Sumy neapolitańskie

Sumy neapolitańskie
historia, Bona, dziedziczenie
historyczna
Awesa

Powieść, dobrze już zapomniana, która stanowi przegląd dostępnej wiedzy na temat utraconego spadku po królowej Bonie, czyli tak zwanych sum neapolitańskich. Publikacja ważna z kilku powodów. Poza poznawczym – stanowi kompendium wiedzy w tytułowym przedmiocie – otwiera także dyskusję nad kwestią dziedziczenia zobowiązań przez państwa.

źródło opisu: https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sumy-neapolitanskie/

źródło okładki: https://basnjakniedzwiedz.pl/wp-content/uploads/20...»

Tomasz75 | 2019-05-26

Książka napisana erudycyjnym językiem .Podaje mnóstwo faktów i szczegółów z ówczesnej dyplomacji . Przyjemnie się ją czyta ze względu na konstrukcję zdań , wielokrotnie złożonych ale oddających mnóstwo detali z opisywanych spraw .
Wymaga jednak sporej wiedzy i obycia z faktami historycznymi oraz pewnego wyrobienia literackiego . To nie jest zwykła publicystyka pisana prosto i zrozumiale .Językowo dość złożona ale daje ogromną satysfakcję podczas czytania bowiem odbiór estetyczny mimo ,że wymagający ,to jest bardzo smakowity . Nagromadzenie owych faktów i szczegółów pochodzących z wielu miejsc i wydarzeń wokół sporu o spadek po królowej Bonie ,sprawia wrażenie wielowarstwowego tortu o wielu barwach i smakach .
Wielka szkoda ,że nie ma Klemensa Kanteckiego na rynku księgarskim ale jednocześnie szczęście ,że taka pozycja pojawiła się niedawno .

Nagzymsie | 2019-05-18
Tytus | 2019-04-24