Niewidzialny Pierścień

Czarne Kamienie (tom 6)
Initium
2018-01-22
2018-01-22

Na początku byłam zawiedziona, że książka rozwija się wokół nowych bohaterów, a nie tych znanych z poprzednich tomów (którzy są tu traktowani bardziej epizodycznie, ale w rezultacie to bardzo dobry i przekonujący zabieg),ar później także ta nowa grupa mieszkańców Terellie skradła moje serce na tyle, by czytać kolejne tomy. Polecam! Cała ta seria to dla mnie świetna, lekka rozrywka na wolny weekend lub wieczorne wyciszenie przed snem :)

Ta część bardziej mi się podobała, niosła jakiś powiew świeżości, stąd gwiazdka więcej

Ciekawa, rozbudowana saga. Interesujący pierwszoplanowi bohaterzy, jak również silni i charyzmatyczni drugoplanowi. Mimo że, czasami, zbyt łatwo, zbyt prosto, dobro wygrywało ze złem, to historia dostarcza dużo emocji. Polecam.

Piękna opowieść o honorze,wierności zasadom.Tak mało ludzi wyznających te wartości teraz. Niewidzialne pierścienie mnie zaintrygowały.Może i nie na temat ale nie mogę się powstrzymać.Złamanie czarownicy czy wojownika to nie tylko gwałt na ciele.To przede wszystkim gwałt na psychice.Temat niestety mi nie obcy.

Kiedy wchodzę w matriarchalną rzeczywistość Krwawych, zaczynam mruczeć jak jej mieszkańcy w przypływie emocji, a nawet warczeć jak oni, gdy ktoś próbuje mnie z niej na siłę wyciągnąć. Świat stworzony dla kobiet, z myślą o kobietach i rządzony przez kobiety, w którym liczyła się tylko "zabawa w drapieżnika i ofiarę, rozgrywana w coraz to nowych konfiguracjach władzy" i wiecznie nienasycony głód dominacji, zawsze mnie pociągał. A kiedy w szóstej księdze cyklu autorka zaproponowała powrót do czasów sprzed narodzin Jeanelle, w którym Deamon był jeszcze niewolnikiem dla przyjemności królowej Dorothei SaDiablo, zamruczałam sadystycznie pod nosem – Teraz my, panowie!
Wiedziałam, że to okres autokratycznych rządów bezwzględnej, zimnej, okrutnej, krwawej właścicielki Deamona. Królowej, której bali się wszyscy poddani, a jej zabaw w „golenie” i z „piórem” przede wszystkim mężczyźni.
Oprócz jednej kobiety.
Równej jej rangą. Szarej Pani. Ostatniego bastionu do zdobycia, by posiąść pełnię władzy nad wszystkimi krainami. Władczyni, jeśli wierzyć plotkom i wieściom wyprzedzającym jej sławę, równie bezkompromisowej w rządzeniu poddanymi co Dorothea.
Właśnie przyjechała na targ niewolników, by zakupić kilka kobiet i kilku mężczyzn, a jak wystarczy pieniędzy również dzieci. Wśród nich Jareda. Niewolnika dla przyjemności. Wyjątkowo niebezpiecznego mordercę swojej poprzedniej właścicielki. Ku mojemu zaskoczeniu, pierwszą rzeczą jaką uczyniła nowa Pani Jareda, było zdjęcie mu Pierścienia Posłuszeństwa! Jedynej gwarancji bezwzględnego poddania, dzięki której mogła kontrolować mężczyznę, boleśnie przypominając mu – "twoje ciało należy do kogoś innego, kogoś, kto może cię wykorzystać, skrzywdzić, sprzedać, okaleczyć, po prostu dlatego, że ma taka fanaberię". Zamiast obrączki złotego metalu, założyła mu Pierścień Niewidzialny, którego nie mógł dostrzec i którego obecności nie odczuwał ani fizycznie, ani psychicznie. Ten kluczowy moment w całej powieści zwiastował niepewność faktycznego istnienia nowego pierścienia, ale i tożsamości Szarej Pani. Od tej pory wszystko stało się zagadką – trasa i cel podróży, niewolnicy zakupieni na targu okazujący się zupełnie innymi osobami, intencje jakimi kierowała się tajemnicza Królowa, jak i samo traktowanie przez nią Jareda. Przepojone nie pogardą, ale… dobrocią! Takich niespodzianek, w miarę rozwoju wydarzeń, zaczęło pojawiać się coraz więcej. Odkrywane systematycznie, wprowadzały powoli napięcie między bohaterami i niepewność losów karawany, dodatkowo ściganej przez wojowników Dorothei.
Równie niepostrzeżenie rosła moc Niewidzialnego Pierścienia, coraz bardziej przywiązującego Jareda do Królowej, wprowadzając zamieszanie i burzę uczuć, które nimi kierowały. Nie wiedział już czy to jest potrzeba służenia i opieki, poczucie honoru, chęć bycia poddanym czy… miłość.
Do tej pory najbardziej podobała mi się opowieść o Lucivarze z części czwartej. Teraz to miejsce zajęła historia Jareda.
Dlaczego?
Ponieważ ta opowieść jest dodatkowo lustrem, wiernie odbijającym kwintesencję potrzeb i pragnień każdej kobiety, ubranej w baśń pełnej symboli archetypu kobiecej duszy. Czas Księżycowych Dni (miesiączka) osłabiający moc psychiczną kobiety, odsłaniający jej bezbronność i wymagający troskliwej, męskiej opieki i wyrozumiałości. Moment Dziewiczej Nocy (defloracja),z którym warto poczekać na odpowiedniego, godnego, starannie wybranego partnera. Stan Rui (popęd seksualny) możliwy do opanowania i odrzucenia pożądania w oczekiwaniu na miłość. I symbol najważniejszy – Pierścień Posłuszeństwa (obrączka). Kawałek złotego metalu, zakładany w złudnej nadziei wiecznej przynależności, zniewolenia, władzy, który warto zamienić na Pierścień Niewidzialny (więź psychiczna, uczucie) odczuwany sercem.
Jak to zrobić, by mężczyzna kochał kobietę, a nie miał wobec niej tylko poczucia przynależności wraz ze złożeniem podpisu na akcie małżeńskim?
Są dwie odpowiedzi. Dobra i zła.
Dobra – wystarczy przeczytać tę powieść.
Zła – to najprostszy i najłatwiejszy krok rozpoczynający przemianę.

„Niewidzialny pierścień” jest VI tomem cyklu „Czarne Kamienie” Anne Bishop. Wykreowany przez nią świat Krwawych tak mi przypadł do gustu, że z przyjemnością sięgnęłam po kolejną książkę

W tym tomie pisarka zrobiła nam dużą niespodziankę, bo zafundowała nam podróż w czasie. Jego akcja toczy się na długo przed pojawieniem Jaenelle Angelline. W czasie gdy panowała niepodzielnie Dorothea SaDiablo. Przynajmniej jej tak się wydawało, że trzyma w ręku wszystkie Królowe. Stopniowo podporządkowuje lub eliminuje przeciwników. Jednak jest ktoś, kto stawia jej czoła. Jest nią tajemnicza Szara Pani. Słyszano o niej różne przerażające historie ale nikt nie zna całej prawdy. A Dorothea zrobi wszystko by wszelki słuch o niej zaginął.

Głównym bohaterem „Niewidzialnego pierścienia” jest Jared, młody Wojownik, niewolnik dla przyjemności. Wściekły, upokorzony, nie mogący znieść więcej złego traktowania, zabija swoją Panią i trafia na targ niewolników. Jego los zdaje się być przesądzony – ma trafić do kopalni. Jednak zupełnie jak z to było z Kopciuszkiem, pojawia się dobra wróżka. Chociaż w tym wypadku nie jest to dobroduszna cioteczka z magiczną różdżką i błyszczącymi skrzydełkami.

Daemon Sadi zdecydowanie nie jest disneyowską wróżką. W końcu zapracował na swoja opinię. Jednak pojawia się zawsze wtedy gdy Jared jest ciężkiej sytuacji. Pomagał mu odnaleźć się jako niewolnik dla przyjemności. Również teraz, kierując się sobie tylko znanym powodem sprawia, że na drodze młodego Wojownika pojawia się owa przerażająca wszystkich Szara Pani. Szybko okazuje się, że prawie nikt z jej otoczenia nie jest tym, za kogo się podaje.

Książka zdecydowanie różni się od poprzednich części. Przede wszystkim jest tu zdecydowanie mniej zawiłości politycznych. Fakt, że intryga goni intrygę ale w tym wypadku mamy do czynienia z klimatyczną przygodówką. No i nowi bohaterowie, do których trzeba się przyzwyczaić. Każdy z nich jest inny. Bohaterowie z poprzednich części są jakby bardziej zdecydowanie narysowani – Daemon, Lucivar czy sama Jaenelle. Tu bohaterowie są jakby bardziej miękcy, delikatniejsi – bardziej podatni na zranienie. Ale podobnie jak wyżej wymienieni budzą olbrzymią sympatię.

Przez całą powieść przewija się wątek lojalności. Wobec rodziny, przyjaciół, poddanych... Razem z głównym bohaterem zastanawiamy się, gdzie się ona zaczyna i gdzie się kończy. I jak ważne jest zaufanie. Na ile ufamy swoim bliskim? A co się stanie, gdy zawiodą te zaufanie? A gdy to my zawiedziemy?

Każda z powieści Anne Bishop jest dla mnie rewelacyjna przygodą. Tak było i w tym przypadku. Bardzo dobrze się ja czyta, chyba nawet dużo lepiej niż poprzednie. Wciąga na całego. Czas spędzony z „Niewidzialnym pierścieniem” nie był zmarnowany. Żałuję,że nie ma kontynuacji losów Lii i Jareda. Często powtarzam się przy książkach Anne Bishop i tak będzie teraz. Po raz kolejny ciężko mi się rozstać z Krwawymi. Zakończenie odwlekałam jak tylko mogłam. Niestety był on nieunikniony. Polecam wszystkim.

Dziwny to cykl w którym w VI części zmieniają się całkowicie bohaterowie, a akcja cofa się do wydarzeń sprzed początku cyklu. Jednak gdy już człowiek oswoi się z myślą, że jego ukochani bohaterowie w tej opowieści udziału nie biorą to zaczyna dostrzegać piękno tej powieści. Jest jak zawsze TEN Wspaniały rozdarty wewnętrznie bohater i jest ONA tajemnicza inna niezwykła a przy tym krnąbrna. Są też kłopoty i tylko wróg pozostaje ten sam.
Świetnie się to czyta bo autorka wciąż fantastycznie buduje akcję i kreuje bohaterów.

Polecam

Polecam

Szósty tom osadzony w świecie Krwawych i pierwszy, w którym bohaterka odcina wydarzenia od znanych postaci i bohaterów. Nie licząc Deamona, który ma tutaj dosłownie jedną, dwie sceny i Dorothei SaDiablo, która jest po prostu upierdliwym tłem. Dostajemy zestaw zupełnie nowych postaci, osadzonych w innych czasach niż główna oś wydarzeń znanych nam z poprzednim tomów. Jest tak samo Krwawo i dosadnie, brakuje mi jednak humoru, który urozmaicał poprzednie tomy. Nowi bohaterowie są bardzo oszczędnie zarysowani i też raczej pełnią funkcję tła, nie mając aż takiego znaczenia dla całości. Historia wlecze się. Dużą częścią książki jest podróż Wozem, dookoła którego zgromadzeni się wykupieni niewolnicy i mnóstwo "scen" dookoła niego. A w centrum tych scen najczęściej są 4 osoby tj. Lia, Jared, Thera i ktoś z doskoku. Cała ta zbieranina jest odrobinę irytująca, z ich przekomarzaniem się, marudzeniem, warczeniem, wkurzaniem się, kłótniami. Tego tu było stanowczo za dużo. I to był chyba pierwszy tom, w którym niedopowiedzenia, milczenie i brak rozmowy (sensownej) tak bardzo mnie drażniły. Aż zdawać by się mogło, że mamy bandę nastolatków, którzy wciąż i wciąż mają o coś (nie z czymś) problem.
Podobało mi się natomiast ukazanie nowego ludu - Shaladoru, z ich odmiennym wyglądem i zwyczajami (mimo że ten wątek był tylko zarysowany). Sama końcówka całej historii choć trochę rekompensuje całość, ponieważ w o wiele mniejszej skali wyjaśnia (pomaga zrozumieć) mechanikę finału z pierwotnej trylogii. I mimo tak wielu wad, które w sumie zaczęłam dostrzegać już przy samym pisaniu tej opinii, skończyłam tę książkę z uśmiechem na ustach. Aczkolwiek jest to "uboższa kuzynka" pierwotnej serii.

Kiedy Jaenelle Angelline szukała sposobu, jak ochronić Krwawych z Królestwa Kaeleer przed uderzeniem własnej Hebanowej mocy, Daemon Sadi opowiedział jej historię Szarej Pani, której kilka wieków wcześniej udało się tego dokonać. Nie wspomniał jednak o roli, jaką sam pełnił w tej historii. Niewidzialny Pierścień jest relacją z tamtych wydarzeń. Gdy Jared, młody wojownik z Shaladoru noszący Czerwony Kamień, trafia do niewoli, na dziewięć długich lat zostaje skazany na świadczenie usług seksualnych. Wreszcie, nie mogąc dłużej znieść wykorzystywania i upokorzeń, zabija swą właścicielkę i trafia na targ niewolników. Tam kupuje go Szara Pani ? Królowa z Dena Nehele, osławiona opinią, że nabywani przez nią niewolnicy znikają bez śladu.Szara Pani wraz z grupą kupionych niewolników wyrusza w drogę powrotną na swoje terytorium, uciekając przed ludźmi Dorothei SaDiablo, Najwyższej Kapłanki władającej większością Królestwa Terreille. Jared jest gotów na śmierć, ale bardzo szybko przekonuje się, że ani jego nowa właścicielka, ani towarzysze niedoli nie są osobami, za które się podają. Każdy skrywa mroczną tajemnicę, a co najgorsze ? jest wśród nich zdrajca pracujący dla Dorothei. Wkrótce młody wojownik staje przed trudnym wyborem: odzyskać wolność czy zachować honor. Od jego decyzji zależy nie tylko jego życie, ale i przyszłość wszystkich Krwawych.

• Anne Bishop