A Ty, co sądzisz o myślących maszynach? Wizje przyszłości wybitnych umysłów ery sztucznej inteligencji

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
What to Think about Machines that Think
Paweł

Oszałamiający postęp. Informatyzacja. Rozwój technologii, mających ograniczyć nakład pracy homo sapiens, a w przyszłości niemal całkowicie go zastąpić. Ale czy na tej, w zawrotnym tempie urzeczywistniającej się wizji nie pojawiają się niepokojące rysy? Jak naszą przyszłość – bliską i nieco bardziej odległą – widzą wybitne umysły ery sztucznej inteligencji? "Czy SI staje się coraz bardziej...

"Czy SI staje się coraz bardziej rzeczywista? Czy wkroczyliśmy już w nową erę inteligentnych maszyn? Czas dojrzeć, by zmierzyć się z tym tematem. Autorzy tegorocznej odsłony Pytania «Edge» (jest ich niemal dwustu) stanowią dojrzałe grono specjalistów wystrzegających się nawiązań do science fiction i filmów w rodzaju: «Star maker», «Zakazana planeta», «Projekt Forbina», «Łowcy androidów», «Ona», «Matrix» czy «The Borg».
Osiemdziesiąt lat po tym, jak Alan Turing opracował swą uniwersalną maszynę, czas już oddać honor jemu i innym pionierom sztucznej inteligencji i pozwolić im na zasłużony spoczynek. Historię już znamy (...). Co dalej?
Otóż, zgodnie z należytym porządkiem, teraz «Edge» zadaje pytanie: A TY, CO MYŚLISZ O MYŚLĄCYCH MASZYNACH?" – fragment przedmowy, John Brockman, wydawca i redaktor "Edge"

źródło opisu: www.publio.pl

źródło okładki: www.publio.pl

GZal | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

John Brockman od lat kontynuuje prosty i genialny zarazem pomysł. Co roku w ramach założonej przez siebie organizacji Edge Foundation stawia ważne pytanie i zaprasza do dyskusji wybitnych ekspertów, reprezentantów różnych nauk, sztuki, myślicieli, biznesmenów, dziennikarzy czy po prostu osoby wpływowe. Każdy z nich ma okazję na kilku stronach odnieść się do problemu, przy czym największą zaletą projektu jest jego otwartość i różnorodność.

[...]
całość: