Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie jest jej znaczenie

Okładka książki Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie jest jej znaczenie David Lesondak
Okładka książki Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie jest jej znaczenie
David Lesondak Wydawnictwo: Galaktyka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Fascia. What it is and why it matters
Galaktyka
2018-05-14
2018-05-14

To opowieść o funkcjonowaniu i znaczeniu powięzi, która przez dekady traktowana była po macoszemu, a świat nauki tkwił w niewiedzy, co do znaczenia i możliwości tej tkanki. To must read dla wszystkich terapeutów pracujących z ciałem, a przyjemnie uświadamiająca lektura dla tych którzy chcą po prostu wiedzieć więcej. Autor, praktyk, prezentuje informacje o powięzi i niektóre formuły pracy z nią. Książka zawiera dużo zdjęć i bogatą bibliografię, która może być punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką i lubi być pozytywnie zaskakiwany, to jest to książka dla niego.

Pozycja co najmniej dla osób średniozaawansowanych w tematyce zdrowia i poprawy samopoczucia. Idealna dla chcących rozwijać się i kształcić osób zawodowo związanych ze zdrowiem i pracą z klientami, pacjentami. Dużo się dowiedziałam, dużo się nauczyłam i zdecydowanie wykorzystam ogrom referencji do innych publikacji w temacie powięzi w dalszym kształceniu.

Według mnie, ta książka powinna być przeczytana przez każdego terapeute który pracuje z powięzią. 😊 Czyli mówiąc krócej każdy fizjo ! 🤪 Co do samej książki bardzo fajnie autor opisuje ciekawostki związane z powięzią jak, i zmiany jakie za chodziły, w tym aspekcie. Polecam !

"Powięź bez tajemnic" sprawia wrażenie ciężkiego podręcznika do XIV klasy na medycynie, trochę jak "Historia Hogwartu" jako lekka lektura na święta ;-) ale nic bardziej mylnego. Jest to raczej wypełniona po brzegi ciekawostkami opowieść o holistycznym podejściu do ogranizmu człowieka. Sięgnęłam po tę lekturę, gdyż chciałam choć troszkę zrozumieć, jaka magia kryje się za tym, co robią fizjoterapeuci. Jak to jest, że fizjoterapeuta masuje mi przez 2 minuty dłoń i dzięki temu mniej mnie boli kolano.

Książka ta z jednej strony nie oszczędza na wiedzy naukowej, dość wspomnieć, że do każdego rozdziału mamy bibliografię na dwie strony. Jednak przede wszystkim ta wiedza została przystępnie przedstawiona - dużo porównań, przykładów, historyjek z życia, ilustracji itd.

Dowiedziałam się, że sprowadzenie powięzi do roli "worka na mięśnie" to ignoranckie spłycenie tematu. Dowiedziałam się skąd wzięła się ta ignorancja, przez historię Kościoła a skończywszy na przeprowadzaniu sekcji zwłok na medycynie. Przeczytałam, nad czym obecnie pracują naukowcy, by to nadrobić. Dowiedziałam się, skąd powstała koncepcja, że niby używamy tylko 10% mózgu, oraz do czego służy pozostałe 90%. Przekonałam się, że z językiem przyklejonym do podniebienia można nagle stać się o wiele silniejszym. Dowiedziałam się o co konkretnie chodzi z koncepcją taśm anatomicznych Myersa. Dowiedziałam się jakie objawy daje zaniedbana powięź. Książkę odebrałam bardzo pozytywnie, i tylko wydaje się trudna, tak naprawdę to zbiór ciekawostek na weekend.

Bardzo przyjemna lektura i pomimo wielu stricte naukowych wyjaśnień, terminów oraz informacji jest przystępna dla każdego laika jak ja, który niewiele miał styczności z anatomią.

Znalazłem w niej wiele ciekawych informacji o tym jak wiele znaczy zdrowa powięź w komforcie naszego życia i porównań budowy naszego ciała do rozwiązań architektonicznych, które dość obrazowo wyjaśniały jak funkcjonuje powięź.

Polecam każdemu kto interesuje się sportem, zdrowiem oraz chce poprawić jakość swojego życia i swoje samopoczucie.

Nie znajdziecie w niej niestety gotowych metod do wdrożenia od już, ale lektura stawia z całą pewnością w innym świetle takie zabiegi jak akupunktura, akupresura, stawianie baniek itp oraz zawody fizjoterapeutów i osteopatów, gdzie korzystanie z takich rozwiązań ma naukowe dowody ich skuteczności.

Polecam przekonać się na własnej skórze robiąc m.in. test z tej książki.

• Zdrowie
  • Medycyna & Fizjoterapia
  • Popularnonaukowe
  • Czarny

Dodaj cytat z książki Powięź bez tajemnic. Czym jest i jakie jest jej znaczenie