36 pytań, które zmieniły wszystko między nami

Okładka książki 36 pytań, które zmieniły wszystko między nami Vicki Grant Patronat LC
Okładka książki 36 pytań, które zmieniły wszystko między nami
Vicki Grant Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Łukasz Witczak, Marta Kitowska

Oficjalne recenzje i

Od miłości dzieli nas tylko 36 pytań i odpowiedzi

503 175 39

Książka ma bardzo lekki styl, jest dość prosto i zwięźle napisana. Dialogi podczas eksperymentu zostały uproszczone tak, aby czytelnik mógł odczuć dynamiczną wymianę zdań pomiędzy bohaterami – dzięki temu płynie się przez tą książkę.
Styl jest lekki, ale tematyka jest dość poważna. Problemy rodzinne z jakimi zmagają się bohaterowie są bardzo dobrze opisane.
Pochodzą z dwóch różnych światów, ale to nie wyklucza tego, że mogą zrozumieć siebie jak nikt inny.

Ona – gadatliwa kujonka, uczuciowa, przejmująca się opinią innych
On – introwertyk, zgrywa aroganckiego chłopaka, nie bierze na poważnie tego spotkania

Ona - chce się rozwijać w psychologii i jest to dla niej szansa na poznanie tajników tego zawodu.
On - dowiedział się, że za odpowiedzenie na 36 pytań dostanie 40 dolarów.

Pochodzą z dwóch...

Nigdy nie lubiłam pierwszych randek, tej niezręczności w rozmowie o sobie i swoich potrzebach czy uczuciach. Jednak trochę tęsknię za intrygującą rozmową kobiety i mężczyzny z flirtem w tle. Doskonała lekka książka na weekend. Dobre dialogi i spodobał mi się sam pomysł eksperymentu. Chętnie sama wzięłabym w nim udział.

Według psychologa doktora Arthura Arona
wystarczy odpowiedzieć na 36 odpowiednich pytań
i przez 4 minuty wpatrywać się w oczy rozmówcy,
by pomiędzy dwojgiem obcych ludzi zawiązała się bardzo bliska relacja.

Dowiedziałam się o tym kilka miesięcy temu,
czytając książkę "36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać".

A potem trafiłam na zupełnie inną książkę o tym samym z równie długim tytułem:
"36 pytań, które zmieniły wszystko między nami"
autorstwa Vicki Grant.

Właśnie skończyłam ją czytać i jestem w lekkiej euforii ;-)
Jaka to dobra, pozytywna lektura!
Lekko napisana, ale wcale nie lekka.

Większość książki stanowią dialogi. Mówione bądź pisane.
Odpowiedzi nie tylko na pytania testu doktora Arona.
Rozmowy, żarty, śmiechy, milczenie, płacz, konsternacja.

Hildy i Paul nie znali się wcześniej.
I nigdy pewnie by się nie poznali, bo różni ich wszystko, prócz zbliżonego wieku
i tego, że każdy z nich ma poważny problem, który skrywa przed drugim.
Bezrobotny gburowaty, biedny samotny 19-latek
i studiująca, rozgadana 18-latka z dobrego domu i z przyjaciółmi.
Stąpający po ziemi kpiący realista oraz wrażliwa, oczytana idealistka i marzycielka.

Obydwoje zgłosili się do eksperymentu psychologicznego.
On - dla pieniędzy, nie wiedząc nawet na czym eksperyment ma polegać.
Ona - dla dobra nauki, wypytując prowadzącego, co ma zrobić i po co.
On chce mieć szybko z głowy odpowiedzi na pytania, odpowiada krótko i niedbale.
Ona stara się być szczera, a jego postawa czasem ją intryguje, czasem śmieszy, a czasem wkurza.

Jak wynika z tytułu książki, wszystko między nimi się zmieni ;-)
Bardzo polecam starszym nastolatkom :-)

Według psychologa doktora Arthura Arona
wystarczy odpowiedzieć na 36 odpowiednich pytań
i przez 4 minuty wpatrywać się w oczy rozmówcy,
by pomiędzy dwojgiem obcych ludzi zawiązała się bardzo bliska relacja.

Dowiedziałam się o tym kilka miesięcy temu,
czytając książkę "36 pytań, by Cię poznać. 4 minuty, by pokochać".

A potem trafiłam na zupełnie inną książkę o tym...

