęcić wszystkie osoby, które nie rozgrywały jeszcze żadnej sesji RPG, żeby spróbowały. To naprawdę świetna zabawa, a dzięki starterom, jak ten z Zewu Cthulhu, i innym streszczeniom mechanik, jest to wbrew pozorom dość proste zadanie.

Zanim zacznę opisywać podręcznik muszę nadać trochę kontekstu moim wypowiedziom. Nie jestem jakimś RPG-owym weteranem. W liceum grałem trochę w D&D i w autorskich światach opartych na mechanikach wymyślonych przez moich znajomych. Jakiś czas temu zacząłem oglądać sesje na kanale Baniaka i odsłuchiwać rozgrywki prowadzone w ramach podcastu Sesje na Podsłuchu. To sprawiło, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    22
  • RPG
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Teraz czytam
    9
  • 2022
    3
  • 2020
    2
  • Stos hańby
    1
  • Lista życzeń
    1
  • Cthulhu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zew Cthulhu: Księga Strażnika


Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także