Wyzwanie czytelnicze LC

Nieświęta rodzina

Cykl: Siedem Grzechów Głównych (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Czy można nauczyć się miłości? Przewrotna opowieść o rodzinie tak typowej, że aż innej … Aga przyszła na świat w domu, w którym dość swobodnie podchodzono do kwestii wierności małżeńskiej. W miejsce ogólnie przyjętych norm moralnych z pokolenia na pokolenie wykształciły się całkiem odmienne od nich reguły i zwyczaje. W tak urządzonym przez dorosłych świecie dziecko od początku nie ma...

Czy można nauczyć się miłości?

Przewrotna opowieść o rodzinie tak typowej, że aż innej …

Aga przyszła na świat w domu, w którym dość swobodnie podchodzono do kwestii wierności małżeńskiej. W miejsce ogólnie przyjętych norm moralnych z pokolenia na pokolenie wykształciły się całkiem odmienne od nich reguły i zwyczaje. W tak urządzonym przez dorosłych świecie dziecko od początku nie ma łatwego życia. Zagubiona w tym irracjonalnym świecie sama musi odkrywać podstawowe prawdy o życiu, doświadczając wielu porażek i bolesnych doświadczeń. Ale kiedy zaczynają się naprawdę duże problemy, rodzina musi zdać poważny życiowy test. Czy wykorzysta szansę na wielką zmianę i odczarowanie słów, które nie miały znaczenia?

Danuta Noszczyńska zabiera nas w świat pełen dystansu i nieco czarnego humoru, za który pokochały ją tysiące czytelniczek.

Książka jest trzecią powieścią z serii „Siedem grzechów głównych”, poprzednie to "Zła miłość" – pycha i "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" – chciwość. Teraz kolej na rozwiązłość.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nieswieta_rodzina-p-35333-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nieswieta_rodzina-p-35333-1-30-.html

BagatElka | 2017-12-30
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Lubię twórczość Noszczyńskiej. Byłam pewna ,że cykl:siedem grzechów głównych - będzie ciekawy i znajdzie się na półce z ulubionymi.Niestety autorka wybrałam styl narracji,który mnie nie odpowiada a wręcz mnie drażni.
Powierzchowne,lekkie potraktowanie tematów trudnych i ważnych to przepis na literacką katastrofę.
Lekkość jest dobra w komediach obyczajowych i w takim wydaniu pani Noszczyńska wypada bardzo dobrze.Ten sam styl w poważnej tematyce spłyca problem.Trywializuje sprawy,który nie powinny być bagatelizowane. A nachalna ordynarność postaci definitywnie zabija fabułę.
Czarny humor,o którym wspominają czytelniczki,zginął i pozostała jedynie wulgarność i bluzgi.
"Nieświęta rodzina" to wielkie rozczarowanie.

Aga i Tedi to młode małżeństwo mieszkające na wzgórzu ze swoim synkiem Maciusiem.Aga to przyszła na świat w domu,w którym jednak dość swobodnie podchodzono do tych kwestii wierności małżeńskiej. W miejsce ogólnie przyjętych wszystkich norm moralnych z pokolenia na pokolenia tam w domu rodzinnych wykształciły się odmienne reguły i zwyczaje.
Kiedyś tam też zamieszkiwał dziadek Grzegorz w tym domu,który miał kolejną już czwartą żonę,z którą był.
Historia wzruszająca,ciekawa i przejmująca pełna niesamowitych emocji,uczuć,miłości takiej,której trzeba na nowo się nauczyć oraz o rodzinie nie takiej chrześcijańskiej.
Okładka zwróciła moją uwagę,zdecydowałam się wypożyczyć książkę przeszła najśmielsze moje oczekiwania.
Dobra fabuła,,,,wspaniałe postacie,,,trzymała w napięciu ciężko było oderwać się od książki zafascynowała mnie i zaintrygowała.
Trafiła w mój gust ta powieść świetna,niesamowita i wciągająca.

Bożena1 | 2018-09-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: wrzesień 2018

Ilu czytelników tyle opinii jakże różnych. Ale o gustach się nie dyskutuje, mnie "Nieświęta rodzina" podobała się, bo jest taka bardzo aktualna.

boziaczek | 2018-05-04

Cenię sobie pisarstwo p. Noszczyńskiej. I to bardzo. Ale ta książka mnie rozczarowała. Rozczarował mnie sposób, w jaki autorka potraktowała tematykę grzechu cudzołóstwa. Podczas lektury czułam się nieco dziwnie, może nie zbulwersowana, ale jakoś nie potrafię odnieść się do emocji, które mi towarzyszyły. Ta książka jest taka "nie na miejscu"... Ordynarna, a ważne problemy potraktowane banalnie, wręcz śmiesznie. Nie wiem jak to inaczej ująć. Nie chce już czytać czegoś takiego.

nieperfekcyjnie | 2018-10-28
Przeczytana: 23 października 2018

Chyba nikogo już nie zdziwi, że literatura polska to coś, co uwielbiam. To właśnie po książki rodzimych pisarzy sięgam najczęściej, chociaż nawet w tej kwestii mam nadal ogromne zaległości. Lubię poznawać nowych autorów, jak również powracać do tych już znanych. Tym razem padło na "Nieświętą rodzinę" Danuty Noszczyńskiej, której twórczość rozpoczęłam jakiś czas temu od zaskakującej "Dopóki śmierć nas nie połączy".

