Crimson Bound

Okładka książki Crimson Bound Rosamund Hodge
Okładka książki Crimson Bound
Rosamund Hodge Wydawnictwo: Balzer & Bray, HarperCollins fantasy, science fiction
Balzer & Bray, HarperCollins
2016-09-20
2015-05-05

Czerwony Kapturek ani Jaś i Małgosia nigdy nie były moimi ulubionymi bajkami. O Dziewczynce bez rąk (wspomnianej chyba w podziękowaniach) w ogóle nie słyszałam. W każdym razie nie miało to znaczenia - moim zdaniem książka jest na tyle oryginalna, że ciężko ją w ogóle nazwać nową wersją baśni.

Zaczynając ją nie spodziewałam się zbyt wiele, bo jak już wspominałam to nie była moja ulubiona bajka. I o ile Kopciuszek musi być naprawdę słaby lub nudny (rzadko się to zdarza),żebym go porzuciła, to inne już nie mają tak dobrze. Tu nie było problemu. Historia wciągnęła mnie całkowicie. Autorce udało się utrzymać napięcie do samego końca. Kilka razy myślałam, że wiem, co będzie dalej, a stronę później byłam zaskakiwana.

Podsumowując zdecydowanie polecam tę książkę. Nie jako przeróbkę baśni, ale ciekawą (i oryginalną) historię samą w sobie.

Kolejna perełka! Mam niezłego trafa w tym miesiącu. Myślałam, że Cruel Beauty mi się podobało. Myślałam, że Gilded Ashes mnie zachwyciło, ale Crimson Bound.... Crimson Bound porwało moje serce i boję się, że już nigdy nie odda. Pisarka przechodzi tutaj samą siebie, dając czytelnikowi retellingi trzech baśni - Jasia i Małogosi, Czerwonego Kapturka oraz... i tego Wam nie zdradzę, bo to niezbyt znana historia i możecie lepiej się bawić, jeśli nie będziecie wiedzieć. Ale jakie są te retellingi! Hodge tylko trochę czerpie z baśni, tylko stawia podstawy, aby resztę połączyć w piękną, zapierająca dech w piersiach i cudowną historię, w której bohaterowie mają mroczne oblicza, a złoczyńcy próbują odnaleźć zgubioną drogę i uratować resztę.

Jestem zachwycona.

Mój ulubiony cytat z tej powieści:

“..You always have to choose between the path of needles and the path of pins. When a dress is torn, you know, you can just pin it up, or you can take the time to sew it together. That's what it means. The quick and easy way or the painful way that works.”
― Rosamund Hodge, Crimson Bound

• Po angielsku