Książka Roku 2018

"Hobbit czyli tam i z powrotem"

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
" The Hobbit, or There and Back Again"
832071608X
#lekturaszkolna
Milaf

Światowej sławy pisarz angielski John Ronald Reuel Tolkien (1892–1973) był profesorem filologii angielskiej na uniwersytecie w Leeds oraz profesorem literatury średniowiecznej w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego, staronordyckiego, starogermańskiego oraz gockiego. Jako powieściopisarz dał się poznać dopiero w 1937 roku, publikując Hobbita, który przyniósł mu rozgłos na całym świecie.W samej Anglii książka ta miała dziesiątki wydań.

Zachęcony powodzeniemi prośbami oczarowanych czytelników, Tolkien powrócił do historii Bilbo Bagginsa, pisząc Trylogię Władca Pierścieni, kontynuację Hobbita. Zarówno Hobbit, jak i Władca Pierścieni powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi skandynawskich mitów i staroangielskich legend, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat powieści niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia czytelników.

źródło opisu: Taniaksiazka.pl

źródło okładki: Allegro

aszu | 2018-10-07
Przeczytana: 06 października 2018

Pierwszy raz przeczytałem Hobbita jako młody chłopak i baardzo mi się podobał!!! Powróciłem po około 20 latach i wciąż jest to dobra książka. Zdecydowanie polecam, maluchom na pewno będzie się podobać!:)

Milaf | 2018-10-13

Na samym początku książka nie zaciekawiła. Lecz w miarę podróży sytuacja a zarazem ocena się poprawiła. Jeśli książka na początku was nie zachęciła, wytrwajcie, a będzie już tylko lepiej.

Aeyra | 2019-01-15
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Książka jest dobra, ale ma zdecydowanie za dużo i zbyt długie opisy. Tak, wiem że bez nich Śródziemie nie wydawałoby się aż tak świetnie stworzonym światem, ale przez nie długo się czytało, a ja(niestety) jestem osobą, która czyta wszystko dokładnie od deski do deski. Fabuła mi się nawet podobała, akcja też ok, chociaż przez te opisy momentami zdawała się nieco opóźniać . I teraz to co mnie najbardziej wkurzyło. Dlaczego za przeproszeniem cholera jasna nie ma tu nawet najmniejszego cienia wątku romantycznego?! Naprawdę nie chodzi mi o wiele, wystarczył by tak znikomy jak w "Dwóch wieżach"! Ale tu go nie ma, a dla mnie książka bez wątku romantycznego to nie książka. Naszczęście Hobbita ratuje film, w którym takowy jest. Ogólnie nienajgorsza książka, dobra dla tych którzy chcą zacząć przygodę z fantasy. Tylko nie zniechęcajcie się opisami! Warto przebrnąć przez tę pozycję, by wiedzieć o ci biega w serii "Władcy Pierścieni", która jest ważną(niemalże obowiązkową!) serią, a przede...

Bolly | 2019-02-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czytałem "Hobbita" w czasach, gdy nie był on lekturą obowiązkową, ale znajdował się wśród "książek, które warto przeczytać", i których okładki zapełniały kilka stron w podręczniku do języka polskiego. Wracałem do niego później wielokrotnie, i do dziś mam do niego wielki sentyment, choć po latach fascynacji twórczością Tolkiena "Władca Pierścieni" zaczął mnie nużyć, a przy "Silmarillionie" zasypiam. Zaletą "Hobbita" jest niewątpliwie to, że stanowi zwartą, samodzielną opowieść, która sprawia wprawdzie wrażenie, że jest tylko wycinkiem z potężnego, bardzo ciekawego uniwersum, ale może być z powodzeniem czytana przez ludzi niebędących jego fanami bez obaw, że coś stracą, nie znając LotRa i całej mitologii Śródziemia. Wielki plus należy się "Hobbitowi" również za baśniowość i za to, że nie każe się traktować śmiertelnie poważnie.

Kowalik-czyta | 2018-12-28
Przeczytana: 27 października 2018

Dwalin, Balin, Kili, Tili, Dori, Nori oraz inne Krasnoludy :)
To opowieść o Bilbo Bagginsie, hobbicie, ceniącym sobie prywatność, spokój i wygodę. Jako włamywacz i przewodnik, rusza na wyprawę przy boku Gandalfa i Krasnoludów...
Świetna opowieść, pobudzająca wyobraźnię, niesamowite opisy przygód całej gromady, wciąga już od pierwszych stron. Serdecznie polecam :)

Mikatyna | 2019-01-07
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Pokładałam w tej książce duże nadzieje jako, że była to moja lektura, a ja z lekturami mam na pieńku, a że spotkałam się z pozytywnymi opiniami sięgnęłam po nią z pozytywnym nastawieniem, że natrafię na dobrą pozycję. Ale się zawiodłam przez 3/4 książki strasznie się wynudziłam i na niej przysypiałam. W końcu czytałam byle by przeczytać. Dopiero zaczęłam się interesować pod sam koniec podczas ostatniej bitwy, bo była naprawdę dobrze napisana. Ja jestem wielką fanką fantastyki, ale ta pozycja nie przypadła mi po prostu do gustu

Ladyyoung | 2019-02-12
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Pan Tolkien i ja nie jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi i teraz to było odświeżenie lektury. Myślałam, że po latach będzie się lżej czytało, niestety jakoś nie.
Mimo wszystko, sama historia jest dosyć ciekawa i wciągająca.

Mimo tego, że jest to książka wielkiego pisarza, jakim był Tolkien, nie wciągnęła mnie. Nużyła mnie jej fabuła. Z pewnością mogę powiedzieć, że podtytuł adekwatny. ;)

Hanako | 2019-02-21
Robert | 2019-02-21