Criminal. Tchórz/Lawless

Okładka książki Criminal. Tchórz/Lawless Ed Brubaker, Sean Phillips, Val Staples
Okładka książki Criminal. Tchórz/Lawless
Ed BrubakerSean Phillips Wydawnictwo: Mucha Comics Cykl: Criminal [Mucha Comics] (tom 1) komiksy
komiksy
Criminal [Mucha Comics] (tom 1)
Criminal, Vol. 1: Coward / Vol. 2: Lawless
Mucha Comics
2019-05-23
2019-05-23
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Icon kryminał noir

Okładka książki Duch w Tobie Ed Brubaker, Sean Phillips
Duch w Tobie Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Where The Body Was Ed Brubaker, Sean Phillips
Where The Body... Ed Brubaker, Sean P...
Okładka książki Zniszczyć wszystkie potwory Ed Brubaker, Sean Phillips
Zniszczyć wszy... Ed Brubaker, Sean P...

Okładka książki Spider-Man. Todd McFarlane Rob Liefeld, Todd McFarlane, Fabian Nicieza
Spider-Man. To... Rob Liefeld, Todd M...
Okładka książki Hellblazer. Brian Azzarello 1 Brian Azzarello, Richard Corben, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Lee Loughridge, Pamela Rambo, James Sinclair, Dave V. Taylor
Hellblazer. Br... Brian Azzarello, Ri...
Okładka książki Mity Cthulhu Alberto Breccia, Norberto Buscaglia, H.P. Lovecraft
Mity Cthulhu Alberto Breccia, No...
Okładka książki Neonomicon Jacen Burrows, Alan Moore
Neonomicon Jacen Burrows, Alan...
Okładka książki Palcojad #1 Mike Henderson, Joshua Williamson
Palcojad #1 Mike Henderson, Jos...
Okładka książki Hellblazer. Brian Azzarello 2 Brian Azzarello, Giuseppe Camuncoli, Guy Davis, Marcelo Frusin, Rafael Grampa, Lee Loughridge, James Sinclair, Cameron Stewart
Hellblazer. Br... Brian Azzarello, Gi...

Dużo tutaj mroku.
A właściwie mrok jest głównym bohaterem tej opowieści.
Ten spowijający miasto.
I ten w ludzkich duszach.

Ta historia ma mało odcieni, co doskonale oddaje surowa, a jednocześnie pełna wyrazu kreska.
Emocje, które targają bohaterami tej opowieści, są oddane bardzo umiejętnie, a przez to jeszcze bardziej można odczuć tragizm ich poczynań.
Atmosfera beznadziei jest wszechobecna i wydaje się, że żadne działania bohaterów nie są w stanie odwrócić ich tragicznych kolei losu.
Wręcz przeciwnie. Cokolwiek robią, zdaje się doprowadzać tylko do głębszego wciągnięcia ich w bagno, w którym granicą między dobrem a złem jest zdecydowanie zbyt cienka*

A jednak, mimo tego wszystkiego, jest to historia hipnotyzująca i prawdziwa w swej brutalności i okrucieństwie.

Czy istnieje szansa na jakąkolwiek sprawiedliwość?
Czy można wyrwać się z kręgu zła?
Czy jesteśmy w stanie sami odmienić swój los?
Czy dobro ma w ogóle rację bytu?

Na te pytania autorzy odpowiadają, ale są to refleksje nad wyraz gorzkie.

Bardzo dobry, dojrzały i przemyślany komiks.

Zdecydowanie polecam.

*”W tych opowieściach łatwo się przekonać, że życie nie wydaje się mieć większego znaczenia ono po prostu istnieje i jest pełne przypadków, które kształtują świat wokół nas. Wydarzenia te są nader rzadko pomyślne i prawie zawsze stawiają ich uczestników na przegranej pozycji. Owszem, od święta udaje im się sięgnąć po zwycięstwo, ale jest ono często pozorne i nie czyni z nich bohaterów. Liczy się jedynie to, aby przeżyć... a czasem nawet i to nie jest możliwe. Co najwyżej, miarą zwycięstwa staje się połowiczne odkupienie win po popełnionych błędach, gdyż najczęściej ma ono niewielki wpływ na otaczający świat.”
(z redakcyjnej przedmowy)

Dużo tutaj mroku.
A właściwie mrok jest głównym bohaterem tej opowieści.
Ten spowijający miasto.
I ten w ludzkich duszach.

