Rewolucja Franciszka

Orle Pióro
2018-05-14
2018-05-14
literatura faktu publicystyka franciszek

Książka jest zbiorem trochę poprzypisywanych (poprawionych) felietonów. W efekcie mamy trochę taki produkt książkopodobny. Autor starał się zrobić z tego całość, ale efekt nadal just chaotyczny, a kolejność nie jest ani problemowa, ani chronologiczna.

Ocena papieża w książce wydaje się ewoluować, ale czasami opisany jest całkiem inaczej z rozdziału na rozdział. Są tutaj obok tekstów bardzo ważnych i problemowych, opinie mocno kontrowersyjne i wielu czytelników będzie miało problem z odróżnieniem jednych od drugich.

Dość potrzebna książka, ale mocno niedorobiona.

Zacznę od tego, że wg mnie takich książek nie wolno wydawać. Tzn. zbiorów artykułów. A jeśli już się wydaje to z wielkim napisem na środku okładki. Wtedy bym nie kupił. Ale się dałem wkręcić i kupiłem. Odłożyłbym na półkę, gdyby nie fakt, że do owego zbioru autor postanowił dopisać parę słów. Te słowa czytało się na tyle dobrze, że przebrnąłem też przez większość artykułów. Wstęp wskazuje na dość jasne poglądy autora na temat papieża, zmian w Watykanie. Artykuły z kolei nie są tak wyraziste, a po przebrnięciu przez większość można stwierdzić, że autor jakby stale zmieniał zdanie na temat ojca Bergoglio i jego poczynań. Jedna z wcześniejszych książek wyraźnie wskazywała na medialne manipulacje tworzące fałszywy obraz papieża. Żeby oddać sprawiedliwość pod koniec książki autor zauważa, że papież wcale nie pomaga i daje powody do takich manipulacji.

Wniosek po przeczytaniu książki jest taki, że w końcu zaczyna się w Polsce mówić głośno o działaniach Franciszka i jego rewolucji. Nawet Ci, którzy początkowo starali się bronić i wyjaśniać działania papieża stopniowo zaczynają otwierać oczy. Oczywiście poza środowiskami typu Tygodnik Powszechny, czy De(m)on, którym po drodze z przeprowadzanymi zmianami.

Zwarty ( felietony ) w swojej treści, wyważony, jednak bardzo niepokojący obraz pontyfikatu Papieża Franciszka.

• Religia-filozofia
  • 2019 rok