Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości?

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Seria: Historyjki dla ciekawskich dzieci
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Warum tanzen wir vor gluck und kochen vor wut?
Ag2S

Twoje ciało mówi, co czujesz. Ty również, obserwując zachowania ludzi, możesz rozpoznać, w jakim są nastroju i co przeżywają. Czasem trudno nam zrozumieć uczucia. Przychodzą i odchodzą całkiem niespodziewanie. I nie każdy w takiej samej sytuacji odczuwa to samo. Skąd mały człowiek może wiedzieć, że denerwowanie się i złość nie zawsze są czymś złym? Jak może nauczyć się radzić sobie ze...

Czasem trudno nam zrozumieć uczucia. Przychodzą i odchodzą całkiem niespodziewanie. I nie każdy w takiej samej sytuacji odczuwa to samo. Skąd mały człowiek może wiedzieć, że denerwowanie się i złość nie zawsze są czymś złym? Jak może nauczyć się radzić sobie ze strachem i jak odczuwać szczęście? Dzieci nie potrafią nazywać swoich uczuć, za to tym silniej niż dorośli je odczuwają.

W dwunastu opowiadaniach i dwóch wierszach autorka przedstawia bardzo różne uczucia: przykrość, złość, radość, zdenerwowanie, dumę, współczucie, zazdrość, wstyd, satysfakcję z cudzego nieszczęścia, smutek, tęsknotę, zadowolenie, wściekłość, bezradność, nadzieję, poczucie bezpieczeństwa i miłość.

Andrea Schütze z wrażliwością opowiada o burzliwym świecie uczuć i stara się je, poprzez bohaterów swoich opowiadań, jakby mimochodem wytłumaczyć.

Bohaterami jej książki są dziewczynki i chłopcy, małe czarownice, rycerze, olbrzymy, duchy i zwierzęta. Poznajemy wiewiórkę, która współczuje innej wiewiórce zamieszkującej sąsiednią dziuplę, bo ta, mając tylko trzy kończyny, nie zdołała zgromadzić odpowiedniej ilości zapasów na zimę. Pojawi się mała czarownica - zdenerwowana, ponieważ nazajutrz ma być pasowana na pełnoprawną czarownicę. Mały rycerz poczuje radość, kiedy jego starszy brat podczas swego pierwszego turnieju spada z konia.

Uczucia przedstawione w książce są bardzo prawdziwe. Poszczególne opowieści łatwo dopasować do uczuć, jakie w danej chwili przeżywa dziecko.

Książka kończy się pełnym miłości listem do dziecka. List ten każdy rodzic może dopasować do własnego dziecka.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Dlaczego_tanczymy_ze_szcz...»

książek: 1948
AnnaSikorska | 2018-05-03

Bardzo ważnym elementem wychowania jest kształtowanie samoświadomości, wprowadzanie w świat emocji, uczenie radzenia sobie z nimi. Umiejętność wyrażania, nazywania emocji jest jedną z ważniejszych pozwalających na samopoznanie, odkrycie swoich mocnych i słabych stron oraz rozwijanie na ich podstawie swoich zdolności. Rozpoznawanie własnych i cudzych uczuć pomaga na właściwe odczytywanie przekazu i przez to dobrą komunikację. Samoświadomość emocjonalna pozwala w dorastaniu i panowaniu nad skokami nastrojów, a to pomaga w ich świadomym kierowaniu, dlatego warto od pierwszych lat życia pomagać dziecku w odkrywaniu jak różne czynniki na nie wpływają. Na rynku wydawniczym w ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji pomagających rodzicom przybliżyć ten trudny temat. Wśród naszych ulubionych znajdują się książki Grzegorza Kasdepke wydane przez Naszą Księgarnię oraz publikacje inspirowane filmem animowanym „W głowie się nie mieści” wydane przez Egmont. Każda nieco inaczej przybliża...

Puchatka | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane

Zacznijmy ciekawie. Na początku spojrzymy na emocje z nieco naukowego punktu widzenia. Autorka odnosi się do badań, wyciąga na światło dzienne pewne fakty, odnosząc je do codziennych sytuacji. Wprowadzenie w tej formie pozwala zaciekawić dziecko, ponieważ tak podana wiedza – nieco uproszczona, nieskomplikowana – wciąga.

Po nietypowym w książeczkach dla dzieci wstępie przechodzimy już do wykorzystania wiedzy, którą przed chwilą mieliśmy okazję przyswoić, do praktyki. Na dalszą część książki składa się kilkanaście opowiadań – przeróżnych – które łączy jedno: emocje.

Dostajemy tu pełen wachlarz uczuć: wstręt, podniecenie, dumę, współczucie, wstyd, smutek, zadowolenie, wściekłość, bezradność, nadzieję, poczucie bezpieczeństwa, miłość oraz podziw, a także odczuwanie radości z cudzego nieszczęścia. Każdej emocji przyporządkowane jest konkretne opowiadanie, które dotyka sfery życia dziecka – dzieci bez problemu odnajdą się w tych sytuacjach, ponieważ w wielu z nich z pewnością mieli...

avooid | 2018-06-09
Przeczytana: 04 czerwca 2018