Zgłosuj na książki roku 2017

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Grant Moves South
angielski
Zoltar

Zdobywca nagrody Pulitzera, Bruce Catton, podąża śladami generała Ulyssesa S. Granta od objęcia przez niego pierwszego dowództwa, poprzez całą serię bitew - pod Belmont, Fort Donelson, Shiloh, Corinth, Chickasaw Bayou, Edwards Station i ostatecznie pod Vicksburgiem, które doprowadziły do kontroli doliny rzeki Mississippi przez wojska Unii.

źródło opisu: obwoluta książki (tłumaczenie własne)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zoltar | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Gdy wiedza historyczna spotyka się z talentem narratorskim, można oczekiwać udanej książki. Nie dziwota zatem, że "Grant Moves South" to bardzo dobra biografia.

Catton sympatyzował z Unią, więc mamy do czynienia z relacją wydarzeń z punktu widzenia Północy. Południowcy są tutaj traktowani fair, ale raczej jako konieczne do ekspozycji generała Granta tło. Na próżno też szukać taktycznych detali poszczególnych kampanii. Catton pozostaje raczej na poziomie strategii i polityki.

I właśnie te dwa aspekty - wojskowa strategia Północy oraz wszechobecna walka polityczna o władzę i prestiż - są głównymi elementami gry, którą wygrał koniec końców Ulisses S. Grant. A nie było łatwo: Catton barwnie opisuje zarówno polityczne naciski wywierane na młodego stażem generała jak i jego prywatne problemy (np. z alkoholem), które będą jeszcze latami prześladować przyszłego zwycięzcę spod Appomattox.

Pierwszy tom biografii kończy się poddaniem Vicksburga w lecie 1863. Książka posiada szczegółowe...

Na półkach