Iris McBlack Tom 1. Kryształowe serce

Iris McBlack Tom 1. Kryształowe serce
Jaguar
2019-08-14
2019-08-14

NAPRAWDĘ świetne opowiadanie o siostrze pięknej Oliwii z małego miasteczka, w którym podobno dzieją się rzeczy niezwykłe. Tak przynajmniej sądzi burmistrz miasteczka, bo wydał sporo pieniędzy na stworzenie banera turystycznego z goblinami, magami w niebiesko-turkusowych szatach i przyjaznymi życia pegazami. A zarobili nic, bo przyjechała trójka turystów, która od razu wyjechała do Berlina na coś zdecydowanie ciekawszego miasteczka, tak przynajmniej powiedziała (nie wspominając o kilku niestosownych słowach, czy raczej ich większości, których lepiej by nie było demonstrować w książce).
Więc kiedy przeczytaliście ten jakżeby nudny i bezceremonialny początek, zapraszam do wejścia na kartki książki kryształowego serca i poznaniu wielu innych ciekawych czy równie jakżeby w przeciwieństwie do ciekawych najnudniejszych na świecie momentów, gdy zostaniecie jednym z zalotników Oliwii lub stoczycie walkę z wiedźmą, smokiem lub tym i tym na raz. Jednak najwyższym zadaniem będzie pokonanie maga mającego zabić tego władcomaga (czy jakoś tak :) w zamian za władzę. Czy zapanuje nad całym przedziwnym światem w miasteczku turystycznie najnudniejszym? Czy może po prostu tak będzie działać wasza wyobraźnia po połknięciu ości z dorsza którego jadł na obiad jeden z turystów miasteczka? To już zależy od ciebie, powiem wzięcie tej książki do ręki może okazać się najgorszym lub najlepszym momentem w twoim życiu.
PS. najlepszym, jeśli lubisz nudę. No co wy, to przecież najlepsza ever książka na rynku młodzieżowym? Tyle że czemu nie jest taka popularna?
Bo jest nudna.
No co wy! Radzę wziąć powieść o Iris McBlack (nie, nie McNuda) do ręki i rozpocząć wejście w najdudniejszy świat, gdzie czajnik to najważniejsza nazwa. Nie! Czajniczek!

Dzień Dobry, co powiedziecie na podróż do świata, gdzie magia wciąż ma szansę bytu ?

Chestermind to niczym niewyróżniające się małe miasteczko położone na południu Irlandii. Nie znajdziemy tam żadnych skrzatów ani tez legend o krwiożerczych smokach. Jedyne, co możemy stamtąd ze sobą przytachać to paskudne wspomnienie zatrucia pokarmowego.

W tym unikanym jak ognia przez turystów miejscu mieszkają dwie siostry. Piękna i zarazem nieco narcystyczna Oliwia oraz jej młodsza siostra zuchwała i bardzo zadziorna Iris. Która nie raz zaskoczy nas w tej książce swoim humorem i lekkomyślną postawą wobec pojawiającej się na jej drodze problemów.

Książka w sporej części skupia się na opisywaniu świata zwanego " Czajnik " do którego można dostać się przez bardzo nietypowe portale. Czajnik poznajemy z perspektywy kilku bohaterów, między innymi od strony Iris McBlack i mieszkańców Czajnika. Na początku może to wywołać mętlik w głowie, ale spokojnie później to wszystko nabierze sensu. I w nieoczekiwanym momencie się zatrze.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że odprężyłam się przy tej książce, jak nigdy. Świat Czajnika, jaki stworzył autor. Jest jednocześnie oszałamiający i przerażający. Pomimo piękna oraz magii, jakim ocieka ta kraina. Pod ziemią czai się zło, które bez poświęconych mu ofiar się nie obędzie. W tej książce nic tak na dobrą sprawę nie jest czarne, ani też białe. Wszystko w toku toczącej się akcji może drastycznie się zmienić. I właśnie to tak bardzo mnie w tej książce urzekło, niczego nie można było się po niej w stu procentach się spodziewać...

Blog - https://ksiazkazpazurem.blogspot.com/

W tym unikanym jak ognia przez...