W domu Agi nigdy nie zwracano bacznej uwagi na bycie wiernym. Dziadek będący amantem, nieustannie poszukuje kolejnych zdobyczy, kiedy tylko znudzi się aktualną partnerką. Babcia, ślepo zakochana w (później już byłym) mężu, skacze wokół dziadka pomimo jego związków z innymi. Matka głównej bohaterki to także niezwykle kochliwy typ kobiety, który nie przejmuje się posiadaniem męża. Przez to wszystko Aga nie potrafi nawiązać zdrowej relacji z mężczyzną - najpierw totalnie wierząc człowiekowi,...

iwanek | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Słodko-gorzka historia Agi i jej, z lekka "popapranej" rodzinki.
Skład:
Aga- od najmłodszych lat boryka się z problemami rodzinnymi, które poniekąd powiela, we własnym dorosłym życiu

Dziadek Grześ-amant jakich mało; zmienia żony ,jak rękawiczki

Babcia Kundzia- wielokrotnie zdradzona przez Grzesia, mimo to wciąż usilnie próbuje go odzyskać

Matka- alkoholiczka i nimfomanka

Tatko- w miarę normalny osobnik, w młodości latał z siekierą za kolejnymi kochankami żony

Goguś- Wujek Agi; gej, będący w związku z Rafaela- "nie całkiem" kobietą

NIEŚWIĘTA RODZINA, to opowieść, która pokazuje, iż nawet tak wyzute z moralności osoby mogą się zmienić.
Czasem potrzebne są do tego tragiczne wydarzenia, takie jak choroba.

Warto więc czasem spojrzeć na swoje życie inaczej.Często bowiem te złe chwile, mają nas czegoś nauczyć.

Myślę, że NIEŚWIĘTA RODZINA, to jedna z lepszych powieści pani Noszczyńskiej.

Polecam

Menia71 | 2017-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Danuta Noszczyńska "Nieświęta rodzina" – powieść obyczajowa, kolejna, trzecia z serii "Siedem grzechów głównych"
Aga i Tedi to małżeństwo, mieszkające w domku na wzgórzu z Maciusiem oraz ojcem Agi. W tym samym domu mieszkał kiedyś dziadek bohterki – Grzegorz ze swoją kolejną, czwartą żoną (o liczbie kochanek lepiej nie wspominać). W każdym kolejnym małżeństwie i romansie szyki mieszała babcia Kundzia – pierwsza żona dziadka i babcia Agi. Również życie matki bohaterki - Joanny było rozwiązłe. Jej matka "chciała kochać i być kochaną, w jedyny sposób, jaki znała", czyli szybko zakochując się, kochając na zabój i zaborczo, rozpaczając po kolejnej porażce, by za chwilę zanurzyć się w nową miłość. Po wyjściu za mąż za artystę rewiowego nieco się "uspokoiła", ale tylko na jakiś czas. Urodziła się Aga a potem Marcysia. Ojciec pracował poza domem, bywając w nim jednak regularnie. Bohaterka szybko musiała nauczyć się samodzielności, bo zarówno mama jak i babcia "nie miały do niej...

JustynaJot | 2018-11-12
Przeczytana: 05 listopada 2018

Po raz kolejny przyszło mi chwalić książkę Pani Danuty Noszczyńskiej. Ale to na prawdę bardzo dobra książka. Porusz trudne tematy, jest zaskakująca, ciekawa, nie sposób się od niej oderwać.

Danuta | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Lubię tak napisane książki - "samoczytające się", gdzie bez względu na treść pochłaniamy zapisane strony, nie mając poczucia marnowanego czasu. Gdzie można i pośmiać się, i wzruszyć i zadumać. I nawet spora dawka wulgaryzmów mi nie przeszkadzała.
Lubię to!, zdecydowanie.

Katarzyna | 2018-01-31

No nie wiem co napisać.
Szukam plusów:
- szybko się czyta,
- przystępny język,
- dość zaskakujące zwroty akcji.
Minusy:
- nierealność historii,
- naiwność bohaterów,
- przesłodka końcówka.
Remis.