Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać335
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Agnieszka Rybak
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/agnieszka-rybak
5
6,8/10
Z wykształcenia polonistka – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Uczyła języka polskiego w liceum, wybrała jednak dziennikarstwo. Pracowała m.in. w: „Tygodniku Solidarność”, „Życiu”, „Newsweek Polska”, „Polityce”, a obecnie w „Rzeczpospolitej”.
6,8/10średnia ocena książek autora
260 przeczytało książki autora
414 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
Agnieszka Rybak, Anna Smółka
6,6 z 109 ocen
430 czytelników 16 opinii
2018
Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania
Agnieszka Rybak, Amelia Łukasiak
6,0 z 4 ocen
14 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP Agnieszka Rybak
6,6
Pińsk, Brześć, Wilno, Janowa Dolina, Zaleszczyki, Mosty: sześć miast, sześć projektów. Niektóre na pierwszy rzut oka szalone, jak ten w Zaleszczykach: "Ktokolwiek wpadł na pomysł, by w przeciętnym miasteczku bez morza, gór, jezior, lasów, wód mineralnych [...] i na dodatek bez zabytków, założyć modny kurort, był wizjonerem. Sztukmistrzem, który z pustego kapelusza potrafi wyciągnąć żywego królika. Do tego z czerwoną muszką". W latach 30-tych wszystkie zamiary i projekty rozwijały się świetnie, szczególnie kopalnia bazaltu w Janowej Dolinie na Wołyniu (zdjęcie na okładce). Aż przyszedł 1 września 1939. Bardzo ciekawa książka. Trochę mnie irytowało nieustanne używanie czasie teraźniejszego przez jedną z autorek, ale poza tym, bardzo fajnie się czytało.
Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP Agnieszka Rybak
6,6
Miłe każdemu polskiemu sercu wspomnienia świata, który bezpowrotnie przeminął: o polskich Kresach. Dowiemy się o historii Flotylli Pińskiej, o radioodbiornikach eksportowanych na cały świat, drewnianej sklejce do produkcji samolotów, wzorcowym osiedlu robotniczym w Janowej Dolinie przy kopalni bazaltu. Odwiedzimy upalny kurort Zaleszczyki, błota poleskie, żydowskie sztetle, Twierdzę Brześć. Poznamy ogrom pracy, jaki II RP włożyła w podniesienie z ruin i cywilizowanie gospodarcze oraz społeczne tych ziem. Gdzieś daleko odzywają się pierwsze wojenne pomruki, a nacjonalizmy podnoszą łeb. Wszystko to odeszło w niebyt wraz z II Wojną Światową, działaniami UPA, zmianą granic i powojennym komunizmem. Mieszkańcy wyginęli, rozsiali się po świecie, pozostali w granicach ZSRR. Ważne, że pamięć pozostała.