"Choć niektóre ofiary przekraczają nasze zdolności zrozumienia, nie oznacza to, że są daremne. Wszystko ma swój cel i porządek. Jeżeli wierzysz w swoją duszę, jeżeli ją czujesz całym sobą, uwolnienie jej dla osoby, którą kochasz, jest wielkim zaszczytem i spełnieniem."

Iris, chociaż słyszała już nieraz okoliczne legendy o potężnych druidach, smokach czy władających potężną mocą czarnoksiężnikach, ani myślała wierzyć w te bujdy. Pośród spokojnego, ufajdanego tylko wiecznym niezdecydowaniem siostry, Chestermidu prowadziła więc życie upartej jak diabli nastolatki aż do dnia, gdy w niepokojących okolicznościach Olivia zniknęła. Co z tym wspólnego ma zwiędnięty już teraz kwiat, podarowany dziewczynie przez jednego z licznych adoratorów? A co najważniejsze, co czeka na nią po drugiej stronie stworzonego przez niego tunelu? Tylko jedne jest dla Iris wtedy pewne – zrobi wszystko, by odzyskać siostrę, nawet w imię własnego życia.

Magiczna rzeczywistość przesycona jest pogłębiającym się mrokiem i tym samym stanowi poważne niebezpieczeństwo dla nieproszonych gości, a jednak mimo to otoczona jest także aurą prawdziwej niezwykłości. Wraz z odbywaną przy boku Iris podróżą mamy okazję poznać najróżniejsze jej zakamarki, a także coraz to bardziej fascynującej stworzenia – nie zabraknie też znanych wszystkim czarownic, podłych wróżek, czy nawet i kotów. "Kryształowe serce" aż kipi od magii, ale i od niewyobrażalnej ilości nagłych zwrotów akcji, czy naprawdę wzruszających, a momentami wprawiających w niezwykłe rozbawienie, dialogów.

Myślę, że wraz z główną bohaterkę będziecie się naprawdę dobrze bawić, niezależnie od tego jaką grupę wiekową reprezentujecie, chociażby ze względu na przesycone morałem rozdziały. Wszystko tutaj ma swój początek, ale i cel, a na dodatek już z tego miejsca mogę stwierdzić, że w Czajniczku nic nie dzieje się rolą wypadku. Przygoda pełna tajemnic i ryzyka porwie Was od pierwszych stron i nie będzie chciała puścić, dopóki tak jak ja, nie pochłonięcie jej w zatrważającym tempie.
Na sam koniec muszę jednak przyznać, że zakończenie nie było dla mnie tak dużym zaskoczeniem, jakbym tego chciała – spodziewałam się niektórych wydarzeń, chociaż nie mogę powiedzieć, że Iris jednocześnie nie oszołomiła mnie podjętymi decyzjami. Podejrzewam, że nie zdając sobie nawet z tego sprawy, zaryzykowała naprawdę wiele, a konsekwencje swoich czynów, które będzie musiała w najbliższym czasie zapewne ponieść, mogą się okazać tragiczne w skutkach nie tylko dla niej, ale i dla osób, które podczas niedawnej wyprawy poznała. W imię uratowania siostry musiała pokonać naprawdę wiele przeszkód i myślę, że równie dużo utraciła w zmaganiu z własnym przeznaczeniem.

Bardzo długo zbierałam się do przeczytania "Kryształowego serca" i równie mocno tego żałuję, bo ostatecznie bawiłam się przy tej książce wspaniale. Dodatkowo dawno nie przeżywałam przygód żadnego bohatera z takim zapałem – Iris zdobyła moje serce swoją walecznością i pogodą ducha. Polubiłam również pozostałe postacie, a w tym przede wszystkim Hufronów, których historia pełna poświęceń była niebywale intrygująca, ale i zarazem momentami naprawdę łamiąca. Na przełomie 400 stron wydarzyło się wiele, a jednak mimo to mam wrażenie, że był to tylko ułamek tego, co autor będzie mógł zaproponować nam w kontekście całej serii, dlatego też z niecierpliwością będę czekać na kolejny tom.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Po więcej recenzji zapraszam na bloga lub Instagrama: https://niepoprawnarecenzentka.blogspot.com/

