Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP

Okładka książki Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
Agnieszka RybakAnna Smółka Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
292 str. 4 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-07
Liczba stron:
292
Czas czytania
4 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497726
Tagi:
reportaż
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kresy. Ars moriendi Agnieszka Rybak, Anna Smółka
Ocena 8,2
Kresy. Ars mor... Agnieszka Rybak, An...
Okładka książki Do Rzeczy. Ludzie - Władza kobiet (nr specjalny 2/2013) Ewa K. Czaczkowska, Piotr Gursztyn, Marek Magierowski, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz, Agnieszka Rybak, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 3,0
Do Rzeczy. Lud... Ewa K. Czaczkowska,...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 6 (06/2013) Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Marceli Cisek, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Lech Kowalski, Krzysztof Masłoń, Tadeusz M. Płużański, Maciej Rosalak, Agnieszka Rybak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Sándor Szakály, János Tischler, Adam Tycner, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,6
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 5 (05/2013) Krzysztof Jasiewicz, Sławomir Koper, Maciej Rosalak, Agnieszka Rybak, Tomasz Stańczyk, Adam Tycner, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Krzysztof Jasiewicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
107 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
146
66

Na półkach: ,

Jedną z moich literackich i pozaliterackich pasji są szeroko rozumiane Kresy Wschodnie, ze szczególnym uwzględnieniem Polesia. Nie potrafię wytłumaczyć tej fascynacji w żaden logiczny sposób. Ot, tak jest. Intryguje mnie nieistniejąca już dzikość bagien poleskich, odmienność kulturowa Poleszuków i fakt, że tamto Polesie należy już do przeszłości, skutecznie osuszone ze swojego piękna przez kolejne pomysły władz.

Książka Agnieszki Rybak i Anny Smółki nie traktuje li tylko o Polesiu - to sześć reportaży poświęconych 'małym' ikonom kresowym. I są to naprawdę dobrze skonstruowane, dobrze udokumentowane i przystępnie napisane opowieści. Autorki postanowiły przybliżyć czytelnikowi takie Kresy, jakimi chcieli je uczynić twórcy Drugiej Rzeczpospolitej - dążącymi do nowoczesności, inspirującymi się osiągnięciami technicznymi zachodniego świata a jednocześnie na wskroś polskimi, co - jak wiadomo - doprowadziło do tragedii w późniejszych latach.
Wielu kojarzy Kresy jako krainę uroczo zlokalizowanych dworków i jowialnych ziemian (ktoś pamięta panią, co to na ‘globusa’ cierpiała?). Kresy międzywojenne to również kraina wielu możliwości, które przedsiębiorczy rodacy, pasjonaci i obywatele zachłyśnięci wolnością starali się wykorzystać. Władze postawiły na obronność (Flotylla Pińska), rozwój nowoczesnych miast (Brześć), turystykę (Zaleszczyki) czy choćby rozwój radiofonii. I właśnie o tych aspektach kresowego życia traktuje ta książka. Aspektach mało znanych acz ważnych, bo burzą one nieco idylliczny obraz polskiej Atlantydy, pozwalając spojrzeć szerzej na burzliwą historię tego tygla kulturowego.

Ukłon w stronę autorek za przystępność i doskonałą bibliografię – życzyłabym sobie by tak właśnie pisano reportaże. Drugi ukłon dla Wydawnictwa Czarne za podjęcie tematu, redakcję tekstu i sprawienie mi niemałej niespodzianki. „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP" naprawdę dobra lektura – polecam pasjonatom historii.

Jedną z moich literackich i pozaliterackich pasji są szeroko rozumiane Kresy Wschodnie, ze szczególnym uwzględnieniem Polesia. Nie potrafię wytłumaczyć tej fascynacji w żaden logiczny sposób. Ot, tak jest. Intryguje mnie nieistniejąca już dzikość bagien poleskich, odmienność kulturowa Poleszuków i fakt, że tamto Polesie należy już do przeszłości, skutecznie osuszone ze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    223
  • Przeczytane
    193
  • Posiadam
    37
  • 2019
    12
  • Reportaż
    11
  • Historia
    7
  • Kresy
    5
  • Literatura faktu
    4
  • 2020
    4
  • Teraz czytam
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP


Podobne książki

Przeczytaj także