Atmosfera...

Niby wiem czego się po tak gatunkowo określonych pozycjach spodziewać, a jednak duet Brubaker/Phillips nie bez powodu jest tak ceniony za mistrzowskie opanowanie tematu. Czyta się to wyśmienicie i jeśli z czasem poziom nie będzie spadał, to będę musiał odszczekać moje teorie o braku sensu brnięcia w schematy kryminalnych opowieści.

Duet Brubaker i Phillips działa tak dobrze jak jeden organizm. Wspólnie tworzą bardzo spójne i kompletne dzieła. Tak to wyglada w ich autorskiej serii „Criminal”.

Pierwszy w kolejności tom wydany przez Muchę dostarcza dwóch pozornie niezależnych historii. Fabularnie nie mają one ciągłości, ale pojawiają się bohaterowie z innych epizodów serii.

Czym jest „Criminal”? To rasowy komiks sensacyjny z elementami kryminału. Twardzi mężczyźni z traumami, strzelaniny, duże skoki, pościgi i kuszące kobiety to elementy, których nie brakuje w tym komiksie. Przyziemny i bardzo filmowy pomysł przeniesiony na kadry komiksu w bardzo przyjemny sposób. Dostajemy umiejętne budowanie napięcia i ciekawy sposób prowadzenia czytelnika przez opowiadanie, ale nie jest to nic rewolucyjnego.

Rysunki genialnie oddają charakter historii. Gęsta atmosfera, brud miasta i charakterne postaci są przedstawione w rewelacyjny sposób, pomagający przeprowadzić czytelnika przez akcje, nie odrywając go zbyt mocno od treści w dymkach.

IG: https://www.instagram.com/komiksologia_po_mojemu/

Czym jest „Criminal”? To...

Nie spodziewałem się, że dam kiedyś "ósemkę" zwykłemu wydawałoby się kryminałowi, ale ten naprawdę na to zasługuje. Jest klimat, jest wartka akcja, jest "to coś" nieuchwytnego. Rzemieślnicza, ale świetna robota.

Fani filmu "Pulp Fiction" powinni czuć się jak w domu. Criminal to antologia luźno powiązanych ze sobą opowieści kryminalnych, pokazujące świat zbrodni z najróżniejszych perspektyw. Są tu wszystkie klasyczne dla Brubakera motywy: morderstwa, napady, przemoc, ludzie z mroczną przeszłością, tajemnice, alkohol, sex i dragi. Rysunki i kolorystyka są dość surowe i proste. Nie jest to coś na miarę "Zabij albo zgiń" czy "Zaćmienia", ale jako antologia crime noir sprawdza się świetnie. Fani duetu Brubaker/Phillips powinni być zadowoleni.

Solidny kawał komiksu. Duet Brubaker/Phillips to gwarancja jakości. Rysunki są świetne, scenariusz niezwykle ciekawy i intrygujący. Najbardziej podobała mi się druga opowieść „Lawless”. W trakcie lektury bawiłem się naprawdę bardzo dobrze. Klimat, rysunki, ciekawa historia i bardzo dobre wydanie to największe atuty tej pozycji. Na półce mam już kolejne tomy, które czekają na to, aż znajdę czas żeby je przeczytać.

Bardzo jasno określone motywacje bohaterów, które stają się coraz bardziej złożone z kolejnymi zdarzeniami. Brubaker świetnie pokazuje relacje między postaciami, które stają się coraz bardziej skomplikowane kiedy akcja zaczyna się rozgałęziać. Świat przestępczy występuje tutaj bardzo czytelnie, uświadamiając że jeżeli tylko zainteresuje się czyjąś osobą to przyszłość maluje się bezwzględnie i zgubnie.
Tchórz 8/10
Lawless 8,5/10