Niezwykła książka!
Kryształowe serce przede wszystkim świetnie się czyta. Jest to historia pełna magii, humoru i niezliczonej ilości zwrotów akcji. Z główną bohaterką na pewno nie można się nudzić. Iris przeżywa wiele emocjonujących przygód, choć jest lekko zwariowana - imponuje odwagą i zaradnością. W moim odczuciu wszystkie postacie w książce są barwne i ciekawe. Ja osobiście zachwyciłam się plemieniem Hufronów i mam nadzieję, że będą obecni w kolejnych tomach.
Czytając książkę, potrafiłam się zarówno do głębi wzruszyć, jak i porządnie pośmiać i chociaż jest ona skierowana do młodego czytelnika, ma sens i morał. Książka na pewno jeszcze przez długi czas pozostanie w mojej pamięci i sercu, gdyż jest niezwykle różnorodna, a wykreowany przez autora świat magiczny i unikatowy. Bardzo polecam Kryształowe Serce!

Niezwykła książka!

Niektórzy mówią, że z książek młodzieżowych się wyrasta. Moim zdaniem to zależy od podejścia człowieka, i tego co chce czytać. Ja zawsze lubiłam sięgać po książki przygodowe, i takie które wprowadzą mnie w świat pełny magii. A co najlepsze to dopiero początek serii z Iris McBlack.

Tajemnicze zaginięcie swojej siostry Oliwii, pchnęło Iris do podjęcia stanowczej decyzji, aby wyruszyć w niebezpieczną i nieznaną dotąd przygodę, do nieznanej krainy, która dotąd mogła być tylko snem. Przenosząc się do świata zwanego Czajniczkiem, nie tylko poznaje jej mieszkańców, ale musi się zmierzyć z prawdą tego miejsca, które nie tylko ma swoje tajemnice, ale i problemy z którymi teraz musi się zmierzyć Iris McBlack. By ocalić siostrę musi wypełnić w pierw zadanie odnalezienia czarnowładce Leonarda, który jak jego siostra zaginął. Czy Iris uda się odnaleźć Leonarda, i uratować siostrę? W tym pomoże jej grupka nowo poznanych towarzyszy, którzy zdecydowanie są niezwykli.

Opowieść rozpoczyna się w momencie, w którym możemy dokładniej poznać starszą siostrę Oliwię, oraz młodszą siostrę Iris. Różni je wszystko, a przede wszystkim to, iż Oliwia jest bardzo zadufaną w sobie kobietą, która uwielbia oczarowywać mężczyzn, i otrzymywać od nich nie raz kosztowne prezenty. Przez jej zachowanie i sposób bycia, nie umie dogadać się ze swoją młodszą siostrą Iris, która nie ukrywa tego iż Oliwia działa jej często na nerwach. Choć nie posiada takiej urody jak siostra, i nie potrafi okręcić sobie każdego mężczyzny wokół palca, to może poszczycić się swoją inteligencją, i choć stara się tego nie ukrywać to w pewien sposób zachowanie Oliwii ją rani, i kocha siostrę, dla której zrobiłaby wszystko. I będzie musiała to udowodnić.

Autor wprowadza nas w niesamowitą i magiczną podróż, w której wszystko jest możliwe, a rządzą nią czary. W tą niecodzienną przygodę zabierze nas Iris McBlack, rudowłosa dziewczyna, o ognistym temperamencie, dla której słowo "poddać się" nie istnieje. W trosce o swoją siostrę zabiera nas do świata zwanego Czajniczkiem, gdzie udowodni nam, że świat wrażeń i dobrej zabawy naprawdę istnieje, choć to wcale nie oznacza, że nie pojawią się momenty grozy. I choć zdarzały mi się momenty, w których nie czułam tego czegoś, gdyż miałam wrażenie iż niektóre sytuacje w książce były mi znane z innych powieści, które miałam okazję czytać. To fantastyczna książka, w której mamy niecodzienne zjawiska, i w której może stać się dosłownie wszystko. To co najbardziej mnie urzekło to właśnie wykreowany magiczny świat, i bohaterka z którą bardzo przyjemnie spędziłam ten czas. Akcja nas nie opuszcza, dzięki czemu fabuła nabiera tempa, a w książkach młodzieżowych właśnie zwykle tego poszukuję.

"Kryształowe serce" to książka dla wszystkich, niezależnie od wieku, spodoba się każdemu. Jak "Alicja w krainie czarów", mamy rudowłosą Iris, która zabiera nas w zaskakującą, i pełną wyzwań podróż z różnymi bohaterami. A co najważniejsze pozwoliło mi przez chwilę powrócić do czasów, kiedy jako mała dziewczynka czytałam takiego książki z wypiekami na twarzy i rozdziawioną buzią. I nie zawsze czarny charakter robił coś złego, i nie miał przy tym wyrzutów sumienia, bo w tej książce takie stereotypy są obalane.

Michał Bergel stworzył świat pełen magii, fantastycznych istot, i niespodziewanych zwrotów akcji. Iris to bohaterka z którą nie da się nudzić, a wyobraźnia autora wydaje się nie mieć końca. Mnie to zachwyca, bo od zawsze lubiłam wierzyć w czary i magię.

Iris Mcblack. Kryształowe Serce bo barwna książka opowiadająca o losach dzielnej, a zarazem bardzo upartej dwunastoletniej dziewczynki, która nieoczekiwanie zostaje przetransportowany do innego, niebezpiecznego świata, którym rządzi pradawna magia. Musi tam odnaleźć swoją starszą siostrę. Na swojej drodze napotyka wielu przyjaciół między innymi świerszcza, który niemiłosiernie fałszuje oraz wielu niebezpiecznych wrogów takich jak przykładowo wiedźma z demencją🤣. Niektóre fakty wydawające się oczywiste wcale takie nie są😉.
______________________________
Pozycję bardzo mocno polecam dla wszystkich w każdym przedziale wiekowym. Ze zwariowaną i roztrzepaną Iris nie sposób się nudzić. Dwunastolatka lubi wplątywać się w różnorodne przygody. Po przeczytaniu kilku stron przepadłam... Książka jest cudowna i nie można się z nią nudzić. Długo nie czytałam tak dobrej młodzieżówki. Wyobraźnia autora jest przeeeoogromna. Czekam z utęsknieniem na kolejną część😍.

Iris i jej starsza siostra, Oliwia, zostają w tajemniczych okolicznościach porwane sprzed swojego własnego domu i wpadają w łapska złego czarodzieja, który ma wobec nich niecne plany. Młodszej dziewczynie udaje się uciec i przyrzeka sobie, że nie spocznie, póki nie uwolni Oliwii z rąk oprawcy. Okazuje się jednak, że to nie lada wyzwanie, a Iris będzie musiała wyruszyć w podróż po niesamowitej, magicznej krainie, w której za każdym zakrętem kryją się nowe stwory (niekoniecznie przyjazne),nowe czary (niekoniecznie udane) i nowe tajemnice (niekoniecznie słodkie).

Ten opis może być odrobinę enigmatyczny i niezbyt odkrywczy, ale nie chciałabym napisać Wam zbyt wiele o fabule książki, ponieważ odkrywanie jej samemu daje ogromną frajdę (w sumie jak zawsze podczas czytania książki, ale tutaj szczególnie nie chcę zdradzać Wam żadnych sekretów!). Powiem natomiast od razu jedną rzecz - nie do końca wiem, co myśleć o powieści Bergela.

Z jednej strony, książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Jest idealnie wyważonym połączeniem cudownego humoru, wydarzeń podchodzących pod abstrakcję, groteskowych i prześmiesznych dialogów, ciekawie wykreowanych postaci, które na długo zapadają w pamięć. Zawiera też ogromną liczbę naprawdę pomysłowych motywów i takich małych, zabawnych smaczków, które mnie oczarowały. Styl prowadzenia fabuły kojarzy mi się trochę z twórczością Gaimana, co znaczy, że dostajemy mnóstwo dziwnych i abstrakcyjnych wydarzeń i postaci, które musimy po prostu zaakceptować, przyjąć do wiadomości i przejść nad nimi do porządku dziennego, albo raczej... do kolejnych, jeszcze dziwniejszych wydarzeń i postaci!

Dodatkowo, bardzo podoba mi się klimat powieści. Ten lekki i żartobliwy styl pisania sprawia, że na pierwszy rzut oka książka wydaje się baśniowa, prosta i przyjemna, ale ale! Niektóre momenty, motywy i postaci są naprawdę mroczne, a nawet trochę przerażające. W tym zakończenie, którego zupełnie się nie spodziewałam i które złamało mi serduszko!

