L'indifférent
Michele

W związku z przedkładanym tu polskiemu czytelnikowi opowiadaniem Obojętny, wydarzyła się jednakże zupełnie inna, niezwykle ciekawa historia. Jest to bowiem nowela, która została opublikowana przez dwudziestopięcioletniego Marcela w czasopiśmie ?La vie contemporaine?, a następnie przez całe dziesięciolecia pozostawała w zapomnieniu, ukryta w cieniu bibliotek. Jak podkreśla we wstępie do pierwszej edycji, wydanej osobno przez wydawnictwo Gallimard w 1978 roku, jeden z największych znawców i specjalistów od Prousta, Philip Kolb: ?Mówię o noweli, która była do dzisiaj ignorowana nie tylko przez publiczność ale również przez specjalistów, którzy nie wymienili jej w żadnej bibliografii, i którzy do dzisiaj nie znają nawet jej tytułu?. Po osiemdziesięciu więc latach nowela została przypomniana francuskim czytelnikom, a po stu dwudziestu ma ją w końcu okazję przeczytać po raz pierwszy także i polski, nie znający języka oryginału, czytelnik Prousta.

źródło opisu: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi, 2017

źródło okładki: http://www.eperons-ostrogi.com.pl/product_info.php/obojetny-p-86

Filip | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Proust systematycznie - z książeczki na książeczkę - niszczony przez Kajetana Marię Jaksendera i Annę Zofię Jaksender - nieodpowiedzialnych wydawców, marnych tłumaczy, pozbawionych wyobraźni autorów (mierne, wodolejące wprowadzenia i posłowia 2-3 razy dłuższe od samych utworów).

krusze | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Nowela, która znajduje odpowiedź na pytanie, na które nie da się odpowiedzieć. Każdy definiuje inaczej miłość. Każdy inaczej ją wyraża i dla każdego jest ona czymś innym. Jednak Proust podejmuje to wyzwanie i poprzez postać Madeleine próbuje przekazać czytelnikowi co to znaczy darzyć kogoś uczuciem najpiękniejszym z możliwych.

Tomasz Wojnowski | 2017-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2017