Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów

Okładka książki Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów Brendan Buhler, Rob Knight
Okładka książki Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów
Brendan BuhlerRob Knight Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Seria: TED Books zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
TED Books
Follow Your Gut: The Enormous Impact of Tiny Microbes
Grupa Wydawnicza Relacja
2018-01-01
2018-01-01
Anna Rogozińska
TED Talks TED Books mikrobiom zdrowie Szczepienia Antybiotyki Alergia Odporność

Świetna pozycja, dobre uzupełnienie wiedzy dla wielbicieli Keto i zdrowego stylu życia :) Szczególnie rozdział o tym, jak to ludzie boją się szczepionek, a faszerują się bezmyślnie antybiotykami na byle katarek , które są dużo bardziej niebezpieczne jest świetny !! To pierwsza książka w tej tematyce na mojej liście - będą następne.

Świetny, krótki wstęp do zapoznania się z rolą naszego mikrobiomu.

Świetny, krótki wstęp do zapoznania się z rolą naszego mikrobiomu.

Celnie punktuje antyszczepionkowców!

Celnie punktuje antyszczepionkowców!

Bardzo konkretna i szybka lektura! Czytałem ją zaraz po "Cicha władza mikrobów" i wszystko się zgadza z moją poprzednią lekturą! Całość zawarta jest w pigułce, zatem tę pozycję polecam dla osób, które mają mniej czasu na czytanie, a tę drugą jako opcję dla osób bardziej wnikliwych. Tak czy inaczej, obie książki są bardzo dobre i co ważniejsze, nie podają wykluczających się informacji! Polecam!

Zmierzam do Was z niezwykle interesującą 📗 książką, opisującą mikroorganizmy zamieszkujące niemal każdy zakątek naszego ciała i ich wpływ na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia - a dokładnie rzecz ujmując wpływ ich genów, stanowiących mikrobiom człowieka – NA TROPIE MIKROBIOMU, OGROMNY WPŁYW TYCICH MIKROBÓW ☺️, Rob Knight, Brendan Buhler. Czytając tę krótką, aczkolwiek niezwykle wciągającą historię zabierani jesteśmy do zupełnie innego świata - mikroświata - którego elementy posiadają swoje własne cele i mają określone zadania do spełnienia. Wspomniany mikroświat jest paradoksalnie niezwykle wielki i... pojemny. Autor bowiem, powołując się na aktualne badania naukowe podkreśla, że ciało składa się z jakichś 10 bilionów komórek ludzkich, a na nim oraz w jego wnętrzu żyje kolejne 100 bilionów komórek mikroorganizmów. Takie liczby niełatwo sobie wyobrazić, a nie są to jedyne przywoływane fakty. Kilka dni przed lekturą oglądałam film dokumentalny o pracy naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauki, m.in. mikrobiologią. Największe wrażenie zrobił na mnie widok bakterii obserwowanych pod mikroskopem... Na pierwszy rzut oka - gdyby ktoś zapytał na co patrzę - powiedziałabym z pewnością, że to jakiś układ gwiazd na niebie. Podobieństwa są zadziwiające! Różnicę stanowi skala. Z jednej strony patrzymy w niebo i zastanawiamy się czy jesteśmy sami we wszechświecie, a z drugiej... każdy z nas stanowi wszechświat sam w sobie dla ogromnej populacji mikroorganizmów. W ciągu zaledwie ostatnich lat nauka zrobiła ogromny postęp w rozumieniu zamieszkujących nas mikroorganizmów, a nowe algorytmy komputerowe pozwalają obecnie na łatwiejszą interpretację tego ogromu informacji. Najważniejszym jednak aspektem całej lektury wydaje się być wykrycie relacji pomiędzy zamieszkującymi nas drobnoustrojami, a chorobami takimi jak: otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, autyzm czy depresja. Przyznam, że książka Roba Knighta poszerzyła mój horyzont wiedzy i wzbudziła głębszą ciekawość tematem. Drobnoustroje, mimo iż nie do zobaczenia gołym okiem, przenikają niemal wszystkie aspekty naszego życia i wywierają wpływ nie tylko na nie, ale także na otaczający nas świat. Polecam tę lekturę, ponieważ nie sposób przejść obojętnie obok informacji w niej zawartych. Nie sposób nie zastanowić się nad architekturą stworzenia i nie otrzeć się o kwestie natury egzystencjalnej. A jeśli do tego będziemy mogli świadomie podejmować decyzje wpływające na zdrowie nasze lub naszych bliskich, to tytuł "Na tropie mikrobiomu" staje się lekturą obowiązkową. 😊😊

