Dziewczyny

Okładka książki Dziewczyny Lauren Ace, Jenny Lovie
Okładka książki Dziewczyny
Lauren AceJenny Lovie Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
The Girls
Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga
2019-02-27
2019-02-27
32 min.
Agnieszka Skórzewska-Skowron
dziewczyny kobiecość dorastanie przyjaźń dla dzieci girls power girls

Okładka książki Radość Corrinne Averiss, Isabelle Follath
Radość Corrinne Averiss, I...
Okładka książki Czy mogę się przytulić? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Czy mogę się p... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Przyjaźń Astrid Desbordes, Pauline Martin
Przyjaźń Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Mogę być w waszej paczce? John Kelly, Steph Laberis
Mogę być w was... John Kelly, Steph L...

Opowiadanie o dziewczynach napisane zostało w tej samej konwencji literackiej co ,,Chłopcy'' tej samej autorki.
Problematyka jest zbliżona do siebie w obydwu książeczkach, co nie przeszkadza temu, że obie są równo ciekawe.
Opowieść o dziewczynach przypomina mi też książkę ,,Dziewczynki latają wysoko'' Raquel Diaz Reguera.

Bohaterki Sara, Laura, Alicja, Lila przyjaźnią się od zawsze.
Spotykają się stale w jednym miejscu bazowym pod ulubionym drzewem.
Każda dziewczynka jest inna na swój sposób, ale razem tworzą niezły team.
Laura jest z natury odkrywcą, Lila najlepszą pomysłodawczynią, Sarę cechuje głęboka rozwaga i skora chęć do niesienia pomocy. Alicja zaś jest urodzoną artystką, która zawsze potrafi rozbawić towarzystwo.
Dziewczynki od najmłodszych lat wspierają siebie i cieszą się sukcesami wzajemnie.
Mają dobre serca, a gdy czasem powiedzą o jedno słowo za dużo, umieją się przeprosić.
W miarę dojrzewania coraz mniej mają czasu na spotkania pod drzewem. Są zajęte swoimi dążeniami do celu, pierwszymi miłościami, nowymi doświadczeniami.
Zawsze są jednak dumne ze swej przyjaźni, co przypieczętowują niosąc razem z podniesionymi głowami tęczową flagę na paradzie LGBT.
Ta wielka siostrzana więź między nimi buduje w nich nierozerwalna siłę.
Z czasem dziewczynki stają się kobietami...
Jak myślicie , która pracuje w służbie zdrowia? A która przemawia do tłumów w parlamencie? A co porabiają pozostałe dwie? Czy odnajdą się razem w nowej sytuacji?
Czy tak pięknie rozpoczęta młodzieńcza przyjaźń ma szansę w dorosłym życiu?
Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książeczki.
Polecam. Do tego piękne kolorowe ilustracje, aż się proszą, żeby je obejrzeć.

Bohaterki Sara, Laura, Alicja, Lila przyjaźnią się...

Przesłanie książki dość fajne. Uwaga, jeśli to dla kogoś ważne, są tam wątki (bardziej rysunkowe) LGBT i 1 dziewczynka ma jako dorosła partnerkę.
Zaczyna się obiecująco, a koniec trochę rozczarowuje. Ale założone przesłanie o przyjaźni i siostrzeństwie - fajne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Dziewczyny” to tytuł, który od dawna miałam na swojej liście do przeczytania. Myślałam, że będzie dłuższa i mniejsza. Mimo że jest to krótka książka (ma zaledwie 32 strony) świetnie ujęto w niej temat siostrzeństwa i przyjaźni. Czwórkę głównych bohaterek - Sarę, Laurę, Alicję i Lilę - poznajemy gdy są dziećmi i każdą wolną chwilę spędzają razem pod (a czasem i na) drzewem, które z czasem staje się powiernikiem ich wszelkich sekretów i wyznań. Każda z nich jest inna a jednak łączy je jedno - przyjaźń. Przez lata dziewczyny przeżywają przygody, zwycięstwa i porażki, ich życia ulegają zmianie, ale drzewo zawsze pozostaje takie same choć one same mają już mniej czasu na spotkania pod nim. Mimo upływu lat i małych sprzeczek wciąż się wspierały i były dla siebie nawzajem. Bardzo podoba mi się jak ta książka jest zróżnicowana. Bohaterki są pokazane jako odważne (hobby jednej z nich jest wspinaczka a druga przemawia do tłumów),inspirujące, kreatywne, osiągające sukcesy, ale także jako troszczące się o innych i pozwalające sobie na chwile słabości. Jedne zakładają własne rodziny i realizują się w byciu matkami, inne rozwijają swoje kariery jako liderki czy pisarki. Mimo że są bardzo różne, nadal łączy je przyjaźń. Nie spodziewałam się, że tyle wartościowego przekazu zostanie zawarte w czymś tak krótkim. Ilustracje dorównują poziomem treści. Proste, a piękne. Niektóre kadry bardzo chciałabym móc oprawić i powiesić na ścianie. Nie miałam żadnych oczekiwań odnośnie tego tytułu, ale totalnie zdobył moje serce. Polecam nie tylko najmłodszym czytelnikom, ale także tym trochę większym jako przypomnienie, że można być kim się chce i warto się na to odważyć. Pokazuje także jak jak ważna i cenna jest w życiu przyjaźń. A jak już jesteśmy przy książkach dla dzieci to polecam serdecznie ,,Marzycielki” Jessie Burton. Zniewalające ilustracje i piękne ponadczasowe przesłanie o wadze siostrzeństwa.

