Tak, mam okres, a co?

Ja jag har mens, hurså?
poradniki
szwedzki

Miesiączka bez tabu!

O co jest to wielkie halo? Czym jest miesiączka? Dlaczego wywołuje ból brzucha, dlaczego w jej trakcie pożeramy tony czekolady i chcemy oglądać filmiki z małymi kotkami? I dlaczego nadal jest tematem tabu, choć ma ją ponad połowa populacji? Clara Henry z humorem obala krwawe mity i bez wstydu dzieli się swoim doświadczeniem.

źródło opisu: http://www.empik.com/tak-mam-okres-a-co,p1178391819,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/tak-mam-okres-a-co,p1178391819,ksiazka-p

MonikaOrłowska | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Hej, ziomal, joł! Hop, hopsasa, dryg, dryg... Bo wiesz, ten tego... Siup, siup... Hyc, hyc. Przybij piątala, madafaka.
Tak to mniej więcej wygląda. Książka na pewno zawiera garść rzeczowych informacji, ale trudno je wyłowić z lepkiego sosu światopoglądowo-egotyczno-neurotyczno-pochlebczego. Autorka, w jakimś rozedrganym transie, mizdrzy się do nastoletnich czytelniczek, siląc się na dowcip w niekoniecznie do-w-cip-nych miejscach (ja też tak potrafię, a co!) i pstrząc tekst angielskimi wstawkami.
Nie wątpię, że znakomita część współczesnej młodzieży - tak właśnie zangielszczonej i rozedrganej - łyknie to różowe cudo bez zastrzeżeń. Na pewno też nie zauważy spisku tłumaczki, redaktorki i dwóch korektorek przeciwko bezsensownemu istnieniu rz i ż (polecam szczególnie stronę 61 i 90).
Swojemu dziecku, wystarczająco już zangielszczonemu i rozedrganemu, tego dzieła jednak nie zaserwuję. Poszukam raczej legendarnych opracowań o płaczącym kwiecie kobiecości. A jeśli i one mnie nie zadowolą...

Mrs_Bookies | 2018-08-18

Żałuję, że nikt nie dał mi tej książki, gdy miałam 14 lat. Gdy nie wiedziałam, po co, jak i dlaczego. Gdy wstydziłam się plamek krwi na majtkach lub spodenkach. Kiedy wśród koleżanek ten temat był powodem do chichotów w szkolnej szatni, czy łazience, a na słowo okres wszystkie się rumieniłyśmy. Informacje dostawałyśmy wówczas od starszych koleżanek. To one wprowadzały nas w świat kobiecości. Wówczas był to temat tabu – omijany w szkole, nieporuszany w mediach i podręcznikach. Pojawiał się jedynie w popularnych magazynach dla nastolatek, które kupowałyśmy za uciułane pieniążki. Naprawdę żałuję, że kiedyś nie było takich książek. Wyjaśniających jasno i logicznie, co zachodzi w moim ciele i dlaczego, nie powinnam sie tego bać.

Pełna recenzja na blogu - https://mrsbookiesbooks.wordpress.com/2018/07/25/tak-mam-okres-a-co-clara-henry/

redlime | 2018-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

No cóż. Autorka myśli, że wie wszystko, a ma pewne problemy z faktami historycznymi.
Ogólnie uważam tę książkę za potrzebną dla młodszego pokolenia, ale niewystarczającą. Po pierwsze trzeba uporządkować fakty historyczne (trochę autorka namieszała w historii) i ośmielić młode pokolenie, żeby chciało pytać. Miesiączka może jest nieprzyjemna, ale to nic strasznego.
Jednego tylko nie rozumiem - czym tu się ekscytować??? Ale może już jestem na to za stara

Patrycja Wala | 2018-03-20
Przeczytana: 05 marca 2018

Ta książka powinna być lekturą do przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" albo "przyroda" - w łopatologiczny sposób tłumaczy co jak działa i jak się zachować. Zbiór informacji, do których większość kobiet dochodzi dopiero w dorosłym życiu, po wielu latach bycia nieświadomą "czy to normalne".

Czyta się łatwo, gładko, przyjemnie, powoduje dużo uśmiechu, ale też wkurzenia na rzeczywistość. Gorąco polecam.

lulusiowa | 2018-04-01
Przeczytana: 20 lutego 2018

Czy można z luźny sposób przekazać informacje na temat okresu? Okazuje się, że można. W książce można znaleźć naprawdę przydatne informacje opisujące czym jest okres i dolegliwości jemu towarzyszące, opis i charakterystykę środków higienicznych i nie brzmi to jak lekcja wychowania do życia w rodzinie albo biologii. Zapowiada się dobrze i miałam nadzieję, że będzie to książka, którą można będzie obdarować 10-latkę, żeby przygotować ją do zmian, które ją czekają. Jednak biorąc pod uwagę słownictwo i dość specyficzne porównania, nie jestem przekonana, że jest to książka odpowiednia dla uczennicy 4 klasy szkoły podstawowej. Trochę szkoda, a z drugiej strony nie ma wielkiego wyboru jeśli chodzi o literaturę dla dziewcząt o dojrzewaniu.

Lily123 | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane