Szara Myszka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
MrGwyn

"Takie to były tamte lata. Jedni zakładali gniazda rodzinne, zaczynali w nich nowe życie, dorabiali się, a inni przenosili się z miejsca na miejsce. Zaledwie jako tako urządzili się w jednym mieście, a już byli potrzebni w drugim. Moja opowieść mówi o tych, co musieli się przenosić, aby ci pierwsi mogli spokojnie pracować". Tymi słowami autorka zamyka jeden z rozdziałów swojej książki pt....

Tymi słowami autorka zamyka jeden z rozdziałów swojej książki pt. "Szara Myszka", której akcja rozpoczyna się niemalże drugiego dnia po wyzwoleniu ziemi kieleckiej. Autorka opiera swoją opowieść o wydarzenia, w których sama brała udział. Stąd i historia bohaterki powieści, którą poznaliśmy w dwu poprzednich książkach A. Barłóg - "Walkowej pani" i "Przystanku Agaty", nabiera cech niemalże spowiedzi, miejscami protokólarnego zapisu, w którym odbijają się portrety ludzi tamtych lat, ich sukcesy i porażki.
Były to lata budowania nowego życia w naszej ojczyźnie i dlatego spojrzenie Agnieszki Barłóg (odznaczonej w 1979 r. w Kielcach nagrodą Staszica), jednej z tych kobiet, które to życie budowały, zasługuje na uwagę.
"Szarą Myszką" nazwał autorkę jeden z bohaterów tych wspomnień.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1980

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!