Polskie księżniczki

Wydawnictwo: Media Rodzina
7 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Incognityzm

Czy historia rzeczywiście jest nudna? I czy wszystkie księżniczki są kruche i delikatne? Jeżeli tak myślisz, jesteś w błędzie! Przeczytaj ten niesamowity przewodnik po polskich księżniczkach, królewnach i królowych, a dowiesz się: o czym rozmyślała Dobrawa, w kim się kochała Świętosława, dlaczego Jadwiga chwyciła za siekierę, do kogo podobna była Bona, kto wprowadził w Polsce modę na dekolty... i wielu innych ciekawostek o szlachetnie urodzonych damach Polski. Księżniczki z bajek są piękne i urocze, ale prawdziwe polskie księżniczki to dopiero bohaterki!

Książka napisana w przystępny sposób, okraszona humorem oraz pięknymi ilustracjami, które zachęcą do lektury niejedną współczesną księżniczkę.
Ilustracje Maciej Plamowski.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1753/Polskie-ksiezniczki

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1753/Polskie-ksiezniczki

AgaLili | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Całkiem fajny pomysł żeby zachęcić młode pokolenie do zapoznania się z historią. Całą książeczkę (bo to tylko 30 stron) można podsumować tak: krótko, zwięźle i na temat. Dla uczniów będzie idealnie, bo oni nie lubią długich opisów... Ja natomiast chętnie poczytałabym więcej na temat tych interesujących pań. Czekam na to, że będzie więcej tego typu książeczek.

BarbaraAndHerBooks | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Historia nie zawsze musi być nudna. Wystarczy, że zostanie przedstawiona w ciekawy i np. zabawny sposób. Tak samo jak nie każda księżniczka musi być delikatna i krucha.
Pani Anna Jurczyńska w niewielkiej książeczce pt. „Polskie księżniczki” starała się w zabawny sposób przybliżyć dzieciom sylwetki 11-stu polskich księżniczek. Dzięki niej najmłodsi mogą poznać Rzepichę, Dobrawę, Świętosławę, Świętą Jadwigę Śląską, Świętą Kingę, Świętą Jadwigę Andegaweńską, Elżbietę Rakuszankę, Bonę Sforza a’Aragona, Ludwikę Marię Gonzaga, Marię Kazimierę d’Arquien zwaną Marysieńką oraz Marię Leszczyńską.
Narratorem tej niesamowitej książki jest skrzat Historiusz, którego misją jest „sprawić, żeby młodzi czytelnicy zafascynowali się historią”.
Książka zawiera ciekawostki na temat każdej z wyżej wymienionych kobiet. Przeczytacie kto w Polsce wprowadził duże dekolty sukien, odsłonięte włosy u zamężnych kobiet oraz loczki wokół twarzy. Poznacie również Marysieńkę, do której miłosne listy pisał sam Jan...

Kasia_ | 2019-05-29
Przeczytana: 17 maja 2019

„Polskie księżniczki” to książeczka, która na pewno spodoba się dziewczynkom, które dopiero zaczynają poznawać historię naszego kraju. Treść zapisana jest w bardzo przystępny sposób i w łatwy sposób przedstawia historie jedenastu silnych kobiet, które były znaczące dla Polski m.in. Dobrawy, Świętosławy, Bony czy Marysieńki. Troszkę zastanawia mnie pojawienie się tutaj Rzepichy, żony legendarnego Piasta Kołodzieja. Nie jest to bowiem postać potwierdzona historycznie. Jednak z drugiej strony ogromnie cieszy mnie, że postacie przedchrześcijańskie zaczynają pojawiać się w książkach dla najmłodszych i nie odchodzą w zapomnienie.

Osoby starsze pewnie nie odkryją w tej pozycji wielu nowych informacji, ponieważ pojawiają się tutaj tylko te najbardziej znane. Nie ukrywam jednak, że poznałam kilka drobnych smaczków o których nie miałam pojęcia, np. która władczyni wprowadziła w Polsce modę na dekolty. Do każdej z pań jest dołączona informacja gdzie obecnie można odnaleźć więcej informacji...