Kobietologia – kompletny przewodnik po życiu intymnym kobiety

Okładka książki Kobietologia – kompletny przewodnik po życiu intymnym kobiety Sherry A. Ross
Okładka książki Kobietologia – kompletny przewodnik po życiu intymnym kobiety
Sherry A. Ross Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
She-ology: The Definitive Guide to Women's Intimate Health.
Vital
2018-07-06
2018-07-06
kobieta zdrowie medycyna uroda

Nie nazwałabym tej książki "kompletnym przewodnikiem" bo choć zawiera dużo ważnych tematów i treści, mnie osobiście trochę rozczarowała. Dla osoby, która jest świadoma i wie co nieco na temat swojego ciała nie będzie tu zbyt wiele odkrywczego. Ale dla nastolatki, która dopiero wchodzi w ten świat - myślę, że pozycja byłaby interesująca. Tym bardziej, że niestety w Polsce edukacja seksualna leży.

Edukacja seksualna jest ważna, niestety w tych czasach wygląda, jak wygląda. Temat seksualności w XXI wieku nie jest wystarczająco poruszany.
„W większości kultur na świecie pragnienie lub odczuwanie przyjemności seksualnej jest czymś nie do pomyślenia”.
Myślę, że takiego typu książki powinny być na lekcjach edukacji seksualnej w szkołach.
Po drugie autorka w swojej książce zawarła fachową pomoc od ginekologa.
Jaki na wpływ? I co powinno być ważne od pierwszych wizyt u lekarza.
„To nie zwykle istotne, by od pierwszych kontaktów nastolatka z lekarzem ustanowić relacje oparte na zaufaniu”.
Z kolei cieszę się, że został poruszony temat pomocy psychicznej dzieciom, jak i nastolatkom, którzy również mają swoje problemy, a nie tylko dorośli.
„Co więcej, nastolatkowie rzadziej chodzą na wizyty lekarskie w przeciwieństwie do osób dorosłych”.
Autorka zawarła również rady dotyczące miesiączkowania oraz innych rzeczy związane z pożyciem i dojrzewaniem.
„Ogarnia mnie smutek, gdy pomyślę, jak te lata, te lata gromadzonych w sobie dziecięcych uczuć pozwoliły im się zagnieździć, bo nikt nie powiedział mi, że jestem w błędzie, prowadząc do przekonania, że jestem nieatrakcyjna seksualnie, nieodpowiednia, niepociągająca”.
Mimo że lektura zawiera i porusza ważne tematy, według mnie wyszła w miarę.

...

Znam już wiele poradników o seksualności, kilka przerobiłam w ostatnich latach, jeszcze o innych dużo słyszałam, ale nie zdecydowałam się (jeszcze) na lekturę i jakimś cudem… nie ma wśród nich „Kobietologii”. Na tę książkę trafiłam przeglądając półkę w Empiku i dokonałam zakupy w ramach promocji 3 za 2 na cały asortyment. Książka wygląda niepozornie i jest, jak na taki format, nieco drogawa, bo kosztowała 45 zł i taką cenę ma też nadrukowaną. To sporo. Ale promocja to promocja…
I czy było warto? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim forma – podział na rozdziały i wszystko kręci się wokół waginy. Dużym plusem jest to, że ote wszystkie aspekty omówione bez żadnego moralizatorstwa, z dużą ilością statystyk i bez większej otoczki emocjonalnej – po prostu ukazanie różnorodności kobiet, kobiecych stref intymnych i tyle. Neutralne jest dla mnie… lokowanie produktów. Z rynku amerykańskiego, więc tych nazw nawet nie znam, ale zawsze umieszczone są w kontekście omawiane tematu, więc nic na siłę i wątpię, by faktycznie było takie odpłatne lokowanie produktu. Autorka poleciła, co uznała za stosowne i czemu ufa. No i spoko. Jest kilka aspektów, które, pomimo wydania w 2017 roku, nie odpowiadają aktualnej wiedzy, głównie raziło mnie zalecanie używania wody i mydła do higieny intymnej. Mydło w kontakcie z wodą ma odczyn zasadowy, a wagina kwaśny i to naprawdę nie jest dobry wybór i nie od parady stworzono żele di higieny intymnej. Choć z drugiej strony mam wrażenie, że ta woda z mydłem to rada raczje na zasadzie „lepiej tak niż niczym”, bo już irygacje tępione są przez autorkę bardzo dobitnie i chwała jej za to. Minus za zbyt późne dodanie, że akupresura i akupunktura nie mają potwierdzonego działa naukowego, poza tym na zasadzie placebo – zanim autorka uzupłeniła tekst o ten fakt, wcześniej parę razy pez zajknięcia te „zabiegi” polecała. Ale w końcu uzupełniła, że to raczej jako spróbowanie, a nie faktyczna metoda leczenia czegokolwie, więc powiedzmy, że wybaczone. Poza tym pani doktor zmieściła w tej niepozornej pozycji naprawdę cała pulę tego, co można sobie skojarzyć z „problemami z waginą”. Jest tu omówione wszystko – okres nastoletni dla „naszej W”, menopauzalny, omówienie hormonów, ciążę, stan podniecenia, tabu i wstyd, choroby weneryczne, problemy z uszkodzeniem waginy podczas uprawiania sportów, rozwód, smak, różne doświadczenia seksualne… To jest kompendium. Bez oceniania, za to znane pacjentki pani doktor piszą wypowiedzi do poszczególnych rozdziałów. I przytoczone są też pokrótce przykłady pacjenetk, wprowadzające w dany rozdział.
Karnego ptaka dostaje za to polski wydawca i redakcja – podpisana jako Ewelina Kuryłowicz – bo ilość BŁĘDÓW EDYTORSKICH KOLE W OCZY. Włącznie z opisaniem „żadnych przygód” zamiast „żądnych” czy tym, że po 25 latach życia dowiedziałam się, że zespół KISS ma wokaliSTKĘ. I równie ciekawe kwiatki, przez które trzeba sobie samemu zdanie poprawnie w głowie układać… Jest to przykre, bo kobietom, które wydają taką pozycję, szczególnie powinno zależeć na dokładności i poprawności, skoro biorą się za poradnik o seksualności dla kobiet. Tłumaczenie też chwilami wypada sztucznie.
Ale nadal wolę mieć takie wydanie książek w tak ważnym temacie niż żadne.
Książkę warto wyhaczyć gdzieś na promocji i mieć na swojej półce, by sięgnąć po nią w dowolnym momencie. Forma, podział na rozdziały, pozwala na sięgnięcie do ego, czego akurat potrzebujemy. To książka dla każdej kobiety, bo o każdej jest co najmniej jeden rozdział. A jeśli któryś nawet nas już lub jeszcze nie dotyczy, to warto wzbogacić swoją wiedzę i czuć się pewniej jako kobieta.

• Poradniki, Popularnonaukowe
  • Psychologia, seksuologia
  • Psychologia, terapia, coaching
  • Seksuologia
  • Posiadam książki
  • Nieskończone/nudne/szkoda czasu

Dodaj cytat z książki Kobietologia – kompletny przewodnik po życiu intymnym kobiety