Gilded Ashes

literatura młodzieżowa
HarperTeen
2014-04-01
2014-04-01

Kopciuszek zawsze była moją ulubioną bajką i to się wcale nie zmieniło :) Za każdym razem, gdy trafię na nową wersję tej historii, sięgam po nią z niecierpliwością. Czasem się zawodzę, czasem miło spędzam czas, a czasem jestem zachwycona. Gilded Ashes uplasowały się gdzieś między drugim a trzecim odbiorem.

Maia mieszka z nienawidzącą ją macochą i jej dwiema córkami. Nie jest jej lekko, ale zawsze się uśmiecha. Nigdy się nie skarży ani nie płacze. Bynajmniej nie z własnego wyboru. Nie do końca. Robi to, by ocalić im życie. Bo jak by się nie zachowywały, nie zasługują na los, który zgotowałyby im demony jej matki.

Gdy Maia miała 8 lat, zmarła jej matka. Wcześniej jednak zawarła umowę z księciem demonów. Chciała za wszelką cenę chronić swoją córkę. I teraz, gdy choć miała najmniejszą wątpliwość co do jej szczęścia, wysyła demony, aby ukarały odpowiedzialną osobę. Dlatego Maia nigdy nie mogła pozwolić sobie na okazanie czegokolwiek oprócz i radości i dzień w dzień kłamać swojej matce.

Dziewczyna nie ma wielkich aspiracji. Chce aby macocha z córkami wyprowadziły się z domu. Wtedy zostałaby w nim sama i nie musiałaby już nikogo chronić. Wreszcie byłaby wolna. Dlatego robi wszystko, aby Kore (starsza i ładniejsza z sióstr) wyszła za syna księcia, Anaxa. Maia dostarcza list dziewczyny do jego gabinetu, ryzykując złapanie i karę. Tam ukrywa się pod biurkiem, gdy słyszy kroki i rozmowę. Anax oczywiście ją odkrywa. To spotkanie zmieni życie ich obojga. Tyle że Maia nie wierzy w miłość. Nie może pozwolić sobie, aby w nią uwierzyć. To miłość jej matki sprowadziła na nią życie w strachu i kłamstwie, przez co każdy, kogo Maia pokocha znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Podobała mi się ta wersja Kopciuszka. Zwłaszcza, że wolę te, gdzie poznają się przed balem. I na balu też spotkało mnie miłe zaskoczenie. Choć raz wersja bardziej prawdopodobna :) Jedyne czego mi brakowało, to kilkaset dodatkowych stron opowieści i opisu jak wyglądało "długo i szczęśliwie", ale tego nie ma w żadnej wersji, którą znam.

Książka wykorzystuje wszystkim znane motywy z ulubionej baśni doprawiając je powiewem oryginalności. Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę, a dla miłośniczek Kopciuszka jest to pozycja obowiązkowa.

Maia mieszka z nienawidzącą ją macochą i jej dwiema córkami. Nie...

• Po angielsku
  • Ebooki