Insulinooporność. Leczenie dietą

2018-01-01
2018-01-01
9788381320481
insulinooporność

Wiecie co to insulinooporność i jak się objawia? Insulina to hormon życia, który jest niezbędny do wielu czynności życiowych naszego organizmu. Insulinooporność natomiast to zmniejszona wrażliwość tkanek na działanie insuliny, który zaburza gospodarkę hormonalną. Zmusza przez to trzustkę do zwiększonego wydzielania tego hormonu a to pobudza apetyt i sprzyja tyciu. W książce dr Hanny Stolińskiej pod tytułem "Insulinooporność. Leczenie dietą" od wydawnictwa zwierciadło mamy przede wszystkim wyjaśnione przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby. Dużo wiedzy z którą warto się zapoznać. Autorka omawia różne diety oraz produkty spożywcze, pokazując nam jak ważne jest czytanie etykiet. Natomiast dalsza część książki to 140 przepisów na dania z niskim indeksem glikemicznym. Ja właśnie zajadam się placuszkami z jabłkami, pyszne. Książka naprawdę warta przeczytania.

Insulinooporność to zaburzenie metaboliczne, stan obniżonej wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Dlaczego jest tak niebezpieczna? Ponieważ z czasem może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Przyczyny insulinooporności nie są do końca znane, wymienia się m.in. czynniki na które mamy wpływ jak nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, stres, palenie papierosów i niedobór snu, jak również uwarunkowania genetyczne. W książce dr Hanny Stolińskiej @drhannastolinska „Insulinooporność. Leczenie dietą” możemy dowiedzieć się więcej o tym zaburzeniu. Pani doktor w prosty sposób wyjaśnia o co chodzi z tą przypadłością, jakie są objawy i jak w prosty sposób leczyć insulinooporność (choć czasami konieczne jest niestety leczenie farmakologiczne).

W książce znajdziemy mnóstwo porad i przepisów na dania z niskim indeksem glikemicznym (są też tabelki z przykładowymi produktami i ich IG). Sama mam zamiar wypróbować kilka pomysłów na obiady czy desery 😋

Bardzo dobrze, że powstają takie książki które uświadamiają Polakom jakie błędy żywieniowe popełniają i naprowadzają na właściwą drogę. Czytam dużo książek o dietach i zdrowych nawykach, dlatego u mnie to „must-have”.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo 📚

Na początku książki znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat: trzustki, węglowodanów, gospodarki hormonalnej, przyczynach rozwoju insulinooporności, diagnostyce i leczeniu insulinooporości.
Hanna Stolińska bardzo ciekawie przedstawia najważniejsze zalecenia dietetyczne podczas stosowania diety redukcyjnej.
Ważne jest stosowanie zasady 4 U podczas odchudzania:
1. Układanie menu- przynajmniej dzień wcześniej.
2. Uzupełnianie dziennika żywieniowego.
3. Unormowanie snu.
4. Uwaga- potrzebna jest waga- "lepiej zważyć żywność przed spożywaniem niż siebie po spożyciu".
Bardzo ciekawie zobrazowane zostały zalecenia miar proporcji pożywienia: zaciśnięta pięść- owoce/produkty zbożowe/ ziemniaki; dłonie w kształcie miseczki- warzywa; otwarta dłoń- mieso i produkty zastępcze; kciuk- zdrowe tłuszcze.
W książce zostały przedstawione także grupy produktów spożywczych. Poruszony zostal temat czytania etykiet.
Doktor Stolińska radzi także, jak znaleźć skuteczną dietę. Pisze o dietach: niskowęglanowej, warzywno-owocowej, surowej i głodówkach.
W kolejnej części książki znajdziemy czterotygodniowe menu. Powstałe potrawy będą zdrowe i wartościowe. Przyķlady przepisów: twaróg z warzywami, polędwiczka w musztardzie, zupa krem z brukuła, sałatka z łososiem i komosą, makaron z wołowiną, pasta pieczarkowa.

Uważamy, że jest to bardzo ważna książka i pomocna w walce z insulinoopornością. Pomoże ona zrozumieć chorobę, ponieważ zawiera najważniejsze informacje na jej temat. Bardzo przydatny będzie jadłospis, który możemy wykorzystać.

Ważne jest stosowanie zasady 4 U podczas odchudzania:
1....

Przydatne informacje, dobrze wyjaśnione, ciekawy i co najważniejsze - prosty jadłospis. Dziwi mnie tylko, że prawie codziennie pojawia się danie lub deser z kaszą jaglaną, która ma wysoki indeks glikemiczny (71). Choć jest zdrowa, nie jest zalecana w nadmiarze w insulinooporności. Zawsze można zamienić ją na inną kaszę. Polecam.

Pomijając podstawowe błędy (podpisanie głowy trzustki w miejscu dwunastnicy) oraz to że książka jest zbiorem bardzo podstawowej wiedzy (miejscami nieaktualnej) to pozycja jest nieatrakcyjna dla oka. Przepisy wydają się być kopiuj wklej z internetu.

Duzo merytorycznej, usystematyzowanej wiedzy, duzo przepisów dla insulinoopornych.

• Zdrowie
  • Woblink