Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie
ziemianin, kraków, okrawki
Steppenwolf

Potoczysta, zabawna, niezwykle osobista, a równocześnie faktograficznie umocowana opowieść o Krakowie na przestrzeni lat 60. do połowy 80. Młodość Autora upływająca w otoczeniu "królewskiego miasta" i w towarzystwie jemu podobnych - artystów, charakterystycznych figur, anegdotycznych postaci tamtych lat, "krakowskiej cyganerii", ze szczególnym uwzględnieniem osoby Wojtka Bellona - zmarłego młodo poety i barda, którego unieśmiertelniły śpiewane wciąż przez kolejne pokolenia harcerzy i wędrowców piosenki. Bohaterowie snują się po "tamtych" ulicach - noszących inne, lecz przez wielu jeszcze pamiętane nazwy, odwiedzają nieistniejące już w topografii miasta - lecz dobrze utrwalone w krakowskiej legendzie - miejsca, jak choćby słynny bar "Barcelona" na rogu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego. Jeżdżą po Krakowie trzęsącymi się i dzwoniącymi tramwajami, odwiedzają kultowe krakowskie kluby, teatry i kina. Dla tych, którzy mają jeszcze w pamięci ów Kraków - proza ta jest pełnym humoru powrotem i wielką przyjemnością ze względu na jej walory językowe; dla tych, którzy są zbyt młodzi - ciekawym przyczynkiem do poznania historii tego miasta.

źródło opisu: www.we.pl

źródło okładki: www.we.pl

Apolinary | 2017-08-15
Przeczytana: 26 lipca 2017

Dobra książka, specyficzny język autora może się podobać, może drażnić. Mnie raz drażnił, innym razem bawił i wciągał.
Dla miłośników Wojtka Bellona, Wolnej Grupy Bukowina i poezji śpiewanej lektura obowiązkowa.

książek: 2045
lucille | 2017-10-18