O chłopcu, który szukał domu

Okładka książki O chłopcu, który szukał domu
Anita GrabośIrena Jurgielewiczowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2018-08-22
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310133489
Tagi:
chłopiec przygoda Piotruś pakiwaje
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
138 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
73
43

Na półkach:

Dawno nie czytałam tak mądrej i pięknej książki. Gdy zauważyłam nazwisko autorki, wydało mi się znajome - nieprzypadkowo. Zapewne część z Was miała już z nią styczność - to autorka szkolnej lektury "Ten obcy" (przynajmniej za "moich czasów" było to lekturą). "O chłopcu..." różni się od "Tego obcego" - to przede wszystkim powieść dla dzieci, nie młodzieżowa, ale też bardziej filozoficzna, poetycka, mniej zanurzona w konkretnej codzienności czy codziennych problemach dorastających ludzi (za co większość z nas uwielbiała "Tego obcego" - bodaj pierwszą lekturę, którą w większości czytaliśmy z nieukrywaną ochotą). Czy to źle? Nie, to wręcz wspaniale.
Akcja dzieje się nie wiedzieć kiedy, czas jest niedookreślony, a miejsce akcji - mimo iż poszczególne wioski czy krainy zostają nazwane - przypomina bardziej baśniowe przestrzenie niż konkretne punkty na mapie znanego nam świata. Całość jednak jest bardzo wymowna, a czas - schyłek wojny i to, co wojna zrobiła z ludźmi - silnie odwołuje do okresu, kiedy książka powstawała - Jurgielewiczowa napisała ją w 1947 roku, jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej. Połączenie baśniowości z poważnymi tematami (porwania dzieci, samotność, znęcanie się nad zwierzętami itp.) czy magii z brutalnością świata dało niezwykły efekt. "O chłopcu, który szukał domu" jest jednocześnie baśnią i książką realistyczną, ciepłą opowieścią, która potrafi zasmucić (ale zaraz dodaje otuchy), przygodówką dla dzieci i filozoficzną opowieścią dla dorosłych.
Chłopiec Piotruś podróżuje samotnie po świecie, szukając domu. Jego rodzice nie żyją, nie ma on na świecie nikogo. Niemal na początku opowieści spotyka obcą kobietę (wdowę po kowalu), która dzieli się z nim jedzeniem. Dzieli, a potem patrzy na niego z namysłem i mówi "Daj rękę." Dwa krótkie słowa, które mają jednak wielką moc oddziaływania - są jak "Przygarniam cię, odtąd nie będziesz już sam." Razem idą do Domu pod Topolą, gdzie kobieta ma nadzieję spotkać swoje córeczki. Tych jednak nie ma, zniknęły, nikt w okolicy nie wie, gdzie. Piotruś czuje, że jego nowy dom (Może? Wszak nie ma przecież pewności...) nie będzie prawdziwym domem bez Kasi i Trusi. Postanawia udać się na poszukiwanie dziewczynek. Żeby to się udało, musi jednak zmniejszyć się do niewielkich rozmiarów, ale wróżka Miłorada stawia pewien warunek: nie może pokazać się w tej postaci żadnemu człowiekowi, a odczarować go może wyłącznie kowalowa... Czy jest gotowy? Jest.
Piękna opowieść. O samotności i potrzebie bliskości. O przyjaźni, nawiązywaniu relacji i utrzymywaniu ich. O tym, że gdy się kocha (albo nawet po prostu lubi), można poświęcić bardzo wiele. Że pomaganie innym się opłaca. Że świat jest otwarty na dobro, jeśli tylko będziemy mieli odwagę je nieść.
To wreszcie historia o Domu. Nie jako budynku, ale miejscu, które tworzą ci, którzy są sobie bliscy, którzy coś dla siebie znaczą. Że każdy z nas może mieć Dom i Rodzinę - że to nie tylko więzy krwi o tym decydują, ale przede wszystkim więzy serca.
Pozycja obowiązkowa!

Dawno nie czytałam tak mądrej i pięknej książki. Gdy zauważyłam nazwisko autorki, wydało mi się znajome - nieprzypadkowo. Zapewne część z Was miała już z nią styczność - to autorka szkolnej lektury "Ten obcy" (przynajmniej za "moich czasów" było to lekturą). "O chłopcu..." różni się od "Tego obcego" - to przede wszystkim powieść dla dzieci, nie młodzieżowa, ale też bardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    193
  • Chcę przeczytać
    126
  • Posiadam
    36
  • Ulubione
    12
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2018
    3
  • Dzieciństwo
    2
  • Literatura polska
    2
  • Z dzieciństwa
    2
  • Chciałabym mieć
    2

Cytaty

Więcej
Irena Jurgielewiczowa O chłopcu, który szukał domu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,6
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,0
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także