Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie: Przeznaczenie bogów

Okładka książki Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie: Przeznaczenie bogów Matthew J. Kirby
Okładka książki Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie: Przeznaczenie bogów
Matthew J. Kirby Wydawnictwo: Insignis Cykl: Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie (tom 3) Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie (tom 3)
Assassin's Creed
An Assassin's Creed Series Last Descendants: Fate of the Gods
Insignis
2018-09-05
2018-09-05
Michał Jóźwiak
assassin's creed

Okładka książki Srebrne oczy Kira Breed-Wrisley, Scott Cawthon
Srebrne oczy Kira Breed-Wrisley,...
Okładka książki Batman: Gotham to ja David Finch, Mikel Janin, Tom King, Scott Snyder
Batman: Gotham... David Finch, Mikel ...
Okładka książki Nexus Początek K. C. Alexander, Jason M. Hough
Nexus Początek K. C. Alexander, Ja...

Całkiem zgrabna młodzieżowa trylogia, która łączy...nie pokolenia, ale gatunki. Historia młodzieży lawirującej pomiędzy wpływami templariuszy i assasynów to utrzymana w duchu future science sensacja zmieniająca się w coś na kształt powieści przygodowo-historycznej, gdy bohaterowie wchodzą do Anonymousa, by poznawać swych przodków. Ten drugi tryb fabularny (że tak go sobie chytrze nazwę) jest jak na pozycję dla młodzieży całkiem przyzwoicie obudowany historyczną otoczką, co dodaje serii szczątkowych walorów edukacyjnych.

Mocnym punktem opowieści Kirby'ego są też wchodzący w wiek dorosłości bohaterowie, sympatyczni, inteligentni, ale też różniący się od siebie i tym bardziej szkoda, że ich historia jest w sumie taka krótka. Potencjał tych postaci jest zdecydowanie niewykorzystany.

🍭𝙾𝚌𝚎𝚗𝚊🍭
Moje oczekiwania na pewno przerosła trylogia "Ostatni Potomkowie" mająca miejsce w uniwersum Assassin's Creed.
🍭
Jest to młodzieżówka, jednak bohaterowie są dojrzali i rozumieją sytuację, w której się znaleźli (szczególnie w ostatnim tomie).
🍭
Matthew Kirby stworzył piękną historię o odwadze, sile, czasem przyjaźni i umieścił ją w świecie, w którym te wartości są niezbędne do przeżycia.

🍭𝙲𝚢𝚝𝚊𝚝🍭
"Nie powiedziała nam pani w końcu, jak pani lud zniszczył sam siebie - przypomniała Grace
𝐙𝐚𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐞𝐥𝐢𝐬́𝐦𝐲 - odparła.
- O czym zapomnieliście? - spytał Owen.
𝐙𝐚𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐞𝐥𝐢𝐬́𝐦𝐲, że jesteśmy częścią 𝐰𝐬𝐳𝐞𝐜𝐡𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐭𝐚, bo wydawało się nam, że odcięliśmy się od niego."

🍭𝙾𝚌𝚎𝚗𝚊🍭
🍭

Książka okej, ale nie powala - niemniej kultura nordycka oraz klimat książki na zdecydowany plus :)

Do odnalezienia pozostał ostatni fragment Trójzębu Edenu. Dwie pozostałe części tego potężnego artefaktu – ząb wiary i ząb strachu- wpadł już w ręce działającego samodzielnie byłego agenta templariuszy- Isaiaha. Z zębem oddania stałby się niepokonany. Tymczasem Owenowi i jego towarzyszom udaje się przekonać templariuszy i asasynów do połączenia sił w celu powstrzymania Isaiaha, póki jest to jeszcze możliwe. W symulacji która odtwarza wydarzenia sprzed przeszło tysiąca lat, duński wojownik Styrbjorn Silny prowadzi Jomswikingów przeciw królowi Danii, Haraldowi Sinozębemu. To właśnie tereny, na których ścierają się armie Wikingów, kryją tajemnicę ostatniego fragmentu Trójzębu. To tam wyjaśni się, jaki los pisany jest światu, co kryje się za nieświadomością zbiorową nastoletnich bohaterów i jakie jest prawdziwe znaczenie związków pomiędzy ich przodkami.

Historia została już zapisana, reszta spoczywa w rękach Owena, Jabiera i pozostałych, którzy sprzymierzyli się wbrew temu, co ich dzieli. To, co zrobią, na zawsze odmieni świat Assassin’s Creed.

Finał trylogii, która od samego początku wzbudziła moje zainteresowanie, choć nie przyjęłam jej tak entuzjastycznie, jak to miało miejsce z twórczością Bowdena. Kirby ma wyjątkowy sposób wprowadzania swojego czytelnika w świat, który jest tak różnorodny i pogmatwany jak to tylko możliwe. Tempo akcji oraz jej zwroty mogą przyprawić o zawrót głowy a nowe odkrycia bohaterów wprawiają w osłupienie.

W finałowym tomie, autor przeszedł samego siebie, łącząc w sobie wszystko to, co w tej serii było świetne, czyli młodych potomków asasynów i templariuszy, którzy współpracują razem w imię wyższego dobra, podróże w czasie i przygoda, której finał jest zaskakujący.

Szkoda, że musieliśmy się pożegnać z Owenem i spółką, bo według mnie ta historia miała potencjał na coś więcej. Zakończenie też nie jest takie do końca jednoznaczne, dlatego też żywię głęboką nadzieję, że autor nie porzuci tematu i jeszcze coś napisze w tym uniwersum.

• Assassin's Creed
  • Chcę kupić

Matthew J. Kirby Assassin's Creed. Ostatni Potomkowie: Przeznaczenie bogów Zobacz więcej