Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej

- Tytuł oryginału:
- Rebel Yell: The Violence, Passion, and Redemption of Stonewall Jackson
- Data wydania:
- 2017-11-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-11-02
- Data 1. wydania:
- 2014-09-30
- Liczba stron:
- 760
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380496019
- Tłumacz:
- Jan Dzierzgowski
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Tagi:
- wojna secesyjna USA
- Tytuł oryginału:
- Rebel Yell: The Violence, Passion, and Redemption of Stonewall Jackson
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2017-11-02
- Liczba stron:
- 760
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380496019
- Tłumacz:
- Jan Dzierzgowski
- Seria:
- Seria Amerykańska
- Tagi:
- wojna secesyjna USA
- Inne
Generał Stonewall Jackson jest postacią owianą legendą, romantycznym bohaterem, szlachetnym przegranym. Jest też bez wątpienia jednym z najwybitniejszych amerykańskich taktyków wojskowych. Kiedy wiosną 1862 roku wydawało się, że klęska konfederatów jest nieuchronna, Jackson przeprowadził być może najlepszą kampanię w historii Stanów Zjednoczonych, zdumiewając i zachwycając nowatorską strategią. Jego tragiczną śmierć opłakiwały tak Południe, jak i Północ.
S.C. Gwynne opisuje dwadzieścia cztery miesiące błyskotliwej kariery wojskowej Jacksona, jego życie prywatne, burzliwe relacje z najważniejszymi postaciami jego czasów, wciąga mnogością batalistycznych i militarnych szczegółów. Wrzask rebeliantów to nie tylko żywy portret wyjątkowego bohatera, lecz również świetna kronika wojny secesyjnej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Genialny taktyk czy mrukliwy dziwak?
Jako dziecko, proszę Państwa, uwielbiałem historię. Fascynacja jednak, niestety, szybko się skończyła – wtedy mniej więcej, gdy zorientowałem się, że dzieje ludzkie nie są opowieścią o honorowych starciach między kilkoma czy, maksymalnie, kilkudziesięcioma herosami, lecz sprawą znacznie bardziej skomplikowaną. Później oczywiście zrozumiałem, iż to właśnie decyduje o jej pięknie, ale „Wrzask rebeliantów” S.C. Gwynne’a przypomniał mi o tej dziecięcej wierze w prostotę i bohaterstwo.
Regularnie zdarza mi się czytać biografie, lecz najczęściej są to biografie artystów, przede wszystkim pisarzy. Powody są oczywiste: ludzi sztuki – a już na pewno tych, których życiorysy warto badać – unosi się kusząca aura geniuszu, codzienność natomiast bardzo często przesiąknięta jest całym wachlarzem dziwactw i ekstrawagancji. Warto jednak zadać proste pytanie: czy te najbardziej intrygujące elementy ich egzystencji są bezpośrednio związane z powołaniem? Odpowiedź wcale nie będzie jednoznaczna, bo niektórych z pewnością nie da się przenieść na życie konfederackiego generała żyjącego w XIX wieku (trudno oczekiwać na przykład, by był skłonnym do głębokiej refleksji wolnomyślicielem), ale część jest bardzo uniwersalna: choćby dziwactwa. Tak, dziwactw Thomas J. Jackson miał cały zestaw.
Niezbyt przystojny mruk, genialny taktyk, mało zgrabny, ba, pokraczny niekiedy introwertyk, gorliwy chrześcijanin, kochający mąż zawsze chętny do zabaw z dziećmi, mistrz wojskowych manewrów, człowiek, który nigdy nie pokłonił się żadnej kuli ani nie wystraszył się wybuchającego kilka metrów dalej pocisku, gotów był za to posłać przed pluton egzekucyjny każdego, kto nie sprostał jego niezwykle wysokim wymaganiom – nie tylko związanym ze służbą, ale i moralnym. Stonewall Jackson prezentował dziesiątki najróżniejszych obliczy, przez co mało który z jego towarzyszy mógł go zrozumieć, każdy za to uwielbiał za wszystkie zwycięstwa przyniesione Konfederacji.
Gwynne bardzo dobrze wykorzystuje wszystkie kryjące się w postaci Starego Jacka niejednorodności i kontrasty. Najpierw lekko usypia uwagę czytelnika przez opowieści o jego mrukliwości oraz skłonności do oddawania swego losu w ręce Opatrzności, aby w kolejnym akapicie zaprezentować go w pełnym ogniu walki, kiedy kule śmigają nad głową, a sam generał, zupełnie się tym nie przejmując, decyduje się na kolejny śmiały manewr. Potem natomiast, kiedy odbiorca, wzorem szeregowych rebeliantów, pokocha Jacksona, opisuje budzące wątpliwości decyzje w kwestiach personalnych, aby nieco tę hagiografię uczłowieczyć.
Warto zaznaczyć jednak, że „Historia geniusza wojny secesyjnej” nie jest biografią per se; sam autor w posłowiu pisze, iż jego dzieło „ma charakter biograficzny”. A szkoda, bo generał z pewnością stanowi najciekawszy punkt książki – Gwynne wplata w tok opowieści szczegóły dotyczące jego życia sprzed wojny domowej (od najwcześniejszej młodości do konfliktu Ameryki z Meksykiem w latach 40. XIX wieku), ale zdecydowanie większy ciężar kładzie na opis jego manewrów.
