Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania

Nasza Księgarnia
2019-03-13
2014-11-19
Marta Kurczewska

Okładka książki Moje książeczki. Księga pierwsza Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Hanna Januszewska, Ada Kopcińska-Niewiadomska, Mirosław Pokora, Anna Świrszczyńska
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Helena...
Okładka książki Poczytaj mi mamo, jeszcze raz Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Joanna Papuzińska, Małgorzata Strękowska-Zaremba
Poczytaj mi ma... Marcin Brykczyński,...
Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...

Książka niby dla najmłodszych, ale "starszym nie zaszkodzI". Wzruszy poszukiwanie plastikowego serca, rozbawi nauka botaniki przez zakochanych i zoologii przez złośników... Ten prosty język, tak znany wielbicielom twórczości księdza Twardowskiego, ma swój urok. Jednym się podoba, innych drażni. Na pewno nie jest to książka dla każdego. Raczej dla osób refleksyjnych, których nie razi słowo "mamusia" w ustach dorosłego faceta.
Podręcznik do nauki pokory i szacunku wobec całego stworzenia na świecie.

Bardzo ładne wydanie, ciekawe opowieści, ale niestety książka zaskoczyła mnie negatywnie poziomem religijności. Ewidentnie dla kogoś kto chce dosyć intensywnie zapoznawać dzieci z religią katolicką. Nie wiem dlaczego spodziewałam się czegoś innego po opowiadaniach księdza.

Na półkach: , , , , , ,

Różnorodne.
Mądre.
Piękne ilustracje!
Warto do nich wracać.
Warto je mieć w biblioteczce!
Nie tylko dla katolików.

Różnorodne.
Mądre.
Piękne ilustracje!
Warto do nich wracać.
Warto je mieć w biblioteczce!
Nie tylko dla katolików.
O życiu.
Prawdziwe.
Dla Małych i dużych ;-)

„Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania” to piękna i wartościowa publikacja, która zauroczy nie tylko dzieci. Refleksyjne teksty księdza Jana od Biedronki trafiają prosto w serce i zostają z czytelnikami na dłużej. Dodatkowo wszystkie historyjki zostały przyozdobione zachwycającymi, kolorowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej. Jestem nimi całkowicie oczarowana i już samo przeglądanie tomiku, nawet bez zagłębiania się w treść sprawia ogromną radość. Ks. Twarowskiego warto czytać w każdej postaci, ale to konkretne wydanie zasługuje na szczególną uwagę.

Więcej na http://all-you-need-is-book.blogspot.com/2014/12/ksiadz-twardowski-nie-tylko-dla-dzieci.html

Zdarzyło mi się czytać książki napisane przez trzech księży, Malińskiego, Bonieckiego i Twardowskiego. Wszyscy piszą świetnie, tylko jednego z nich da się czytać.

Tylko Malińskiego można czytać jak zwykłą książkę, siadasz czytasz i kończyć kiedy chcesz. Zarówno Boniecki jak i Twardowski piszą tak, że ja ich nie potrafię czytać „ciągiem”, dziś postaram się wytłumaczyć o co chodzi z Twardowskim. Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania to pięknie wydany zbiór tekstów księdza Jana, właśnie tekstów, a nie opowiadań, bo tego się nie da jednoznacznie przypisać jak dla mnie do określonego rodzaju sztuki pisarskiej. Czyta się to absolutnie genialnie, ale nie da się czytać zbyt dużo na raz. Twardowski stworzył teksty krótkie, napisane prostym i zrozumiałym dla każdego językiem, ale jednocześnie tak głębokie i refleksyjne, że czasem po kilku, czasem po jednym, trzeba się zatrzymać, odrobinę zastanowić, a nawet wrócić na początek przeczytać jeszcze raz.
Choć tytuł sugeruje, że to książka skierowana dla dzieci, to jednak trzeba jasno powiedzieć, że choć głównym adresatem rzeczywiście są młodzi czytelnicy, to moim zdaniem nikt, nawet wyrobiony intelektualista, nie pozostanie zupełnie obojętny w stosunku do treści w niej zawartej. No i Twardowski uważał, że wszyscy jesteśmy po trosze dziećmi. Zdecydowanie nie jest to też książka tylko dla wierzących, jestem przekonany że jej przesłanie trafi do każdej osoby wychowanej w tradycji judeo-chrześcijańskiej, a dla pozostałych też znajdzie się coś ciekawego. W tych krótkich formach literackich (upieram się, że to niekoniecznie opowiadania) jest tak wiele ciepła, zaskakującego zmysłu obserwacji i ciekawych przemyśleń, że jest co czytać.