Zapraszam na profil na Facebooku - Zaczytany Książkoholik

"Ciebie już znamy: istota ludzka i dwunożna, tak wielka przez rozum, tak niewyczerpana w swych zdolnościach, pierworodna wszelkiego stworzenia, która nigdy nie przeczytała żadnej umowy, choć zawsze zaznacza, że się z nią zgadza. A teraz poznajmy całą resztę: biliony maleńkich stworzeń zamieszkujących twoje uszy, oczy oraz wspaniałe dworzyszcze brzucha. Ten mikroskopijny świat ukryty w naszych ciałach może potencjalnie zmienić nasze rozumienie zdrowia, choroby, a także nas samych." Coraz częściej nękają nas poważne choroby, z którymi naukowcy i lekarze próbują walczyć, nie znając do końca ich przyczyn. Przypomina to desperacką walkę spisaną na porażkę. Pojawiła się jednak nadzieja. Prowadzi się badania nad mikrobiomem – ogółem mikroorganizmów żyjących w i na ludzkim ciele oraz wywierających wpływ na jego działanie. O tych właśnie organizmach opowiada autor książki „Na tropie mirobiomu”. Co ciekawe, Rob Knight nie jest biologiem, czego można by oczekiwać po jego zajęciu. Z wykształcenia jest pediatrą, informatykiem i inżynierem. Mimo to poświęcił się badania mikrobiomu i jego wpływu na organizm. Jest autorem takich programów, jak American Gut czy Earth Microbiome Project. „Na tropie mikrobiomu” to ciekawa pozycja dla każdego, kto interesuje się biologią (a jeszcze lepiej – mikrobiologią) lub z jakichkolwiek przyczyn potrzebuje jej w pracy lub szkole. Proponuje innowacyjne rozwiązania odwiecznych problemów ludzkości. Ponadto, Rob Knight nie zawłaszcza sobie wyłącznych praw do badań w tej dziedzinie. Wręcz przeciwnie, podaje przykłady odkryć, które wciąż czekają na odkrycie, jakby zachęcając młodych naukowców, do których w dużym stopniu skierowana jest książka. Nie zależy mu na sławie, a na pomocy chorym. Wiedza, która normalnie mogłaby się wydawać skomplikowana, podana jest w sposób zrozumiały i poparta przykładami, co pomaga zapamiętać większą ilość informacji. Dodatkowym ułatwieniem są infografiki Olivii de Salve Villedieu. Doskonale ilustrują one tekst. Umożliwiają także szybkie przypomnienie najważniejszych informacji po przeczytaniu książki. Rob Knight zwraca także uwagę na istotne problemy dzisiejszych społeczeństw. Do dwóch najgroźniejszych w skutkach należy nadużywanie antybiotyków oraz odmawianie szczepień. Lektura uświadamia konsekwencje tych działań. Autorytet eksperta może pomóc w walce z niewłaściwym podejściem i „nawracaniu” na myślenie naukowe. „Na tropie mikrobiomu” to pozycja poruszająca wiele problemów, z którymi boryka się współczesny świat. Warto zapoznać się z nią samodzielnie, ale jest to też dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto zdaje się ich nie zauważać lub – przeciwnie – interesuje się mikrobiologią i zależnościami między organizmami różnych gatunków i rozmiarów. Dziękuję wydawnictwu Relacja za egzemplarz tej cudownej książki! Zapraszam do przeczytania innych moich recenzji na blogu: plantyofbooks.tumblr.com oraz na media społecznościowe: FB - Planty of Books IG - @plantyofbooks
Dziękuję wydawnictwu […] za egzemplarz tej cudownej książki! Zapraszam do przeczytania innych moich recenzji na blogu: plantyofbooks.tumblr.com oraz na media społecznościowe: FB - Planty of Books IG - @plantyofbooks

Fajna pozycja dla osoby początkującej w temacie, jeśli ma się za sobą obszerniejsze lektury o mikrobach, tutaj nic nowego się nie znajdzie.

Można za to polecać osobom niezorientowanym i mało czytającym ;)

Można za to polecać osobom niezorientowanym i mało czytającym ;)

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2019/11/rob-knight-brendan-buhler-na-tropie.html

• Popularnonaukowe
  • Ted Books
  • Nauka/Przyroda/Medycyna
  • Chcę kupić
  • Dla pacjentów
  • KUPIONE Ebook😎⚡

Dodaj cytat z książki Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów