Blacksad. Arktyczni

Cykl: Blacksad (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
komiksy
Łukasz

Drugi tom słynnej serii Blacksad, za którą jej autorzy zostali uhonorowani wieloma wyróżnieniami francuskimi i szwajcarskimi (w tym trzema nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême) oraz dwiema amerykańskimi Nagrodami Eisnera. Przygody detektywa Johna Blacksada to mistrzowsko opowiedziany czarny kryminał osadzony w realiach Ameryki I połowy XX wieku. Bohater zostaje wynajęty...

Przygody detektywa Johna Blacksada to mistrzowsko opowiedziany czarny kryminał osadzony w realiach Ameryki I połowy XX wieku. Bohater zostaje wynajęty przez zaangażowaną społecznie nauczycielkę, aby odnalazł Kyle – dziewczynkę, którą prawdopodobnie porwano. Zadanie okazuje się bardzo trudne, gdyż detektyw musi prowadzić śledztwo w dzielnicy biedy, gdzie codziennością są morderstwa oraz walki pomiędzy bojówkami faszystowskimi a gangami ludności czarnoskórej. W tej niebezpiecznej okolicy, gdzie Blacksadowi nie chce pomagać ani policja, ani nawet matka zaginionej dziewczynki, jedynym sprzymierzeńcem detektywa okaże się sprytny Weekly – dziennikarz pewnego bulwarowego pisma.

Seria Blacksad tworzona jest przez duet hiszpańskich autorów: urodzonego w 1972 roku scenarzystę Juana Díaza Canalesa (znanego także z serii Fraternity) oraz starszego od niego o pięć lat rysownika Juanjo Guarnido (współautora cyklu Apocalypse Mania).

źródło opisu: https://www.gildia.pl/komiksy/350167-blacksad-2-arktyczni-wyd-ii

źródło okładki: https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/349/209...»

geokuba | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

Świetny komiks. Stylowy czarny kryminał, w którym praktycznie nie ma pozytywnych postaci. Każdy ma coś za kołnierzem. Intryga bardzo zgrabna i wciągająca. Postacie przedstawione po mistrzowsku; głęboko i charakternie, od każdego bije autentyzm. I w tym aspekcie, wydaje mi się, pokazuje swą siłę zastosowany tu antropomorfizm, poprzez nadanie ludziom wizerunku i cech określonego zwierzęcia. Genialny zabieg, w którym autorzy poruszają się jak ryba w wodzie.

Więcej słowotoku o tym jak zwykle na Dzikiej Bandzie:

Weronika | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Drugi tom jeszcze lepszy. Świetnie przedstawiony problem rasizmu i życie w takim społeczeństwie. W inteligenty sposób zostało ukazane nawiązanie do manii Hitlera. Po raz kolejny mamy przedstawionych bohaterów na wysokich stanowiskach rządzących innymi. Tym razem mamy ukazaną biedną upadająca dzielnicę, a nie wystawne życie. Na szczęście i tutaj pojawiają się dobre duchy, które przywracają wiarę w ludzi. Szkoda, że do planu zemsty zostało wciągnięte dziecko, które niczego nie rozumiało i niczym nie zawiniło. Pojawia się też pytanie czy o takie zakończenie im chodziło? Zemsta dokonana, ale ile nie potrzebnych ofiar po drodze? Mimo wszystko podoba mi się brak pełnego happy endu w tym tomie- brak przewidywalności wydarzeń. Grafiki nadal robią wrażenie a dialogi są krótkie i treściwe.

PolishPopkulturę | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Album drugi przeczytany jakoś 2,5 roku po lekturze jedynki - i podobało mi się o wieeele bardziej. Intryga jest sprawnie napisana i naszpikowana zaskakującymi plot twistami. Bohaterowie są lubialni i da się im kibicować. Kreska pieści oczy. Ogółem - dobra rzecz. Poluję na trójkę i polecam.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

ilo99 | 2018-09-17
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 17 września 2018

Blacksad jak zawsze niezawodny. Poplątana historia, mocno zakręcona i zahaczająca o ku klux klan. Rasizm, biali i kolorowi oraz zaginiona dziewczynka. Przeczytałam nie wiadomo kiedy bez reszty pochłonięta przez fabułę. A rysunki? Świetne. Może nie są tak świeże i powalające, jak wtedy, gdy pierwszy raz miałam w rękach komiks z serii Blacksad. Cóż, taki urok serii. Lecz w dalszym ciągu są na najwyższym poziomie. Jednym słowem: brawo. Z utęsknieniem będę wypatrywać kolejnych części.

Wiktoria | 2015-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2015

Blacksad to seria, którą postanowiłam nadrobić na samym początku. Nie żałuję tego.

W poprzedniej części mieliśmy do czynienia z morderstwem byłej kochanki Blacksada - głównego bohatera, przedstawionego jako czarnego kota. Byłam zachwycona kreską, dopracowaniem każdego detalu i historią, w której przedstawieni są nie ludzie, a zwierzęta. Nic się nie zmieniło w tej kwestii oprócz historii. W tym tomie naszego detektywa czeka niełatwe zadanie - musi odszukać zaginioną dziewczynkę, Kyle. Już na samym początku było mi jej szkoda z tego powodu, że prawie nikogo nie obchodzi, oprócz pani Grey - nauczycielki. Zdradzę Wam tylko jedno - uważajcie na szychę miasteczka The Line.

W tej części autorzy poruszyli temat rasizmu i faszyzmu, co jak najbardziej zadziałało na plus. W tym miasteczku buduje się pewna bariera - tylko Ci, którzy nie są mieszańcami, są po tej lepszej stronie. Na myśl tutaj od razu przyszedł mi Harry Potter, choć pewnie mnóstwo razy był poruszany temat czystości krwi....

maneki_neko | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Kurcze blade, ten komiks jest rewelacyjny... ma wszystko, żeby zasłużyć na wysoką ocenę - niesamowitą kreskę, wciągającą fabułę, dużo akcji, intrygi, trochę humoru, fajnie wykreowane postacie. Jeden z lepszych komiksów jakie do tej pory czytałam.

Chris3z8 | 2017-12-16

Szybko się czyta, bo to zaledwie 60 stron czystego noir, gdzie dochodzenie jest ważniejsze od wyjaśnienia sprawy na tle rasistowskiego społeczeństwa. Typowa Ameryka ówczesnych czasów - wszędobylska przemoc, biali na najwyższych stanowiskach, czarni jako przedstawiciele gangsterskich dzielnic. Jedni i drudzy mają za uszami, ale dyskryminacja wybiela wątpliwą moralność rasy panów - mało subtelne nawiązanie do nazistowskiej propagandy, lecz, jak uczy historia, nie da się inaczej powiedzieć, iż to biała rasa ma więcej przywilejów, bez względu na to, że są hipokrytami. Kryminał z nawiązaniami do mrocznych kart ludzkości, z bardzo drażliwą sytuacją społeczną, gdzie pedofilia nigdy nie będzie mile widziana, nawet wysoko postawieni urzędnicy muszą mieć na uwadze, że ci którzy dopuścili się przemocy fizycznej czy to psychicznej na dziecku będą potępiani, nie ważne, czy są biali czy czarni, tutaj nie ma podziału. Kara czeka wszystkich, którzy dopuścili się niewybaczalnego czynu.

| 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

Scenariusz 8/10
Rysunki 9/10

Wspaniałe dzieło pod każdym względem. Polecam!!!!

Przemek Skoczyński | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 05 października 2014

Weekly dużo wniósł do tej części. Nie mogę przestać zachwycać się rysunkami.

Anna | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

In plus:
- kreska + głębia rysunku aż po siną dal
- przystojniacha Blacksad
- fascynujące nawiązanie do rasizmu, Arktyczni z ich śnieżynką jak i Black Claws świetnie obrazują dwie strony barykady, wiele się od siebie nie różniąc
- ciekawa fabuła z zaskakującym zwrotem akcji

In minus:
- nie wiem, czy bardziej nie przekonuje mnie, czy przeraża wybór Kyle na porwane dziecko