Pożytki z katorgi

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Syberia – miejsce zsyłki tysięcy Polaków, którzy w XIX wieku trafiali tam między innymi po nieudanych powstaniach. Kraina, której obraz utrwalili na swych dziełach tacy malarze jak Malczewski czy Grottger, nieodłącznie kojarzy się z katorgą. Wojciech Lada zrywa z tą martyrologiczną, wzniosłą tradycją. W jego książce zesłanie to nie tylko kajdany, kibitki i recytacje poezji wieszczów, ale też smród jurty, komary i potworna nuda.

Autor zwraca uwagę, że carska niewola stała się dla wielu młodych skazańców swoistym uniwersytetem i furtką do kariery. Jan Czerski trafił do karnego garnizonu w Omsku, nie mając pojęcia o naukach przyrodniczych, a po kilku latach nie tylko postawił na głowie dotychczasową teorię geologiczną regionu, ale stał się jednym z najnowocześniejszych i najwszechstronniejszych badaczy. Zanim Wacław Sieroszewski znalazł się w Wierchojańsku, był ślusarzem. Gdy wrócił ze zsyłki do kraju, był już wybitnym jakutologiem, cytowanym do dziś znawcą szamanizmu. Bronisław Piłsudski przypłynął na Sachalin jako student prawa, opuścił go zaś jako człowiek, który ocalił od zapomnienia archaiczne języki lokalnych plemion.

Sieroszewski, Piłsudski, Dybowski, Czekanowski, Czerski, Kon – to tylko kilku z wielu Polaków zasłużonych dla Syberii i dla nauki w ogóle. Wojciech Lada z pasją śledzi ich losy i pokazuje, jak wielki mieli wpływ na poznanie dalekiej Północy. I przekonuje, że nawet z katorgi może być pożytek.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pozytki-z-katorgi

Tomek | 2019-03-20

GOŚCIE. W swojej trzeciej książce Lada znów przewraca stolik naszej historii, ale robi to tak, że jeszcze bardziej możemy być z niej dumni. Zamiast dusznej martyrologii mamy tu do czynienia z pozytywizmem wcielonym, Polakami bohaterami nie dlatego, że efektownie cierpieli niczym bohaterowie obrazów Malczewskiego czy Grottgera, czy bawiąc się Boniewskim „setkami do nieba szli”, a dlatego, że coś robili i, jeżeli jej nie zmieniali, to pozwalali inaczej spojrzeć na historię świata.
Wacław Sieroszewski, Benedykt Dybowski, Bronisław Piłsudski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Feliks Kon owszem, cierpieli, ale był to dla nich element gry. Trafiali, zasłużenie czy przypadkowo, na Sybir, ale nie załamywali rąk. Budziła się w nich prawdziwa polackość – niokiełznana energia, pasja i ciekawość życia. Z zapamiętaniem brali się za to, co mogli – badania niezbadanej, bądź zbadanej pobieżnie, części świata i jej mieszkańców.
Geografia, etnografia, antropologia, geologia, biologia, botanika,...

Pawello | 2019-04-20

Zesłanie od kuchni. Nuda, komary i smród. A poza tym wspaniała przyroda, ciekawi ludzie i ich zwyczaje. Lada w niewielkiej objętościowo ale spójnej treściowo książce zawarł informacje o badaczach Polakach, zasłużonych dla Syberii: Sieroszewskim, Piłsudskim, Dybowskim, Czekanowskim, Czerskim i Konie. Nie jest to praca naukowa, raczej gawęda. Warto, także ze względu na zawarte na końcu proponowane ksiażki do lektury.

Wojtek | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019