Jednak z drugiej strony, nie mogłam nie odnieść wrażenia, że gdzieś już widziałam/czytałam/słyszałam o podobnych rzeczach. Znajdziemy w tej książce pomysły, które są, nie ukrywajmy, niezbyt oryginalne. I chociaż niektóre z nich powszechnie występują w literaturze fantasy, tak więc ich obecność w książce nie razi moich odczuć, to mogę wymienić przynajmniej kilka takich, które kojarzą mi się momentalnie z jakimś bardzo znanym dziełem kultury. I trochę mi to przeszkadza.

Właśnie to sprawiło, że miałam problem z oceną tej książki. Bo jeśli przymknąć oko na to kopiowanie pomysłów, albo nawet uznać je za celowy zabieg, który miał doprowadzić do stworzenia niejako kompilacji fantastycznych motywów w jednej książce, to cała reszta jest świetna i warta polecenia. Jeśli szukacie zabawnej lektury, nie jakoś super poważnej, ale też nie do końca dziecinnej (na co mogłaby wskazywać okładka),to to jest książka, której czytanie zdecydowanie sprawi Wam dużo przyjemności i radości.

Michał Bergel to autor o nieskazitelnie szerokiej wyobraźni. Miłośnik fantastyki i podróżnik. Czerpie radość z rozwiązywania trudnych problemów i z pomocy, którą często niesie innym. Jego debiutancka książka „Iris McBlack: Kryształowe serce”, to pierwszy tom wciągającej powieści.

„Niechaj serce wybierze ci twój cel, twe oczy odnajdą każdą z dróg,
a przeznaczenie wskaże tę właściwą”.

Ta długa historia zaczyna się od przedstawienia życia dwóch sióstr, zupełnie odmiennych od siebie charakterem. Pierwsza z nich to Oliwia, młoda dziewczyna, w której zauroczony jest każdy chłopak z osiedla. Codziennie rano ktoś przynosi jej kwiaty, inny czekoladki, a pozostali chcą spędzić z nią wieczór, i tak w kółko. Natomiast Iris jest rudowłosą dziewczyną wkurzającą się w każdym momencie swojego życia na siostrę. Mimo to, myśli bardzo racjonalnie i jest inteligentna, na co nie zwraca uwagi większość jej kolegów. Pewnego dnia Oliwia znika w tajemniczych okolicznościach, a troszcząca się o nią Iris postanawia ją odnaleźć. Za pomocą magicznego tunelu przenosi się do przerażającego ją miejsca. Zostaje zmniejszona do rozmiarów małego chomika i przy pomocy nowego towarzysza Ortona idzie śladem Leonarda- najpotężniejszego maga. Po drodze okazuje się, że Iris zostaje postawiona przez najtrudniejszym wyborem- „życie za życie".

Zdecydowanie polecam tę książkę osobom wytrwałym, dla których przebrnięcie przez 400 stron nie będzie udręką. Mimo dosyć małej czcionce czyta się ją szybko, ponieważ wydarzenia dzieją się w niesamowitym tempie i czasami wystarczy tylko mrugnąć, a tajemnice same się rozwiązują. Pozwala ona dogłębnie wczuć się w sytuacje Iris, a czasem nawet żyć tym razem z nią. Jeśli tak jak ja lubicie książki, z których aż wylewają się eliksiry i odpręża Was czytanie o nadzwyczajnych postaciach, to jak najprędzej powinniście zabrać się za lekturę.
Zuzia, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

„Niechaj serce wybierze ci twój cel, twe oczy odnajdą każdą z dróg,
a przeznaczenie...

Książka Iris McBlack : Kryształowe serce autorstwa Michała Bergela zwróciła moją uwagę swoją niezwykłą okładką i ciekawym opisem. Zapowiadała się na dobrą, a może jeszcze świetną pozycje dla młodzieży. Przygody rezolutnej i niesfornej Iris trafiającej do niezwykłej krain Czajniczka wzbudziła moje zainteresowanie i dlatego z wielką nadzieją oraz obawą zacząłem czytać.

