Mały Saj i wielka przygoda

Okładka książki Mały Saj i wielka przygoda Marcin Macięga, Magdalena Wiśniewska
Okładka książki Mały Saj i wielka przygoda
Marcin MacięgaMagdalena Wiśniewska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Piórko konkurs dziecięca

Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Szary domek Natalia Jabłońska, Katarzyna Szestak
Szary domek Natalia Jabłońska,&...
Okładka książki Powiedz komuś! Agnieszka Żelewska, Elżbieta Zubrzycka
Powiedz komuś! Agnieszka Żelewska,...

Serio? W konkursie organizowanym przez podmiot wprawdzie portugalski, ale dla polskich debiutantów i polskich dzieci, na dodatek ze swojską biedronką w nazwie, wygrywa opowieść o hinduskim chłopcu?
Serio? Oniryczne doznania (bo moim zdaniem nie da się tego nazwać przeżyciami) jako pozycja dla maluchów? Pokażcie mi kilkulatka, którego to zainteresuje.

"Noc jest mądrzejsza od dnia."

Książka o magii wyobraźni.

"Noc jest mądrzejsza od dnia."

Książka o magii wyobraźni.

Przyznam, że to moja ulubiona książeczka z serii piórko :)) Aż dziwię się, że ma tak niską notę!! Jak dla mnie niesamowicie pobudza wyobraźnię. To historia którą się pamięta.

Bardzo fajna książka, wyróżniająca się misternie ułożoną, przygodową fabułą oraz nieprzeciętnym zakończeniem. Zdecydowanie w pierwszej trójce moich faworytów konkursu Piórko, razem z "Nieustraszonym strachem na wróble" i "Szarym domkiem", które również wniosły do konkursu coś nowego i jednocześnie bardzo pozytywnego.

Muszę przyznać, że opowieści przybliża klimat Indii. Niestety jest pisana dla wszystkich i dla nikogo. Mamy tutaj dużo opisów i dość trudny język. Małe dziecko się nudzi, a starszy czytelnik nie sięgnie po tą pozycję. Na domiar złego obrazki są stworzone pod dorosłego odbiorcę w stylistyce modernistyczej.

"Mały Saj i wielka przygoda" to zdecydowanie zasłużony zwycięzca konkursu Piórko 2018 w kategorii tekst. Mój faworyt z piórkowej kolekcji.
Saj to chłopiec mieszkający dawno temu w Indiach. Baśniowa atmosfera, zetknięcie z inną kulturą, przygoda, która rozwija się na oczach zaskoczonego czytelnika plus ważne wartości tolerancji i szacunku dla świata przyrody zawarte w treści.
Początkowo nie byłam przekonana co do ilustracji,które zostały wybrane na drugim etapie konkursu i które ozdobiły książkę. Z czasem jednak uznałam,że choć w inny,to bardzo ciekawy sposób opisują fabułę.
Tekst urzekł mnie od pierwszego przeczytania, ilustracje nie od razu,ale również - efekt końcowy pod postacią książki jest godny polecenia.

Ostatnia jak na razie książeczka z serii: "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", którą przeczytałyśmy i recenzujemy.
To historia o małym indyjskim chłopcu Saju, który z rodzicami i siostrą mieszka w tym pięknym, kolorowym, tajemniczym kraju. Mają swoje ulubione zabawy i sekrety. Jego dom otacza egzotyczny ogród, w którym Saj nieodmiennie odnajduje przeróżne elementy magii, a w samym domu na ścianach wiszą obrazy pełne sekretów.
Fabuła opowieści to takie trochę połączenie jawy ze snem i to do tego stopnia, że podczas lektury nie za bardzo potrafiłyśmy odgadnąć co jest prawdą, a co chłopcu obdarzonemu wyjątkową wyobraźnią się jedynie śni.
Na pewno nie jest to książka dla małych dzieci. Styl, język, narracja, złożoność...ja doceniłam, choć mój zachwyt wypływa w znacznej mierze z tego, że uwielbiam Indie. Ale ośmiolatce zapytanej o wrażenia - utkwił jedynie w pamięci moment pożaru domu i postać tygrysa. Przydługie opisy zwyczajnie ją nudziły.
Druga część jakby bardziej dynamiczna i trzymająca w napięciu, zakończenie wywołujące uśmiech na buzi, niemniej jednak...
Sami oceńcie :-) Nas nie powaliła.
Podobnie jak ilustracje: kolorowe i tajemnicze jak same Indie (i to jest ich plus),jednak poza tym - ciężkie, toporne i dziwnie słabo budzące zainteresowanie.

Fantastyczna książka,w podwójnym znaczeniu tego słowa! Autorce udało się dokonać bardzo trudnej rzeczy,którą potrafią osiągnąć rasowi pisarze - w realnym świecie przedstawionym sprawnie nakreśliła fabułę balansującą na granicy jawy i snu. Przez niemal całą książkę trudno jednoznacznie określić,czy pewne rzeczy wydarzyły się naprawdę,czy są tylko wytworem wyobraźni. I m.in.dzięki temu trudno się od niej oderwać,wciąż chce się podążać dalej za bohaterem,który odkrywa kolejne tajemnice,powiązane ze sobą. W dodatku dzieją się one w egzotycznej scenerii dawnych Indii.
Delikatny,malowniczy język i abstrakcyjne ilustracje mają swój urok i ciekawie łączą się ze sobą. Taką książkę i dziecko i dorosły zapamiętają na długo

Nie wiem nad czym ten zachwyt. Może i pełna kolorów, przybliżająca Indie, ale nic poza tym. Syn się wynudził podczas czytania, w połowie chciał zrezygnować.

Piękne ilustracje wielkie litery .Polecam dla wszystkich :)

Piękne ilustracje wielkie litery .Polecam dla wszystkich :)

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Mały Saj i wielka przygoda