Między przeczuciem a wstydem : kultura austriacka wobec groźby i skutków narodowego socjalizmu

Wydawnictwo: WAM
Justyna

Totalitaryzm, który na wiele lat i na wiele sposobów, choć w różnej formie i z różną intensywnością, zatruł dwudziestowieczną Europę, pozostawił po sobie ogromne spustoszenie. Nie sposób tu wymienić jego wielorakich konsekwencji, poprzestańmy tylko na wskazaniu, że dotyczyły one wszystkich sfer ludzkiej egzystencji, a więc także i tej duchowej. Europa Środkowa, której za centralny kraj można uznać Austrię, doznała ich w sposób szczególny [...].

W przypadku Austrii był to nazizm, narodowy socjalizm. Po zakończeniu II wojny światowej poszczególne kraje europejskie podejmowały, dobrowolnie lub pod przymusem, próby rozliczenia się z niechlubną, a często po prostu zbrodniczą przeszłością, którą ograniczano zazwyczaj do czasów samej wojny. Na tym tle analizowany przez Autorkę przypadek jawi się szczególnie interesująco, a nawet wyjątkowo. Z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego

Książka dotyka bardzo istotnego tematu, relatywnie słabo spopularyzowanego w Polsce, a jakże aktualnego, szczególnie w kontekście debaty na temat polityki historycznej oraz pamięci indywidualnej i zbiorowej dotyczącej postaw Polaków w okresie II wojny światowej, jaka toczy się w naszym kraju od ponad dekady.
Z recenzji dr Martyny Grądzkiej-Rejak

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/