Tak, mam okres, a co?

Data 1. wydania:
szwedzki
Agata Teperek
Buchmann
#tabu #temattabu #dorastanie #kobieta #dziewczyna #byckobieta #miesiaczka #okres
Ja jag har mens, hurså?
poradniki
szwedzki
Agata Teperek

Autorka opowiada bez tabu, tajemnic i skrępowania o menstruacji. Pokazuje, że okres to nic wstydliwego. Porusza wiele tematów, m.im. czym jest miesiączka, jak się przygotować do pierwszej, wyjaśnia kluczowe pojęcia z nią związane, jak PMS, bóle menstruacyjne czy endometrioza, a także porusza wątki związane z akceptację siebie i rozwiewa wszystkie menstruacyjne mity.

Mam...

Arcydzieło, według mnie tą książkę powinni dawać jako obowiązkową lekturę w liceum, ale dziewczynki powinny przeczytać wcześniej przed swoim pierwszym okresem, aby być przygotowaną na tę chwilę. KAŻDY powinien ją przeczytać bez wyjątku czy to chłopach czy dziewczyna czy stary/a czy młody/a. Wywarła ona na mnie tak duże wrażenie, że nawet nie wiem co mam o niej napisać. Na...

Myślę, że dla dorastającej dziewczyny może to być ciekawa pozycja, aby zapoznać się z tematem wchodzenia w okres dojrzewania.

Zdecydowanie dla młodszej grupy wiekowej. Jednocześnie sądzę, że dla młodszych czytelników może być to bardzo przydatna pozycja.

Żałuję, że nikt nie dał mi tej książki, gdy miałam 14 lat. Gdy nie wiedziałam, po co, jak i dlaczego. Gdy wstydziłam się plamek krwi na majtkach lub spodenkach. Kiedy wśród koleżanek ten temat był powodem do chichotów w szkolnej szatni, czy łazience, a na słowo okres wszystkie się rumieniłyśmy. Informacje dostawałyśmy wówczas od starszych koleżanek. To one wprowadzały nas w...

No cóż. Autorka myśli, że wie wszystko, a ma pewne problemy z faktami historycznymi.
Ogólnie uważam tę książkę za potrzebną dla młodszego pokolenia, ale niewystarczającą. Po pierwsze trzeba uporządkować fakty historyczne (trochę autorka namieszała w historii) i ośmielić młode pokolenie, żeby chciało pytać. Miesiączka może jest nieprzyjemna, ale to nic strasznego.
Jednego...

Czy można z luźny sposób przekazać informacje na temat okresu? Okazuje się, że można. W książce można znaleźć naprawdę przydatne informacje opisujące czym jest okres i dolegliwości jemu towarzyszące, opis i charakterystykę środków higienicznych i nie brzmi to jak lekcja wychowania do życia w rodzinie albo biologii. Zapowiada się dobrze i miałam nadzieję, że będzie to...

Ta książka powinna być lekturą do przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" albo "przyroda" - w łopatologiczny sposób tłumaczy co jak działa i jak się zachować. Zbiór informacji, do których większość kobiet dochodzi dopiero w dorosłym życiu, po wielu latach bycia nieświadomą "czy to normalne".

Czyta się łatwo, gładko, przyjemnie, powoduje dużo uśmiechu, ale też wkurzenia...

Hej, ziomal, joł! Hop, hopsasa, dryg, dryg... Bo wiesz, ten tego... Siup, siup... Hyc, hyc. Przybij piątala, madafaka.
Tak to mniej więcej wygląda. Książka na pewno zawiera garść rzeczowych informacji, ale trudno je wyłowić z lepkiego sosu światopoglądowo-egotyczno-neurotyczno-pochlebczego. Autorka, w jakimś rozedrganym transie, mizdrzy się do nastoletnich czytelniczek,...

• 2018
  • Chcę w prezencie
  • Przeczytane w 2018
  • Nie posiadam
  • 2019
  • Feminizm

Dodaj cytat z książki Tak, mam okres, a co?