Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP

Okładka książki Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP Agnieszka Rybak, Anna Smółka
Okładka książki Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
2018-11-07
2018-11-07
reportaż

Okładka książki Kresy. Ars moriendi Agnieszka Rybak, Anna Smółka
Kresy. Ars mor... Agnieszka Rybak, An...
Okładka książki Do Rzeczy. Ludzie - Władza kobiet (nr specjalny 2/2013) Ewa K. Czaczkowska, Piotr Gursztyn, Marek Magierowski, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz, Agnieszka Rybak, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Do Rzeczy. Lud... Ewa K. Czaczkowska,...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 6 (06/2013) Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Marceli Cisek, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Lech Kowalski, Krzysztof Masłoń, Tadeusz M. Płużański, Maciej Rosalak, Agnieszka Rybak, Tomasz Stańczyk, Wiktor Suworow, Sándor Szakály, János Tischler, Adam Tycner, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 5 (05/2013) Krzysztof Jasiewicz, Sławomir Koper, Maciej Rosalak, Agnieszka Rybak, Tomasz Stańczyk, Adam Tycner, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Krzysztof Jasiewicz...

Pińsk, Brześć, Wilno, Janowa Dolina, Zaleszczyki, Mosty: sześć miast, sześć projektów. Niektóre na pierwszy rzut oka szalone, jak ten w Zaleszczykach: "Ktokolwiek wpadł na pomysł, by w przeciętnym miasteczku bez morza, gór, jezior, lasów, wód mineralnych [...] i na dodatek bez zabytków, założyć modny kurort, był wizjonerem. Sztukmistrzem, który z pustego kapelusza potrafi wyciągnąć żywego królika. Do tego z czerwoną muszką". W latach 30-tych wszystkie zamiary i projekty rozwijały się świetnie, szczególnie kopalnia bazaltu w Janowej Dolinie na Wołyniu (zdjęcie na okładce). Aż przyszedł 1 września 1939. Bardzo ciekawa książka. Trochę mnie irytowało nieustanne używanie czasie teraźniejszego przez jedną z autorek, ale poza tym, bardzo fajnie się czytało.

Książka składa się z 6 reportaży historycznych opowiadających nieznane miejsca z Kresów II RP. Są to dość dokładne i obszerne opisy miejsc, gdzie nowoczesność i postęp znacząco wyprzedzały okoliczny krajobraz - wyspy postępu na Kresach.

Da mnie najciekawsze były opowieści o Flocie Pińskiej (tytuł książki) i Kopalni w Janowej Dolinie (okładka)

Tekst jest napisany w przyjemny sposób, chwilami zbyt dokładnie, ale jest to na plus - można przeskoczyć akapit, a osoba bardziej dociekliwa dostanie dodatkowe informacje.

Autorki zamieściły też liczne fotografie, choć dla mnie było ich zbyt mało, ale może po prostu nie mamy więcej zdjęć pochodzących z tych miejsc. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału zamieszczono informacje o tych miejscach dziś - jak wyglądają i jak przebiegał kres ich świetności

Bardzo ciekawa podróż w czasie i przestrzeni, gorąco polecam dla miłośników kresów i historycznych ciekawostek.

Tekst jest napisany w...

Po pierwsze dobrze się czyta jak wiesz jak ktoś kto napisał to opowiadałby. Ja wiem. Natomiast porzuciłam tą książkę po pierwszych 2 rozdziałach bo mnie autorki zmęczyły liczbą rozsianych szczegółów, mnogością bohaterów i gubieniem wątku. Ale po 2 latach wróciłam i zmęczywszy na powrót 2 pierwsze rozdziały żałowałam ze ksiażka nie zaczęła się właśnie od zaleszczyckich opowieści . Następne rozdziały były już bardziej uporządkowane, wartkie i trzymały się bardziej tematu niż dwa pierwsze. Mam głęboki szacunek do researchu i do tego że autorki dotknęły naocznie tego co co pozostało ( lub nie ) do dziś. I że wyszły poza cukierkowe opowiadania o krainie szczęśliwości. Lasach pełnych zwierza i polach i rzekach.

Ach joj. Ogrom pracy, grzebania po archiwach, nawet wyprawy na Kresy i wyszło tak nudno, że przerzucałam strony, bo nie byłam w stanie tego czytać.
Temat fascynujący, z dużą nadzieją zabrałam się do lektury, niestety autorki go nie udźwignęły, pogubiły się w skrzętnie pospisywanych z różnych źródeł szczególikach. Szkoda, bo mało obecnie wiemy o Kresach; przydałoby się coś pośredniego między rozpaplanym Koprem, a "Wieżą Eiffla...", ktoś z talentem narracyjnym i konkretną wiedzą. Zabrakło miłości do tematu, pasji - zastanawiam się, po co pisać o czymś, co nas niezbyt obchodzi. Napisać nudno o Zaleszczykach to nie lada sztuka.

Nie polecam.

Miłe każdemu polskiemu sercu wspomnienia świata, który bezpowrotnie przeminął: o polskich Kresach. Dowiemy się o historii Flotylli Pińskiej, o radioodbiornikach eksportowanych na cały świat, drewnianej sklejce do produkcji samolotów, wzorcowym osiedlu robotniczym w Janowej Dolinie przy kopalni bazaltu. Odwiedzimy upalny kurort Zaleszczyki, błota poleskie, żydowskie sztetle, Twierdzę Brześć. Poznamy ogrom pracy, jaki II RP włożyła w podniesienie z ruin i cywilizowanie gospodarcze oraz społeczne tych ziem. Gdzieś daleko odzywają się pierwsze wojenne pomruki, a nacjonalizmy podnoszą łeb. Wszystko to odeszło w niebyt wraz z II Wojną Światową, działaniami UPA, zmianą granic i powojennym komunizmem. Mieszkańcy wyginęli, rozsiali się po świecie, pozostali w granicach ZSRR. Ważne, że pamięć pozostała.

<backlog z innego forum>
Ciekawe faktograficzne (nie jestem fanem Kresów, więc większość tematów była dla mnie nowa),literacko sprawne i płynne. Nie wzbudziło we mnie fascynacji opisywanym regionem i okresem, bardziej utwierdziło w przekonaniu, że nie ma tematów nieinteresujących, nieciekawych, nieważnych.

<backlog z innego forum>

Na półkach: , , , , , , ,

Jestem urzeczony tą książką, jej tematyką i klimatem. Autorki wspaniale wykonały podjęte przez siebie zadanie. Ciekawe tematy, pokazujące wielką nadzieją ludzi XX-lecia międzywojennego w lepsze jutro, w to, że Polska dołączy do krajów rozwiniętych.

Polecam po stokroć!

Miejscami książka ta klimat tamtych lat oddawała podobnie jak "1945" A. Grzebałkowskiej czy "Tajemnica Pana Cukra" A. Kłys....

Ciekawa lektura o zapomnianych aspektach kresowej historii II RP. Dla zainteresowanych historią.

Takie książki są po prostu potrzebne.
Nie, nie... "potrzebne" to złe słowo - są NIEZBĘDNE!
Nie wolno nam zapomnieć.

Takie książki są po prostu potrzebne.
Nie, nie... "potrzebne" to złe słowo - są NIEZBĘDNE!
Nie wolno nam zapomnieć.

• Reportaż