Mały Saj i wielka przygoda

Okładka książki Mały Saj i wielka przygoda
Marcin MacięgaMagdalena Wiśniewska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci
Zielona Sowa
2018-12-01
2018-12-01
Piórko konkurs dziecięca

Okładka książki Nieustraszony strach na wróble Maria Giemza, Grzegorz Majchrowski
Ocena 6,6
Nieustraszony ... Maria Giemza, Grzeg...
Okładka książki Córka bajarza Monika Biała, Monika Radzikowska
Ocena 7,2
Córka bajarza Monika Biała, Monik...
Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Ocena 8,4
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo fajna książka, wyróżniająca się misternie ułożoną, przygodową fabułą oraz nieprzeciętnym zakończeniem. Zdecydowanie w pierwszej trójce moich faworytów konkursu Piórko, razem z "Nieustraszonym strachem na wróble" i "Szarym domkiem", które również wniosły do konkursu coś nowego i jednocześnie bardzo pozytywnego.

Muszę przyznać, że opowieści przybliża klimat Indii. Niestety jest pisana dla wszystkich i dla nikogo. Mamy tutaj dużo opisów i dość trudny język. Małe dziecko się nudzi, a starszy czytelnik nie sięgnie po tą pozycję. Na domiar złego obrazki są stworzone pod dorosłego odbiorcę w stylistyce modernistyczej.

"Mały Saj i wielka przygoda" to zdecydowanie zasłużony zwycięzca konkursu Piórko 2018 w kategorii tekst. Mój faworyt z piórkowej kolekcji.
Saj to chłopiec mieszkający dawno temu w Indiach. Baśniowa atmosfera, zetknięcie z inną kulturą, przygoda, która rozwija się na oczach zaskoczonego czytelnika plus ważne wartości tolerancji i szacunku dla świata przyrody zawarte w treści.
Początkowo nie byłam przekonana co do ilustracji,które zostały wybrane na drugim etapie konkursu i które ozdobiły książkę. Z czasem jednak uznałam,że choć w inny,to bardzo ciekawy sposób opisują fabułę.
Tekst urzekł mnie od pierwszego przeczytania, ilustracje nie od razu,ale również - efekt końcowy pod postacią książki jest godny polecenia.

Ostatnia jak na razie książeczka z serii: "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", którą przeczytałyśmy i recenzujemy.
To historia o małym indyjskim chłopcu Saju, który z rodzicami i siostrą mieszka w tym pięknym, kolorowym, tajemniczym kraju. Mają swoje ulubione zabawy i sekrety. Jego dom otacza egzotyczny ogród, w którym Saj nieodmiennie odnajduje przeróżne elementy magii, a w samym domu na ścianach wiszą obrazy pełne sekretów.
Fabuła opowieści to takie trochę połączenie jawy ze snem i to do tego stopnia, że podczas lektury nie za bardzo potrafiłyśmy odgadnąć co jest prawdą, a co chłopcu obdarzonemu wyjątkową wyobraźnią się jedynie śni.
Na pewno nie jest to książka dla małych dzieci. Styl, język, narracja, złożoność...ja doceniłam, choć mój zachwyt wypływa w znacznej mierze z tego, że uwielbiam Indie. Ale ośmiolatce zapytanej o wrażenia - utkwił jedynie w pamięci moment pożaru domu i postać tygrysa. Przydługie opisy zwyczajnie ją nudziły.
Druga część jakby bardziej dynamiczna i trzymająca w napięciu, zakończenie wywołujące uśmiech na buzi, niemniej jednak...
Sami oceńcie :-) Nas nie powaliła.
Podobnie jak ilustracje: kolorowe i tajemnicze jak same Indie (i to jest ich plus), jednak poza tym - ciężkie, toporne i dziwnie słabo budzące zainteresowanie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fantastyczna książka,w podwójnym znaczeniu tego słowa! Autorce udało się dokonać bardzo trudnej rzeczy,którą potrafią osiągnąć rasowi pisarze - w realnym świecie przedstawionym sprawnie nakreśliła fabułę balansującą na granicy jawy i snu. Przez niemal całą książkę trudno jednoznacznie określić,czy pewne rzeczy wydarzyły się naprawdę,czy są tylko wytworem wyobraźni. I m.in.dzięki temu trudno się od niej oderwać,wciąż chce się podążać dalej za bohaterem,który odkrywa kolejne tajemnice,powiązane ze sobą. W dodatku dzieją się one w egzotycznej scenerii dawnych Indii.
Delikatny,malowniczy język i abstrakcyjne ilustracje mają swój urok i ciekawie łączą się ze sobą. Taką książkę i dziecko i dorosły zapamiętają na długo

Zaskakująco dobra książka dla dzieci, nabyta bez dłuższego namysłu w Biedronce. Czytaliśmy razem z sześcioletnim synem,obaj przepadliśmy! Wydarzenia rozgrywają się w pięknie odmalowanej indyjskiej scenerii, a fabuła trzyma w napięciu do samego końca.

Rzadko zdarza mi się czytać bajki dla dzieci, więc jeśli już się na to decyduję, to mam dość wysokie oczekiwania. Tym razem zdarzyło się, że miałem pół godziny i właśnie tę książkę pod ręką. Zacząłem czytać i... niespodziewanie bardzo mnie wciągnęła! Historia bardzo ciekawa. Akcja rozwija się niespiesznie ale coś "wisi w powietrzu", coś co sprawia, że chciało mi się czytać dalej. Do tego książka napisana bardzo plastycznie, można zamknąć oczy i przenieść się do Indii. Wydaje mi się, że książka powinna podobać się dzieciom i na pewno bardzo poruszy ich wyobraźnię. Polecam z czystym sumieniem.
Swoją drogą jestem ciekawy, czy Autorka napisze jeszcze kiedyś coś dla dzieci. Jeśli tak się stanie na pewno z ciekawością przeczytam.

Nie wiem nad czym ten zachwyt. Może i pełna kolorów, przybliżająca Indie, ale nic poza tym. Syn się wynudził podczas czytania, w połowie chciał zrezygnować.

Przyznam, że to moja ulubiona książeczka z serii piórko :)) Aż dziwię się, że ma tak niską notę!! Jak dla mnie niesamowicie pobudza wyobraźnię. To historia którą się pamięta.

Piękne ilustracje wielkie litery .Polecam dla wszystkich :)

Piękne ilustracje wielkie litery .Polecam dla wszystkich :)

Dodaj cytat z książki Mały Saj i wielka przygoda