Współczesne problemy demograficzne Śląska Opolskiego

Wydawnictwo: Instytut Śląski w Opolu
popularnonaukowa
teaknight

Sytuacja demograficzna Śląska Opolskiego analizowana w czasie 2002–2011–2035 jest bardzo złożona, a wielostronna ocena jej sytuacji trudna. Z konieczności opis społeczeństwa Śląska Opolskiego ograniczono do węzłowych procesów demograficznych. Przedstawiony obraz demograficzny dostarcza jednak czytelnikowi niezbędnej wiedzy demograficznej o specyficznych procesach ludnościowych i czynnikach warunkujących kryzys demograficzny. Niepowtarzalność procesów demograficznych na Śląsku Opolskim w stosunku do innych obszarów kraju polega głównie na fakcie zróżnicowania sytuacji etnicznej i demograficznej mieszkańców i masowych emigracjach zagranicznych. Głównym źródłem kryzysu demograficznego były masowe emigracje zagraniczne i zmiana hierarchii wartości młodego pokolenia.
Przedstawione procesy demograficzne są z jednej strony ważnym dokumentem przemian społecznych i pozwalają na zrozumienie złożonej problematyki procesów ludnościowych, z drugiej spełniają funkcje edukacyjne i ukazują nie tylko przeszłość i teraźniejszość demograficzną, ale i przyszłość. Regionalna polityka społeczna wymaga uzmysłowienia sobie, że współczesne społeczeństwo Opolszczyzny to ludność nie tylko o odmiennej od mieszkańców ościennych regionów strukturze demograficznej i społeczno-zawodowej, ale i o dużej odrębności kulturowej, tradycjach ludności kresów wschodnich i zachodnich. Ten proces socjo-demograficzny jest wielkim bogactwem i doświadczeniem historycznym. Dotychczasowy sukces, wyrażający się w braku poważnych konfliktów etnicznych, jest związany z sytuacją demograficzną i powstawaniem nowych więzi społecznych, rodzinnych, sąsiedzkich i regionalnych

źródło opisu: ...

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!