Tak wiec czytamy sobie księdza Twardowskiego powoli, smakując, czasem razem, czasem ja sam, czasem coś przeczytam i czekam na wieczór, aby przeczytać Młodemu. Przestaliśmy go czytać ciurkiem i po kolei, skaczemy teraz i sprawdzamy co nam los przyniesie, ostatnio kiedy Młody marudził, że się czegoś boi, otwarło nam się na stronie 89, a tam tytuł Nie bać się, naprawdę, bez ściemy. Można też powiedzieć, że sobie teraz tę książkę sączymy, jak chłodny jabłkowy sok w leniwe, gorące letnie popołudnie.

No a do tego cud, miód i maliny czyli Marta Kurczewska. Znamy i lubimy tę Panią od Tappiego, ale tutaj pokazała co naprawdę potrafi. Jest bardzo różnorodnie, kolorowo, z pomysłem i zaskakująco momentami. Nawet diabeł w jej wykonaniu jest jakiś inny.

"Kto przychodzi?
- Pan Jezus.
Do kogo przychodzi?
- Do mnie.
Dlaczego przychodzi?
- Żebym był lepszy, kochał ludzi i wszystkim służył."
[s. 229]

Wczoraj prezentowałam Wam "Klasyków dzieciom", a dzisiaj chciałabym przedstawić kolejną przepiękną książkę z tej samej serii, mianowicie "Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania". Kto z Nas nie słyszał o Ks. Janie Twardowskim? Chyba nie ma takiej osoby, a jeżeli nawet jego twórczość nie jest komuś bezpośrednio znana, to samo nazwisko na pewno było gdzieś już wcześniej zasłyszane, chociażby w telewizji. Ksiądz Jan Twardowski to poeta - powszechnie znany przedstawiciel współczesnej liryki religijnej, który za życia był wykładowcą i wychowawcą w warszawskim seminarium, uczył religii w szkole specjalnej, a także - głosił kazania do dzieci w kościele sióstr Wizytek w Warszawie gdzie był rektorem. Bowiem ksiądz Twardowski najbardziej lubił pisać właśnie dla dzieci. Robił to prostym i nadzwyczaj obrazowym językiem. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał, ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać.

W roku 2015 obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza - i z tej właśnie okazji - nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazuje się niezwykła antologia. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji (w przygotowaniu: "Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze") przypomniane zostaną jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych. Tom pierwszy - "Opowiadania" - z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera ponad sto opowiastek uczących szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.

Sama pamiętam jak będąc małą dziewczynką zadawałam mamie "niewygodne pytania", m.in: skąd się biorą dzieci? czy Mikołaj naprawdę odwiedza każde dziecko na świecie? jak wygląda diabeł? skąd się bierze opłatek? dlaczego nie mogę zobaczyć duszy w lusterku? czy jak będę długo patrzyła w niebo to naprawdę zobaczę stopę Boga? czy jak obudzę się w nocy to zobaczę swojego Anioła Stróża przy łóżeczku? Tych pytań było całe mnóstwo, i teraz wiem, że choć niektóre wydają się z pozoru proste, to sama miałabym trudność z udzieleniem odpowiedzi, i to tej jasnej i przejrzystej odpowiedzi, która zaspokoi wymagający młody umysł. Z pomocą przychodzi tutaj ta przepięknie wydana antologia, gdzie ks. Jan Twardowski mówi tym młodszym (i tym trochę starszym też) - jak przyjmować i jak patrzeć na świat, na innych ludzi, na przyrodę i zwierzęta. Uczy i wyjaśnia jak pomagać i jak się cieszyć się nawet z małych zdarzeń, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne, a wcale takie nie są w istocie. Uczy małe dzieci jak czynić dobro, które zawsze do nich powróci, uczy o miłości, o wierze i o Bogu. Myślę, że ta piękna książka pomoże wielu rodzicom odpowiedzieć na szereg "trudnych pytań" i także wskaże kierunek w wyjaśnieniu niektórych pozornie "błahych" zagadnień, które frapują dziecięce umysły.