Autor umieścił akcję swojej historii w Chestermind, wydający się normalnym miasteczkiem, ale skrywającym nie jedną tajemnicę. Poznajemy bohaterów całej opowieści jak Iris i Olivie, które codziennie borykają się z kłopotami. Do Olivii wzdychają wszyscy kawalerowie mieszkający w pobliżu i powoduje taka sytuacja, to że nie ma spokojnego chociaż jednego dnia od odwiedzin adoratorów. Młodsza siostra Iris przeszkadza wiele rzeczy, między innymi wizyty i pomimo narzekania czasami przydają się tacy konkurenci siostry. Dzięki temu obie mają pomoc zapewnioną od nich. Za sprawa intrygi w jaka wpadają zostają przeniesione do magicznego świata Czajniczka, gdzie czeka na nich okrutny czarodziej i masę przygód po drodze. Głównym wątkiem jest próba ratowania poprzez Iris swojej siostry i przezwyciężenie stających zagrożeń w czasie wyprawy jakie spotyka na swojej drodze. Podróżując spotykamy przedziwne postacie, smoki, czarownice jeżdżącą na rowerze niż na miotle i wiele jeszcze innych również interesujących postaci. Nie można odmówić historii fantastycznego świata stworzonego przez autora, nieraz zadziwiającego i zarazem nie pozbawionego niebezpieczeństwa. W którym magia jest dostępna na wyciągnięcie ręki i tylko od danej postaci zależy jak ją wykorzysta.

Postacie stworzone na potrzeby książki wypadły świetnie i nawet występujące od czasu do czasu zapadają w pamięć. Olivia jest osobą łasą na komplementy i wykorzystującą swoich adoratorów do pracy w domu lub w okolicy. Czasami arogancka i pewna siebie. Jednak poświęca autor najwięcej czasu i znakomicie wypada młodsza siostra Iris, która jest rezolutną, odważną, pomysłową i ciekawą bohaterką. Nie można jej nie polubić i przez cały czas przygód jakie miała kibicowałem Iris mocno i trzymałem za nią kciuki, żeby wyszła cało z opresji. Właśnie wokół przygód bohaterki kręci się spora cześć historii. Dlatego staje się bliska nam po pewnym czasie i naprawdę można poczuć bardzo dużą sympatie do niej, bo nie zważając na przeciwności losu podróżuje, żeby pomóc siostrze nie bacząc na czyhające zagrożenia. Poznajemy roztrzepaną wiedźmę, zapominalską i zaskoczeniem był dla mnie środek transportu jaki posiada. Wiele zabawnych chwil doświadczyłem podczas przygody związanych z czarownicą. Niezwykły smok strzegący jajka i kot skrywający tajemnice od razu zaczął mnie intrygować jak tylko pojawił się. Poznajemy też wielu Hufronów, ich zwyczaje i mieszkających tam osób. Relacje pomiędzy nimi zostały przedstawione świetnie i nie brakowało emocjonujących, nieraz smutnych lub zabawnych chwil. Bohaterowie i ich interakcje nie przeszkadzały mi w czytaniu. Dialogi dobrze napisane, nie pozbawione emocji i humoru.

