Ostatni moment. Jak wspólnie możemy ocalić nasz świat

Tłumaczenie: Maria Reimann
Wydawnictwo: Czarna Owca
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
Buchling

W książce dr Scilla Elworthy, trzykrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, realistycznie myśląca aktywistka z czterdziestoletnim doświadczeniem pracy przy najostrzejszych konfliktach, prezentuje swoją odważną, ale możliwą do osiągnięcia wizję przyszłości.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/filozofia/ostatni_moment,p606011578

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/filozofia/ostatni_moment,p606011578

Grzybek | 2019-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Próba połączenia multikuturowej postnew'agowskiej medytacji z rozwiązywaniem realnych problemów świata: między innymi wojen i globalnego ocieplenia klimatu. I o ile pokazanie działań małych, ale skutecznych organizacji społecznych z całego świata, o tyle przekonanie, że nasze problemy mogą rozwiązać rozmowy i wspólna medytacja, są mocno naiwne.
Sama autorka przytacza zresztą, jako dowód na to, że medytacja działa, przykłady sprzed lat. W książce nie poznamy żadnego sposobu na rozwiązanie kryzysu na Bliskim Wschodzie, czy wojny w Syrii. Jest za to pochwała Aung San Suu Kyi z Birmy za jej opór bez przemocy, choć dziś wiemy, że po przejęciu władzy firmuje swoją osobą pacyfikację Rohindżów.