To pozycja dobra w szczególności dla tych, którzy pragną swoim pociechom przekazać wartości religijne, wyjaśnić na czym polega post, poświęcenie palmy, ślub kościelny czy chrzest św. Do tego pokazuje dzieciom dlaczego warto być dobrym, grzecznym i posłusznym, jak należy zachowywać się w Kościele, dlaczego warto doceniać to co się ma i dlaczego kłótnie są złe. Mówi jak sobie poradzić podczas zmian, podczas przeprowadzki i na wakacjach, jak się zachowywać na lekcjach religii i jak ważna jest miłości "za nic". Dodatkowo umysł rozbudzają przepiękne kolorowe pastelowe ilustracje doskonale odzwierciedlające treść. Ten zbiór opowiadań może się okazać ciekawym wydarzeniem w trakcie nocnego opowiadania bajek, spędzania wspólnego czasu czy chociażby dobrą motywacją do pracy z tekstem i zagadnieniami dotyczącymi wiary. To książka inna od wszystkich tych przeznaczonych dla dzieci - zdecydowanie nie z gatunku tych "do przeczytania na raz". Do tej książki będzie się powracać i czytać ją ponownie nawet po upływie wielu lat. To publikacja przekazująca wartości religijne i społeczne, i to dzięki niej mały człowiek w bardzo przystępny sposób pozna pochodzenie Apostołów, Matkę Bożą, Jezusa, czy nawet Świętego Mikołaja. A przede wszystkim to książka, do której można wrócić za kilka lat a jej przesłanie będzie nadal prawdziwe i mądre. "Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania" to ciekawy i niepowtarzalny prezent z okazji zbliżających się świat, czy innych okazji takich jak np. urodziny czy I Komunia Św - lub bez okazji - jako podziękowanie prezent idealny. Serdecznie polecam.
__________________________
źródło recenzji:

"Kto przychodzi?
- Pan Jezus.
Do kogo przychodzi?
- Do mnie.
Dlaczego przychodzi?
- Żebym był lepszy, kochał ludzi i wszystkim służył."
[s. 229]

Czy potraficie wyobrazić sobie moje zaskoczenie i radość gdy zobaczyłam kuriera, który przyniósł mi miesiąc przed premierą zamówione książki, bo wydawnictwo postanowiło zrobić mi niespodziankę?:)
I tak jak się spodziewałam, książka jest rewelacyjna i pięknie wydana.
Ukoiła ból i smutek w sercu:)

"Kiedy pocieszamy?
Kiedy kochamy: wysokiego,
chudego i pucułowatego,
krzywego i w ucho szczypanego,
jak rydz zdrowego,
na świnkę chorego,
po kolei każdego."

Z niecierpliwością czekam na drugą część, czyli wiersze księdza Twardowskiego. Coś czuję, że czytając ją uśmiech nie będzie mi schodził z twarzy i przy każdej przewracanej stronie będzie coraz bardziej wesoło:)

"Kiedy dziecko długo czeka,
zaraz się jak indor wścieka,
potem robi straszne miny,
jak mamusia w sklepie mięsnym,
kiedy nie ma już wędliny."

I tak jak się spodziewałam, książka jest rewelacyjna i pięknie wydana.
Ukoiła ból i smutek w sercu:)

"Kiedy pocieszamy?
Kiedy kochamy: wysokiego,