Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych.

Okładka książki Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych. Mary Anne Warren
Okładka książki Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych.
Mary Anne Warren Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Seria: Kim Jest Człowiek? filozofia, etyka
filozofia, etyka
2019-04-01
9788381420730
Sergiusz Tokariew
moralność zwierzęta ludzie

Bardzo trudna książka, bardzo trudne myśli, powinno się ją czytać powoli i co chwila analizować.
Jednocześnie dawno nie widziałem tak ważnych i aktualnych rozważań. Jak na ironię etyka to zapomniana w materialistycznym świecie nauka, a okazuje się, że gdy przychodzą najważniejsze tematy w życiu, jak śmierć, eutanazja, aborcja, eugenika, prawa zwierząt i zaczyna dotykać to bezpośrednio nas, to nagle wyczuwamy zagubienie. Zagubienie to wynika z braku wiedzy oraz braku czasu poświęconego na rozważanie przynajmniej podstaw tych problemów.
Jest to pozycja potrzebna, żeby nie popaść w otchłań nicości i przerażenia, wynikających z niemocy zdobycia na te tematy wiedzy. Nie da się być omnibusem. Autorka także to wie, ale wychodzi z założenia, że trzeba nas-ludzi wyposażyć w narzędzia analizowania wszystkich rozterek moralno-etycznych w życiu. Pozwoli to, na łatwiejsze rozpoznanie zagadnień.
Budowa tego wydania sprawia, że szybko się kartkuje, gdyż strony książki są wąskie. Trochę ułatwia to poczucie ruszenia tematu.

Mam takie poczucie, że to ważna książka.
Mam poczucie, że etyka i moralność to bardzo ważne pojęcia obecnie.
Nie możemy udawać, że żyjemy w monolicie, albo że 90% Polaków to rzymscy katolicy. I tak, jak nie chciałabym, żeby jakiekolwiek inne wyznanie narzucało mi przestrzeganie swojego prawa, tak rozmowy, w których fundamentem dla wszystkich mają być wartości chrześcijańskie, nawet dla osób z poza tego kręgu, są kompletnie pozbawione sensu.
A przecież mamy etykę. Mamy moralność. I moglibyśmy spotykać się właśnie na takich płaszczyznach.
Dlatego wydaje mi się koniecznością czytanie tego rodzaju literatury.
Czy to najlepsza książka z możliwych? Pewnie nie. Ale jest dobra. Moim subiektywnym zdaniem.

Mam takie poczucie, że to ważna książka.
Mam poczucie, że etyka i moralność to bardzo ważne pojęcia obecnie.

Lektura ambitna. Porusza aktualne tematy etycznych dylematów człowieka jako korony stworzenia wobec innych istot, ale czyni to bez neofickiego radykalizmu i poczucia wyższości. Znakomite narzędzie do uporządkowania własnych przekonań. Najbardziej urzeka klarowność wywodu, dla niego samego warto po książkę sięgnąć. Co ważne, nie trzeba przygotowania lekturowego, by rozpocząć przygodę ze "Statusem moralnym".

Dokończenie z poprzedniego roku. Interesujące spojrzenie na status moralny - będę używać w argumentacji niektórych myśli zaczerpniętych z tej książki. Mądra i wyważona - nie przegięta w żadną ze stron tego sporu.

• Filozofia/etyka
  • Psychologia
  • Prawa zwierząt
  • // filozofia //

Dodaj cytat z książki Status moralny. Obowiązki wobec osób i innych istot żywych.