2028

Początkowe rozdziały Criminal #1 stopniowo wprowadzają czytelnika do świata zbrodni, w którym od lat obraca się Leo Patterson. Mężczyzna pochodzący z długiej linii złodziei, słynący z doskonałego planowania swoich napadów. W swoim środowisku ma on jednocześnie przypiętą łatkę „tchórza”, który nie lubi żadnego ryzyka i kiedy tylko robi się gorąco, to szybko ucieka. Sposób, w jaki widzą go inni złodzieje, nie jest jednak dla niego istotny. Ważniejsze jest trzymanie się przyjętych zasad, dzięki którym od lat unika on wymiaru sprawiedliwości. Nie ma zamiaru umrzeć w więzieniu tak samo, jak jego ojciec. Niestety życie często bywa przewrotne i nie pozwala ściśle trzymać się sformułowanych zasad. Tak też było w przypadku zlecenia napadu na opancerzoną furgonetkę przewożącą krwawe diamenty. W akcji tej wszystko, co tylko mogło poszło nie tak jak było planowane. Teraz Leo stał się zwierzyną, na którą polują obie strony prawa. Nie pozostaje mu więc nic innego jak tylko uciekać i starać się przetrwać.

Ed Brubaker od samego początku pokazuje, że doskonale zna się na swojej pracy. Serwuje on czytelnikowi dawkę wciągającej i zaskakującej treści w klimatach najlepszych filmów noir, od której trudno jest się oderwać. W niemalże alchemicznych proporcjach umieszcza on w tytule wszystko to, co stanowi o sile dobrego kryminału. Są mroczne i niebezpieczne uliczki miasta, wielowymiarowi bohaterowie/antybohaterowie z masą osobistych problemów, piękna femme fatale, sekrety, skorumpowani gliniarze czy tajemnicze osoby pociągające za sznurki wydarzeń gdzieś z cienia opowieści. Z każdą kolejną stroną atmosfera dzieła jest coraz bardziej gęsta i pogłębiają się zawiłości historii, w której nic nie jest nadmiernie oczywiste i wszystko ma swoje drugie ukryte dno. Scenariusz trzyma więc w napięciu do samego końca i ekscytuje odbiorcę coraz to nowszymi zwrotami akcji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze umiejętnie poprowadzona narracja i doskonale napisane dialogi. W kwestii historii nie trzeba nic więcej dodawać, naprawdę mamy tu do czynienia z perfekcyjnym scenariuszem, który nie ma prawie żadnych słabych stron.

,,Criminal. Tchórz/Lawless" autorstwa Ed Brubaker, Sean Phillips. Brubaker w moich oczach jest legendą, po przeczytaniu ,,Pulp" czy ,,Gotham central" postanowiłem przeczytać, jego najbardziej cenioną i znaną serię ,,Criminal". Czy w moich oczach klasyk trzyma poziom innych dzieł tego autora?

Tom składa się z dwóch historii gangsterskich Tchórz oraz Lawless. Obie pozycję są bardzo udanymi pozycjami. Pierwsza historia skupia się na trudności łamania własnych reguł, druga zaś na prawdzie, jaką niesie za sobą zemsta. Brubarker, to Brubarker, każdy jego scenariusz, mało różni się od poprzedniego, jednak przez odmienność postaci, nie czuję się przy tym zmęczenia. Przez tę rutynę scenariuszową doskonale wiesz, że czytasz pozycję Brubakera. Jego komiksy to połączenie Tarantino z Martinem Scorsese. Uwielbiam te komiksy za klimat, często zaskakujące zwroty akcji i z życia wzięte morały. Z komiksami Brubakera jest tak, że trzeba przeczytać choć jeden jego komiks i albo zakochać się w tym świecie, albo sobie odpuścić. Jeśli nie przebadasz za jego innymi dziełami, ten raczej też ci się nie spodoba. Criminal tom 1, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana tego autora. Ja bawiłem się na nim nieziemsko.

Brubacker i Phillips jacy są, każdy widzi. Jeśli lubisz - bierz w ciemno. Jeśli nie znasz - czas poznać (weź jeden tom i sprawdź, czy sensacja noir przypadnie Ci do gustu). Dobrze i gładko się czyta. Wartka akcja. Porównywalne do "Zabij lub zgiń".

• Komiksy
  • Komiks