Można powiedzieć, że spodziewałam się właśnie takiej książki. Z pozoru ciepłej, przyjemnej, pełnej dobrych wartości. Pozycji o przyjaźni na długie lata, o wsparciu bliskich osób i byciu przy sobie na dobre i na złe.

Z drugiej strony, przerzucając ostatnią kartkę, poczułam ogromny niedosyt. Zabrakło mi w tej historii zakończenia, które by coś wniosło, które by podsumowało całość. Niestety jego brak odebrał mi całą frajdę z lektury.

Dla mnie "Dziewczyny" stały się nagle banalną i prostą historią okraszoną pięknymi, kolorowymi ilustracjami. Książką, jakich tak naprawdę jest na polskim rynku wydawniczym bardzo dużo. Książką, która była po prostu okej i nie wyróżniała się niczym szczególnym wśród innych o podobnej tematyce. Szkoda, bo w tej historii widziałam duży potencjał.

Historia opisana w książce jest prosta. Cztery dziewczynki, przyjaciółki, spotykają się najczęściej pod drzewem, które znalazły. Drzewo to uznają za swojego rodzaju "bazę". Każda z dziewczynek jest inna, ma inny temperament, talenty czy upodobania - jednak razem tworzą zgrany zespół. Dziewczyny wspierają się w chwila trudnych, świętują wspólnie sukcesy, są dla siebie wzajemnie oparciem. I mimo tego, że rosną, dorastają, zakładają własne rodziny lub podróżują do odległych zakątków, nigdy nie zrywają swojej przyjaźni i zawsze mogą na siebie liczyć ❤️
-------------------------------
Cudowna, ❤️ mądra, inspirująca książka, która za pomocą krótkiej historii pokazuje nam istotę znaczenia siły kobiet i mocy przyjaźni. Widzimy tu, że podstawą przyjaźni jest brak zazdrości, że przyjaźń to wsparcie w słabszych momentach i trwanie razem podczas sukcesów. W prostych słowach przemawia do małych i dużych - śmiało mogę nazwać tą literacką perełką. Mojej córce bardzo podobała się opowieść o przyjaciółkach, ja natomiast podczas lektury momentami miałam łzy w oczach 👁️

To niesamowita opowieść o czwórce bardzo różnych od siebie dziewczynek. Sara, Laura, Alicja i Lili na pierwszy rzut oka różnią się pod każdym względem. Laura jest urodzonym odkrywcą o rudych włosach, Lili to przywódca z mnóstwem pomysłów, Sara to roztropny opiekun, zaś blondwłosa Alicja to artystyczna dusza z ogromnym poczuciem humoru.
Dziewczynki poznajemy w momencie, gdy mają zaledwie kilka lat i spędzają czas pod wielką jabłonią. Tam właśnie rozpoczyna się ich przyjaźń. Podążając za ich historią widzimy jak dziewczynki pielęgnując swoją przyjaźń, dzieląc się swoimi marzeniami, sukcesami, planami i wzajemnie wspierając się w trudnych chwilach dorastają i stają się kobietami.
Przepięknie wydana i cudownie zilustrowana książka zachęca do rozmów na temat przyjaźni i tego jak wielką wartością jest prawdziwa przyjaźń, a także o tym jak o nią dbać, by przetrwała całe życie.

Dziewczynki poznajemy w momencie, gdy...

• Dziecięce
  • Dla dzieci