rozwińzwiń

Co się skrywa między nami?

Okładka książki Co się skrywa między nami? John Marrs Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Co się skrywa między nami?
John Marrs Wydawnictwo: Burda Media Polska kryminał, sensacja, thriller

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Co się skrywa między nami?

przeczytanych książek 156 napisanych opinii 69

Byłoby 8 gwiazdek, gdyby nie fakt, że w 99% przewidziałam, co się wydarzy

Byłoby 8 gwiazdek, gdyby nie fakt, że w 99% przewidziałam, co się wydarzy

Byłoby 9 gdyby nie zakończenie, które mnie nie usatysfakcjonowało. Ale książka świetna. Gęsta od tajemnic atmosfera, toksyczna relacją matka-dziecko, akcja może nie wartka ale wciągająca.

Co moim zdaniem charakteryzuje dobry thriller psychologiczny?
-wartka fabuła,
-niespodziewane zwroty akcji,
-nieobliczalni bohaterowie o złożonej osobowości.
„Co się skrywa między nami?” Johna Marrsa posia wszystkie wymienione wyżej elementy.
W czasie czytania, nie wiesz, któremu bohaterowi masz współczuć, zmienia się Twoje nastawienie w stosunku do nich, raz im współczujesz, by po chwili budzili w Tobie złość. Akcja rozwija się bardzo szybko, w ksiazce nie ma zbędnych informacji, czegoś co by ją spowalniało, strony same uciekają. Osobiście zmieniłabym lekko zakończenie.

Co moim zdaniem charakteryzuje dobry thriller psychologiczny?
-wartka fabuła,
-niespodziewane zwroty akcji,
-nieobliczalni bohaterowie o złożonej osobowości.

Lektura tej książki była istną niemałą przeprawą. W tym dobrym sensie. Thriller Johna Marrsa porusza, szokuje, zaskakuje i prowokuje na każdym kroku. Jest to zdecydowanie lektura dla ludzi o mocnych nerwach, otwartym umyśle oraz dużej dozie empatii i zrozumienia.

Ciężko zarysować fabułę, by nie zdradzić za wiele, bowiem historia ta robi tym większe wrażenie, im mniej się o niej wie. Mogę tylko powiedzieć, że jej bohaterkami są matka i córka - Maggie i Nina Simmonds. Obie kobiety zostają wystawione na niejedną ciężką próbę. Ich życie jest samoistnie nakręcającą się karuzelą bólu, straty, kłamstw i półprawd. Jednak prawda, prędzej czy później, zawsze wyjdzie na jaw, a w tym domu prawda może się okazać gorsza niż największe z kłamstw.

Po lekturze tej powieści nikt mi nie wmówi, że mężczyzna nie potrafi napisać wiarygodnych postaci kobiecych. Bo Marrs zrobił to wyśmienicie. Obie główne bohaterki są wręcz namacalne. Nieraz przychodzi do głowy myśl, że taka historia, choć chwilami hiperboliczna i absurdalna, mogłaby się wydarzyć naprawdę, bo nie o takich rzeczach słyszał świat. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przemoc domowa, fizyczna lub psychiczna.

Autor doskonale operuje słowem, ciągle tworząc niedopowiedzenia, dwuznaczności i mylne tropy. Początkowo miałem obawy, czy uda się domknąć wszelkie rozpoczęte wątki, lecz nie zawiodłem się. Wszystko jest na swoim miejscu i nic nie pozostawiono czytelnikowi do dopowiedzenia samemu. Jednocześnie w trakcie lektury dostaje się pole do samodzielnego łączenia kropek, lecz gwarantuję, że historia tak czy siak znajdzie drogę, by zaskoczyć.

To, co mnie w tej powieści urzekło najmocniej, to wiarygodna i niewygodna moralna szarość, która wylewa się z każdej strony. Obie bohaterki mają na sumieniu wiele grzechów. Popełniają rzeczy, które w teorii się złe i godne potępienia, lecz wiele z nich - jeśli nie wszystkie - można w jakiś sposób usprawiedliwić. Pojęcie protagonisty i antagonisty nie ma tu żadnego zastosowania. Wszystko pozostawione jest ocenie czytelnika, który w trakcie lektury wielokrotnie zmieni zdanie na temat Maggie, Niny i postaci pobocznych.

Nie mogę dać 10/10 z dwóch powodów. Po pierwsze, książka nieco gubi rytm gdzieś w okolicach połowy. Wciąż pozostaje intrygująca, lecz dochodzi do spowolnienia akcji i spadku napięcia, co skutkuje powstawaniem drobnych, chwilowych dłużyzn. Nie wytrącało mnie to jakoś mocno, lecz wyraźnie odczuwałem, że czegoś mi brakuje i czekałem, aż historia znów nabierze rozpędu.

Drugim powodem jest mały błąd logiczny, który wkradł się do epilogu, a który, gdy się nad nim chwilę zastanowić, mógłby wykreować całkowicie inne zakończenie. Jednak patrząc na to, o jakiej ilości informacji autor musiał pamiętać, tworząc tak zawiłą i szczegółową fabułę, jestem w stanie przymknąć oko na to drobne potknięcie.

Mocna psychologia to lubie. Ciezka relacja miedzy matka a corka. Czesto lepiej nie miec dzieci niz pozniej cierpiec przez nie tak bardzo ze az wszystko boli. Zrozumie kazdy kto przeczyta ksiazke.

Ło matko i córko, co tu się wydarzyło?

Tematyka - chora!

Matka - niby wiadomo, czemu tak się zachowywała, ale czy to było konieczne?
Córka - też wiadomo czemu tak czyniła, i czy też było warte?

Jeśli chodzi o książkę, to warte było.

Matka chce chronić swoją córkę za wszelką cenę; przed samą sobą, przed światem, przed stresem, przed wybuchami złości.

Córka z kolei chce ukarać matkę, która według niej zabrała jej ojca i syna oraz możliwości wyboru.

Niby wszystko jest jasne w tej książce, ale kurcze strasznie zagmatwane ( oczywiście człowiek kuma każde zdanie, trudno nie zrozumieć co się czyta w danym momencie ),ale to takie wszystko dziwne.

Matka myśli, że córka w momentach furji nie zdaje sobie sprawy z tego co robi, ale czy oby na pewno? A czy córka tak na prawdę nie wiedziała co czyni ?
Ostatnie strony książki dają do myslenia.

Bardzo mi się podobała ta książka.
Na pewno nie dla wszystkich.
Trzeba jednak mieć troszku pod czachą "coś nie bardzo", że się czyta bez żadnego ale.

Polecam tym wszystkim, którzy nie mają ograniczeń "pod czachą". A inni niech się zastanowią czy chcą przeczytać.

Pozdrawiam.

Ło matko i córko, co tu się wydarzyło?

Tematyka - chora!

Matka - niby wiadomo, czemu tak się zachowywała, ale czy to było konieczne?
Córka - też wiadomo czemu tak czyniła, i czy też było warte?

Jeśli chodzi o książkę, to warte było.

Córka z kolei...

Ciekawa. Dużo zwrotów akcji i ukazanie toksycznych relacji między rodzicami a dziećmi oraz do czego zdolna jest matka by "uchronić" swoje dziecko. Żadna z postaci nie jest tak naprawdę dobra i zła.
Jeśli ktoś szuka dobrego kryminału psychologicznego skupiającego się na relacji matka-córka to jak najbardziej polecam.

Rewelacyjna książka! Nie mogłem się oderwać, POLECAM!!!!

Rewelacyjna książka! Nie mogłem się oderwać, POLECAM!!!!

Kolejna z książek kupionych w Biedrze za 9,99 :) Ależ pozytywne zaskoczenie! Świetnie napisane trillerzysko o niesamowitych zwrotach akcji!

Niezwykle zaskakująca książka i jednocześnie świetny thriller psychologiczny. Nie spodziewałam się, że pochłonie mnie od pierwszych stron i nie wypuści dopóki nie doczytam ostatniej strony.

„Co się skrywa między nami” fascynuje już od samego początku, dzięki chwytliwemu tytułowi i dość szczegółowej okładce, która przyciąga oko. Występuje tu narracja pierwszoosobowa prowadzona z perspektywy Maggie i Niny. Dzięki temu od razu jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń i niejednokrotnie powoduje to zmianę stron, raz kibicujemy i wspieramy Ninę uważając, że jej matka wykazuje skłonności psychopatyczne, a innego razu mamy odmienne zdanie sądząc, że to z Niną jest coś nie tak. Ponadto książka składa się z wielu, zazwyczaj bardzo krótkich rozdziałów opisujących wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, co sprawia, że momentami nie byłam w stanie oderwać się od lektury.

Na uwagę zasługuje tu kreacja głównych bohaterek. Pierwszoplanowe postacie kobiece od samego początku (w pewien sposób) zachwycają, fascynują i sprawiają, że czytelnik chce poznać prawdę odnośnie tego, dlaczego ich relacja tak wygląda. Bohaterki mają wiele cech charakterystycznych, dzięki czemu nie są papierowe, a rzeczywiste i można im współczuć czy wręcz poczuć do jednej lub drugiej nienawiść i gniew. John Marrs idealnie opisuje relację między matką i córką, dzięki czemu czytelnikowi dość łatwo jest zrozumieć ich postępowanie i złożoność ich emocji.

Cała powieść zmusza do refleksji, fascynuje i zarazem przeraża ukazując mroczne aspekty niezdrowego umysłu. Autor książki ma niezwykle lekkie pióro, przez co przez książkę bardzo szybko się płynie. Fabuła jest niezwykle dobrze skonstruowana, historia opisana jest nieziemska i przedstawia dość ciekawe tematy (różnych chorób i matczynej miłości). Zakończenie to istny majstersztyk, zwrot akcji goni kolejny, sprawiając, że nie można złapać nawet chwili na oddech czy samemu rozwikłać niektóre zagadki. Świetna rozrywka dla każdego fana thrillerów, szczerze polecam!

• 2021
  • 2023