Książka Kryształowe serce jest skierowano do młodzieży, gdzie nie brakuje sporej ilości fantastycznych przygód i ciekawych postaci spotykanych podczas podróży przez bohaterkę. W pierwszej części nie brakuje zabawnych sytuacji i sporej ilości humoru podczas wyprawy i nielicznych niespodzianek przygotowanych przez autora. W drugiej części historia skręca w poważniejsze rejony i podczas czytania mamy różne odcienie emocji jak współczucie, smutek i robi się poważnie. Wyprawa zmienia się w podróż o uratowanie siostry i samego Czajniczka. Poszukiwanie ostatniego czarnowładcy przez Iris i jego pojawienie się było sporym zaskoczeniem dla mnie, bo nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Bardzo dobrze wypadają postacie jakie zostały wprowadzone i stworzone przez autora. W kilku zdaniach potrafił nakreślić ich sylwetki i stały się ciekawymi bohaterami. Czasami na początku i na samym końcu trochę przez arogancję traciła Olivia, ale kontrast pomiędzy siostrami jaki dostałem był pełen różnych barw. Bardzo mi się takie coś podobało. Fantastyczny świat jaki dostałem też wypadał świetnie, był ciekawy i różnorodny. Podróż przez ten świat Czajniczka nie tylko był pełen niespodzianek, niebezpieczeństwa i wielu przygód, ale również pełen magii i magicznych postaci.
Książka Kryształowe serce spodobała mi się pomimo moich obaw jakich miałem i oczekiwałem po niej dobrej lektury, przy której spędziłem miło czas. Pochłonęła mnie nie tylko historia, lecz także spodobało mi się humor jaki występował. Nieraz zakręcony tworzący zabawne sytuacje. Dlatego moje oczekiwania spełniły się, bo dostałem świetną opowieść o poświęceniu się Iris dla siostry w celu jej uratowania. Można domyśleć się jak skończy się historia, ale autor wprowadza do niego kilka zwrotów akcji, nie pozbawione zostało smutku i nadziei na powrót do świata Czajniczka. Książka jest pierwszym tomem, który skierowany jest do młodzieży, ale starszy czytelnik też powinien przeczytać z przyjemnością. Napisana została przystępnym stylem, bez zbędnych dłużyzn i jakiś nudniejszych opisów. Język używany tutaj przez autora jest prosty, przejrzysty i przyjemny. Dlatego czyta się świetnie i płynnie bez zatrzymywania się. Można zagłębić się w opowieść od samego początku i przepaść w niej do samego końca. Sięgając po Kryształowe serce byłem ciekawy co dostanę i czy spodoba mi się. Nawet już po dłuższym czasie w pamięci została bohaterka, czarownica i przygody jakie przeżywała Iris. To dobrze świadczy o historii jaką dostałem i przy której bawiłem się świetnie i nie brakowało wzruszających chwil. Autor na tyle zaciekawił mnie swoją książką, że czekam na kontynuacje, po której spodziewam się dostać również wiele przygód jak tutaj. Dlatego c chętnie po nią sięgnę jak tylko ukaże się. Dla miłośników fantastycznych historii, młodzieżowych powieści fantastycznej i dla starszych czytelników. Polecam wszystkim.

Autor...

Dziewczyny! Uważajcie na swoich adoratorów i nie zmuszajcie ich do przynoszenia Wam podarków, szczególnie tych najdziwniejszych 😊 O sensowności przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony” oraz słów de Laclosa, iż próżność to „prawdziwy wróg szczęścia [1]” przekonała się Oliwia – jedna z bohaterek prezentowanej dziś powieści, która po otrzymaniu tajemniczego kwiatu mającego zdolność tworzenia bryłek złota znika bez wieści. Od czego jest jednak młodsza siostra? ♥️ Przychodzi czas, kiedy Iris McBlack będąca – niczym Adaś Miauczyński w filmie „Nic śmiesznego” – całe życie druga dostanie (wprawdzie przymusową, ale jednak) szansę udowodnienia, iż rudy kolor „upierzenia” zobowiązuje oraz że odwaga to jej najmocniejsza strona 💪 Pytanie tylko, czy owa cecha wystarczy, aby dopiąć swego, gdy trafia się do alternatywnej, przepełnionej magią rzeczywistości? A może obecność miedzianowłosej nastolatki będzie miała zbawienny wpływ na krainę o wdzięcznej nazwie Czajniczek przechodzącej właśnie poważny kryzys?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w fabule debiutanckiego dzieła pióra Michała Bergela pt. „Kryształowe serce” inicjującego nową powieściową trylogię dla młodzieży 📚 Pisarz zabiera czytelników do świata, gdzie – podobnie jak w „Alice's Adventures In Wonderland” Lewisa Carolla – może się wydarzyć dosłownie wszystko. Tkankę utworu z jednej strony stanowią liczne, powszechnie znane, baśniowe i popkulturowe motywy (niejednokrotnie ukazane w krzywym zwierciadle),natomiast z drugiej doświadczenia oraz obserwacje samego autora, jakie wyniósł on ze swoich licznych podróży, m.in. do Afryki, Azji czy peruwiańskiej dżungli, a także ze swojego ośmioletniego pobytu w Irlandii. Skutkiem powyższego otrzymujemy przepełnioną niewprawiającym w zażenowanie humorem i po prostu mądrą książkę wpisującą się w nurt przygodowej fantastyki. Kolejny tom cyklu, „Drugi Paladyn”, już niebawem 😉

Przypisy:
[1] Cyt. za https://pl.wikiquote.org/wiki/Pr%C3%B3%C5%BCno%C5%9B%C4%87 (z dn. 21.10.2019).

Michał Bergel Iris McBlack Tom 1. Kryształowe serce Zobacz więcej
Michał Bergel Iris McBlack Tom 1. Kryształowe serce Zobacz więcej