Przyjemna, lekka, niezobowiązująca i ekspresowa do przeczytania. Postacie ciekawe i charyzmatyczne. Bywały momenty w którym czułam się lekko zażenowana ale też w kilku sytuacjach zaśmiałam się na głos. Ciekawy pomysł i choć mam kilka malutkich zastrzeżeń co do wykonania to jest to dobra książka, na pewno idealna na zastój czytelniczy lub wolny wieczór.

Książkę przeczytałam prawie za jednym posiedzeniem, więc na początku zaznaczę, że czyta się ją naprawdę szybko. Duża czcionka ma też w tym swój udział, ale oprócz tego autorka ma ciekawy i przystępny styl pisania, więc opowieść wciąga.
Podobał mi się też sam pomysł z badaniem psychologicznym i pytaniami, które miały doprowadzić do powstania więzi między uczestnikami. Znane badanie, nowe zastosowanie.
Autorka nie rozwiązała w książce wszystkich trapiących bohaterów problemów. I dobrze, bo byłoby strasznie banalnie. A tak historia jest lekka, ciekawa i przyjemna, ale jednocześnie nie ma nic wspólnego z kiczem. Polecam!

W ostatnim czasie mam ogromną ochotę na młodzieżówki, którymi przeplatam sobie cięższe powieści. O historii Vicki Grant nigdy wcześniej nie słyszałam, ale gdy ujrzałam tę uroczą okładkę w bibliotece, stwierdziłam, iż może być to niezła odskocznia od zazwyczaj czytanych przeze mnie książek. Niestety w tym przypadku powinno zadziałać powiedzenie: "nie oceniaj książki po okładce".

Hildy i Paul to młodzi ludzie, których zdaje się różnić dosłownie wszystko. Oboje biorą udział w eksperymencie dotyczącym budowania bliskości, chociaż ich pobudki są totalnie inne. Czy dwoje tak różniących się osób może cokolwiek połączyć?

"36 pytań, które zmieniły wszystko między nami" to książka z totalnie niewykorzystanym potencjałem. Pomysł był naprawdę dobry i można było z niego wycisnąć wiele, ale autorka kompletnie nie poradziła sobie z tym zadaniem. Powieść jest nijaka, pozbawiona jakiejkolwiek głębi i generalnie zwyczajnie źle napisana. Czyta się ją szybko, ale to jedyny plus, ponieważ nawet w minimalnym stopniu nie zżyłam się z bohaterami, a i z samej historii niewiele można wynieść. Do tego zakończenie też mocno nijakie...

Nie można liczyć tu na nieźle wykreowane portrety psychologiczne postaci czy porządne skupienie się na poruszanych problemach. Dopiero na ostatnich trzydziestu stronach dowiadujemy się, z jakimi trudnościami zmagają się główni bohaterowie, a do tej pory tak naprawdę w ogóle nie poznajemy Hildy i Paula, pomimo że dużo ze sobą rozmawiają. Gdyby jeszcze ich przeżycia wywoływały emocje czy skłaniały do przemyśleń, ale niestety nawet na to nie można liczyć.

Ta historia na pewno nie zapadnie w mojej pamięci, a i polecać jej nie mam zamiaru, bo w tym czasie można zabrać się za dużo lepsze powieści młodzieżowe, które znajdują się na rynku.

Super młodzieżówka! Nieszablonowy pomysł, intrygujące postaci, ciekawa treść. Wśród ostatnio przeze mnie czytanych samych nietrafionych pozycji z gatunku dla młodzieży, "36 pytań..." wyróżnia się pozytywnie i naprawdę ją polecam. Dodatkowo, ma niecałe 300 stron, w większości w formie dialogu, więc czyta się ekspresowo.

Jest to jedna z najgorszych książek, które kiedykolwiek czytałem. Kiepska fabuła z idiotycznymi postaciami (hołd dla Maksa, który co chwila rzuca sprośnymi żartami), masą błędów i najbardziej beznadziejnym typem zakończenia, którego można się domyślić po samym opisie. Zdecydowanie nie polecam czytać tej książki, chyba że ktoś chce przeczytać przewidywalną historyjkę o dziewczynie, która sama nie wie, czego chce i chłopaku, który jest chamski i nieuprzejmy wobec niej, a oczywiście w nierealnym zakończeniu te dwie nienawidzące się osoby zakochują się w sobie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem przyjemna, szybko się czyta. Historia przedstawiona to jedna z tych mocno uroczych i bez zaskoczeń. Polecam tym, którzy szukają czegoś niezobowiązującego.

Przyjemna lektura dla nastolatek, poruszająca jednak problemy świata dorosłych. Bez wulgaryzmów, za to z inteligentnymi dialogami :-) ciekawa historia pewnej znajomości :-)

Video

Video