Zresztą sceny batalistyczne tak naprawdę stanowią trzon „Wrzasku rebeliantów”. Część z nich opatrzono nawet mapkami, które ilustrują ruchy wojsk. Amerykański pisarz radzi sobie z tymi fragmentami całkiem nieźle – jego metodę stanowi pomieszanie literackiego opisu samego pola walki ze skrupulatnym wyliczaniem kolejnych zmian pozycji każdej jednostki. Zdarza się, że to drugie dominuje, przez co lektura wymaga sporo uwagi, bo łatwo się w tych manewrach pogubić. Gwynne jednak za punkt honoru postawił sobie zachowanie maksymalnej rzetelności – i to mu się udaje.
„Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej” to rzecz stworzona dla tych, którzy po lekturze „Serca wszystkiego, co istnieje” czekali na kolejne świetne połączenie książki historycznej i biografii. Tom Clavin i Bob Drury pokazali czytelnikom konflikt dwóch amerykańskich cywilizacji, S.C. Gwynne natomiast skupił się na wojnie domowej – efekty jego pracy są jednak równie dobre.
Bartosz Szczyżański
Popieram [ 6 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej
Dodaj cytat
Opinie [14]
Wojna secesyjna nie wybuchła jako wojna o wyzwolenie niewolników. To podstawowe kłamstwo dotyczące tej wojny. Stała się taką później, trochę przez przypadek.
więcejAle że historię piszą zwycięzcy...
A wspomniane tylko zniszczenie doliny Shenandoah czy spalenie Atlanty to były barbarzyńskie dokonania unionistów.
Wydaje mi się, że bez tej wojny świat byłby lepszy, a Amerykanie...
Seria Amerykańska po raz kolejny nie rozczarowuje. Kupiłem zupełnie w ciemno, właściwie ze względu na intrygujący tytuł, zresztą z tym geniuszem to chyba lekka przesada, ale w efekcie przeczytałem w kilka wieczorów. Jak tylko skończyłem kupiłem historię Wojny Secesyjnej...ostrzegam :)
Pokaż mimo toZ początku grubość książki może kogoś zniechęcać. Tymczasem pod koniec lektury żal, że Jackson nie dotrwał do Gettysburga… Bardzo dobra praca napisana przystępnym językiem, plus za niezłe mapy. Moim skromnym zdaniem książka jest znacznie lepsza od „Imperium księżyca w pełni”. Lecz za wielką wodą temat Indian jest modniejszy od Konfederacji, państwa zamordowanego przez Jankesów.
Pokaż mimo toTa opowieść budzi pasję. Z pewnościa można sie zauroczyć w toku lektury, nie ma właściwie słabych stron. Zarówno fabularyzujące wstawki oparte na relacjach jak suche fakty. Znakomite dzieło szczególnie polecane dla fanów Wojny Secesyjnej.
Pokaż mimo toPS Przeczytana w Wielką Sobotę, w czasie epidemii.
Liczyłem na coś równie porywającego, jak książki o Indianach z tej samej serii amerykańskiej ("Serce wszystkiego, co istnieje" i "Imperium Księżyca w pełni"). Aż tak porywająco nie było. Ale było dobrze. Warto przeczytać.
Pokaż mimo toS.C. Gwynne napisał trzymającą w napięciu opowieść wojenną,bogato okraszoną źródłami, co wzmacnia poczucie autentyzmu. Powstał dzięki temu, poświęcony generałowi Thomasowi "Stonewall" Jacksonowi, opis pierwszych lat wojny secesyjnej, toczonej na wschodnim teatrze rzeczonej wojny. Wartka akcja, dokładne opisy, cytaty ze źródeł i iście reporterki język powoduje, że czytelnik...
więcejHistoria drobnym drukiem spisana.
więcejObszerna to książka, ale nie mogło być inaczej, gdyż przedstawia kawał historii Ameryki. Tej krwawej, dodam. Cenię tak drobiazgowo opisane historie jak ta zawarta we „Wrzasku rebeliantów”. Mimo, iż miłośnikiem militarnych opowieści nie jestem, książkę autorstwa S.C. Gwynne`a czytało się dobrze. Duża w tym rola generała Stonewall`a...
Książka napisana z ogromną pasją, czyta się ją bardzo dobrze. Nawet nie znając się na historii, technice i taktyce wojskowej - akurat w tych elementach można uzupełnić niedostatki wiedzy.
więcejWielki podziw dla autora, który z ogromu źródeł wykroił syntezę - mamy tutaj normalny szyk wydarzeń przeplatany retrospekcjami. Bardzo mi się podobało to, że było sporo o realiach życia w...
http://kasiek-mysli.blogspot.com/2018/01/wrzask-rebeliantow-historia-geniusza.html
Pokaż mimo to„Rebel yell” czyli złowrogi wrzask który powodował że broń sama wysuwała się z dłoni a jankesi uciekali jak najdalej. Sam Jackson zaś to legenda konfederackiej armii. Do tej pory odbierałem ją nieco jako postać pomnikową, dzięki tej książce zobaczyłem bardziej złożony obraz tej postaci. Wielkiego wojownika ale wbrew pozorom pełnego słabości i wewnętrznych sprzeczności....
więcej