Tysiąc i jedna mrówka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

W środku lasu, w otoczeniu drzew, stoi mrowisko przykryte igłami i piaskiem. To dom tysiąca mrówek! Przyjrzyj się, a zobaczysz, jak wiele dzieje się w środku!

Dokąd idą mrówki? Podążaj ich śladem, by odkryć sekrety lasu.

Pośród niezwykłych ilustracji poukrywane są ciekawostki przyrodnicze dotyczące życia w lesie.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

małgorzata pyzik | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Jak nazywają się społeczności w których mieszkają mrówki ? Czy te owady wykonują również prace niebezpieczne ? Co robi gąsienica pazia królowej gdy ktoś jej dokuczy?
Zarówno na te i wiele innych pytań, znajdziemy odpowiedzi w autorskiej książce Joanny Rzezak „Tysiąc i jedna mrówka”. Autorka zaprasza młodego czytelnika na wędrówkę do lasu, przedstawia jego różnorodnych mieszkańców, skomplikowane ich relacje. Ukazana flora i fauna ma zachęcić młodego badacza przyrody do własnych obserwacji również w terenie. Niewątpliwym plusem tej publikacji są barwne, ciekawe i sympatyczne ilustracje, często wzbudzają uśmiech i zdecydowanie przyciągają oko. Młody czytelnik ma też możliwość ich współtworzenia, pozostawione czarno-białe kontury rysunków aż proszą się by je pokolorować, dzięki czemu w zależności od twórczej inwencji dziecka, mogą powstać bardzo ciekawe obrazy. Inną zaletą są zawarte ciekawostki z życia leśnych mieszkańców, ukazanie prostych łańcuchów pokarmowych czy pewnych...

Biblioteka Szkolna | 2019-03-19

Wiedzieliście, że mrówki strzelają kwasem mrówkowym w intruzów? Albo, że ważka jest najszybszym z owadów, ponieważ potrafi rozwinąć prędkość do 50 kilometrów na godzinę, a średnia prędkość ślimaka to 6 centymetrów na minutę? Te i wiele innych ciekawostek ze świata przyrody znajdziecie w książce Joanny Rzezak "Tysiąc i jedna mrówka".

W lesie znajduje się mrowisko, które jest domem tysiąca mrówek. Wędrują one po lesie w poszukiwaniu pożywienia, bronią swojego domu i wychowują kolejne pokolenia mrówek. Jak wygląda ich życie? Dowiecie się tego z krótkich informacji umieszczonych na kolejnych stronach.

Autorka zaprasza małych czytelników do odwiedzin u mrówek. Podczas lektury zapoznają się oni z najważniejszymi aspektami życia tych pracowitych owadów. Obserwują miejsce, w którym królowa składa jajeczka, dowiadują się, że aby trafić do wyjścia z mrowiska, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek i mieć sporo doświadczenia, a także że jeśli mrówka nie da rady zanieść do mrowiska całego...

książek: 2095
AnnaSikorska | 2019-03-19

Mrówki to jedne z bardziej fascynujących zwierząt: są ruchliwe, małe, potrafią unieść niesamowicie ciężkie rzeczy, pożyteczne i bardzo niebezpieczne. Ich większe i mniejsze kopce to domy pełne labiryntów, które nie tylko dzieci uwielbiają podglądać. Zapracowane owady ciągle gdzieś się spieszą, wydają się realizować plan narzucony przez mądrego zarządcę. Te fascynacje ze względu na podział obowiązków, specjalizacje i grupy owady wykazujące określone umiejętności sprawiają, że nie jest to nasza pierwsza książka o tych zwierzętach. I na pewno nie będzie też ostatnia.
Na swoim czytelniczym koncie mamy takie lektury jak „Opowiem Ci mamo, co robią mrówki”, „Mrówkowy blok rysunkowy” oraz „Życie mrówek”. Teraz przyszedł czas na „Tysiąc i jedna mrówka” Joanny Rzezak. Każda ze wspomnianych książek skierowana jest do nieco innego odbiorcy, każda jest inna, a przez to fascynująca, ponieważ możemy powtórzyć wiadomości bez konieczności czytania w kółko tego samego, co jest bardzo ważne w...