Dopasowani

Wydawnictwo: Książnica
The One aka A Thousand Small Explosions
Cabro

Jak daleko się posuniesz, by znaleźć miłość? Od czasu, gdy naukowcy odkryli, że każdy człowiek posiada gen, który dzieli tylko z jedną osobą na całym świecie, miliony ludzi zdecydowały się na badania DNA, aby znaleźć idealnego partnera. Oto pięć kolejnych osób znajduje swoje drugie połówki. Okazuje się jednak, że perfekcyjnie dopasowane bratnie dusze, które wskazały testy genetyczne mają...

Jak daleko się posuniesz, by znaleźć miłość?

Od czasu, gdy naukowcy odkryli, że każdy człowiek posiada gen, który dzieli tylko z jedną osobą na całym świecie, miliony ludzi zdecydowały się na badania DNA, aby znaleźć idealnego partnera. Oto pięć kolejnych osób znajduje swoje drugie połówki. Okazuje się jednak, że perfekcyjnie dopasowane bratnie dusze, które wskazały testy genetyczne mają swoje sekrety. Niektóre szokujące a nawet bardzo niebezpieczne...

"Dopasowani« to zaskakująca i utrzymana w szybkim tempie powieść, która w równej mierze ekscytuje i niepokoi."
Culturefly

"Intrygujący i po mistrzowsku przeprowadzony pomysł!"
Adrian J. Walker, pisarz

źródło opisu: Oficjalna strona internetowa Wydawnictwa Książnica

źródło okładki: Oficjalna strona internetowa Wydawnictwa Książnica

Angelic | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Książką "Dopasowani" zainteresowałam się przede wszystkim z powodu ciekawie zapowiadającej się fabuły.
Pomysł oddania próbki DNA, która pomogłaby nam znaleźć tą jedyną osobę na świecie, przeznaczoną wyłącznie dla nas, jest całkiem innowacyjny, a w dobie genetycznego postępu, bardzo na czasie.
Rozdziały są krótkie, do maksymalnie czterech stron i przeplatają się, przybliżając nam losy kilku postaci, których różne historie łączy element rejestracji w programie dopasowania.
Nie chciałabym zdradzać zbyt wiele, więc przybliżę Wam zarys jednego z kilku wątków. W pierwszej historii mężczyzna, który jest szczęśliwy ze swoją narzeczoną, po usilnych namowach, godzi się na przeprowadzenie testu. Kobieta chce się dowiedzieć, czy są dla siebie stworzeni. Jak się okazuje, ona nie znajduje dopasowania, jednak on zostaje sparowany z innym mężczyzną. I tu zaczynają się kłopoty, bo czy lepiej zdać się na własne uczucia i pewność, którą się do tej pory miało, czy może rzucić w wir i spróbować z...

Piotr | 2018-02-27

Autor książki bardzo mnie zaskoczył, że z tak niepozornego tematu można napisać tak ciekawą książkę z takim zakończeniem.

Jest to thriller psychologiczny inny niż wszystkie, które dotychczas przeczytałem i chyba się do tej pory z podobnym nie spotkałem.
John Marrs pisze lekko i z pomysłem. Zaskoczył zaangażowaniem w powieść, rozwinięciem fabuły i przede wszystkim - kreacją bohaterów.
Sama akcja może nie jest, aż tak zaskakująca i szybka, ALE klimat niepewności oraz skierowanie na ważny chyba dla każdego temat sprawia, że książkę czyta się z zaciekawieniem.

Można podsumować, że "Dopasowani" to dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, który zmusza do myślenia czytelnika.

Polecam :)

joaśka | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Zaskakująco dobra książka o niebanalnej fabule. Odbieram ją jako hołd złożony uczuciom naturalnym, spontanicznym, rodzącym się niespodziewanie wbrew logice. Niby prawda oczywista, ale podana smakowicie.
Książka obfituje w fajne, zaskakujące Czytelnika puenty.
Polecam.

Historia przedstawiona z punku widzenia pięciu bohaterów i zmian, jakie dotykają ich życia za sprawą naukowego odkrycia. Ale czy można być bardziej szczęśliwym w związku niż się jest obecnie? Czy szukanie połówki na całe życie jest naprawdę bezpieczne? A co jeśli zostaniemy sparowani poprzez genetykę z człowiekiem bez skrupułów, kimś w rodzaju psychola, pedofila, mordercy, czy innej jednostki, której tak naprawdę staraliśmy się unikać? Oblicza nauki tez mają dwie strony. Jednak pokusa jest dość duża, na tyle, iż wiele związków rozpada się na rzecz dopasowanego do nich człowieka. Podobno dzięki temu przestępczość spada, nie odnotowuje się w takich związkach przemocy domowej, nie zdradza się, ma się poczucie spełnienia. No tak, w końcu obok jest ktoś idealny. A jak ten idealny świat wygląda z bliska? Poddani eksperymentowi Mandy, Christopher, Jade, Nick i Ellie próbują sprostać wyzwaniu.

Świetna kompilacja ludzkich osobowości, przemian jakie w nich zachodzą pod wpływem zewnętrznego...

Wkp | 2018-01-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Robaczywa druga połówka

Bywa że poetycko orgazm porównuje się do śmierci. A właściwie umierania. Do czego zatem przyrównać można miłość? Do zranienia? A może zbrodni? Zbrodni z miłości przecież nie brakuje. Jakkolwiek by nie odpowiedzieć sobie na to pytanie, THRILLER romantyczny na pewno dobrze wpasuje się w jego klimat, a „Dopasowani” to właśnie książka takiego typu. Co ważne: udana i całkiem przyjemna, choć niewymagająca.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/8426/35/

iwona525 | 2018-08-23
Przeczytana: 17 lipca 2018

Ciężko recenzować książkę po miesiącu czasu...gdzie (znikome) emocje opadły jak kurz...dawno starty i zapomniany.
Pomysł ciekawy - szansa od losu aby spotkać drugą połówkę, tę jedyną - dopasowaną. Ale czegoś zabrało...a dodatkowo drażniła infantylność i niedojrzałość emocjonalna bohaterów. Historia m.in. Mandy i Jade pachnie na kilometr Greyem. Miało być dojrzale, wyszło na poziomie podstawówki.

Edi_Edi | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

"Dopasowanych" zarekomendowała mi córka. I słusznie. To bardzo ciekawa historia, mam nadzieję że utopijnego świata, gdzie ludzie są dobierani w pary dzięki badaniom genetycznym. Łatwość i taniość badania, a także przekonanie że tylko tak dobrane pary są szczęśliwe powoduje, że niemalże wszyscy chcą w ten sposób znaleźć 'swoja drugą połówkę. Nie trzeba robić z siebie durnia na randkach, ani nie traci się czasu na nieudane związki. Test, sms i już. Miłość i szczęście aż do grobowej deski.
"Dopasowani" to wizja takiej przyszłości ze wszelkimi jej konsekwencjami.

Weronika | 2018-02-24
Przeczytana: 19 lutego 2018

Gdy wypowiedziałam się w ostatniej dyskusji 'czytamy w weekend', że zaczynam tę książkę, jedna z użytkowniczek serwisu odpisała, że bardzo dobra lektura. Hm... powiem szczerze, że po pierwszych stronach stwierdziłam, że to nie dla mnie. Opisy z romansu o patrzeniu w oczy, o przeżywaniu pierwszych chwil poznania, o nie udanych związkach itp. No gdzie ten thriller :D. Powtarzając jak mantrę 'trzeba poznać bohaterów' przebrnęłam i dotarłam już do ciekawszej części książki. Przyznaję, że zrobiłam sobie rozpiskę kto z kim, bo na początku się gubiłam :P.
Rozdziały podzielone na każdą postać bardzo na plus- pomału poznawaliśmy ich dalsze losy i w kulminacyjnym momencie mieliśmy przerwę, co dodatkowo budowało napięcie.
Tak naprawdę, książka zyskiwała z każdą stroną. Autor pokazał związki bardzo realnie od patrzenia przez różowe okulary poprzez ich spadnięcie i zetknięcie z ziemią. Od bardzo realnego spojrzenia na sytuację po zachowanie dorosłych osobników jak nastolatków w obliczu...

Daga | 2017-12-07

Wielkie ukłony w stronę autora książki. Udało mu się stworzyć thriller psychologiczny inny niż wszystkie, które dotychczas przeczytałam. Wow!
Ilu z nas miałoby odwagę zarejestrować się na portalu, który znajdzie nam genetycznie dopasowaną drugą połowę? Czy zarejestrowalibyśmy się mając już u swego boku partnera/partnerkę na stałe? Czy nie bylibyśmy ciekawi jaka nić porozumienia połączy nas z kimś, kogo dopasowała nam nauka? Hmmm?... :) Przeczytajcie i przekonajcie się jak potoczyły się losy bohaterów, którzy weszli w tę grę.

zetbasia | 2018-05-28
Przeczytana: 21 maja 2018

Wyborny thriller psychologiczny, oryginalny temat, dobrze się czyta. Powstał portal internetowy, który gwarantuje odnalezienie idealnego partnera (drugiej połówki) dzięki testom genetycznym. Odnajdują się miliony par, ale też rozpadają się dotąd szczęśliwe związki, gdy któreś z partnerów z ciekawości szuka swojej idealnie dobranej połówki. Poznajemy losy kilku genetycznie dobranych par, życiorysy partnerów bywają skomplikowane i mroczne, czasem bardzo mroczne. Jak sobie poradzą w "idealnych" związkach?