czasopisma
Joseheim

To już trzeci numer Wydania Specjalnego Na Wynos, letni. Jakże ten czas leci. A wydawało się jakby sakramentalne pytanie baranka, „To kiedy numer specjalny?” padło zaledwie wczo - raj. A przecież za kilka miesięcy minie rok od tego wiekopomnego wydarzenia. Czym jednak jest rok wobec dziesięciu lat? Gdyby dziesięć lat temu załadować wszystkich, których nie lubimy, do New Horizon, właśnie...

raj. A przecież za kilka miesięcy minie rok od tego wiekopomnego wydarzenia.
których nie lubimy, do New Horizon, właśnie mijaliby granicę Układu Słonecznego. Bez dy
gresji jednak. New Horizon przypomniała niedawno o sobie i podesłała zdjęcia najdalszego
satelity naszej wielkiej żarówki. Niezwykła sprawa. Miliardy kilometrów stąd krąży sobie coś,
czego zaledwie przed jedną dekadą dotykały ludzkie dłonie i pstryka sobie fotki. Nie zamierza
na tym poprzestać. Chce lecieć dalej i dalej. Jest tyle do zbadania. A my tak mało wiemy.
Następne dziesięć lat ma upłynąć pod znakiem poszukiwania życia we wszechświecie.
Nowe hasła. Nowy zapał. Sam Stephen Hawking zaangażował się w projekt. Brzmi poważnie.
Zakres obserwacji ma objąć sto najbliższych galaktyk. Naukowcy posłużą się dziesięcioma
miliardami fal o różnych częstotliwościach.
Być może już za chwilę okaże się, że mamy kosmicznych sąsiadów na świeżo odkrytej przez
teleskop Keplera planecie Kepler 425b. Właściwości planeta owa ma porównywalne do Ziemi:
zbliżona masa, temperatura, niemal ta sama odległość od własnej gwiazdy, prawie identyczny
cykl roku. I znajduje się zaledwie tysiąc czterysta lat świetlnych od naszej planety. Zakłada
jąc, że będzie się podróżowało z prędkością światła, można tam dolecieć już za jedyne tysiąc
czterysta lat. NASA jest cała w skowronkach. Jeśli pojawią się pierwsi, nowych znajomych
przywitamy naręczem zdeformowanych kwiatów z Fukushimy. Powinny się im spodobać.
Wśród tych cyfr Szortal wcale nie wypada blado. Też ma się czym pochwalić. W numerze
letnim, który właśnie oddajemy „do rąk” naszych czytelników, jest szesnaście opowiadań,
siedem ilustracji i osiemnaście pełnowymiarowych grafik. Ile piwa wypito podczas cyklu pro
dukcyjnego, policzyć się niestety nie da. Ani też, ile łez wylano.
Szykując się na poznanie nowych kosmicznych znajomych, sięgnijcie po najnowszy numer
Wydania Specjalnego Szortalu Na Wynos. O co Was uniżenie prosi.
Marek „Terebka” Ścieszek

źródło opisu: file:///E:/Villain/Moja%20TFUrczo%C5%9B%C4%87/Szor...(?)

źródło okładki: http://szortal.com/sites/default/files/field/image...»

• Świąteczne marzenie
  • Pudełko z guzikami Gwendy
  • Spektrum. Leonidy
  • Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
  • Exodus
  • Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
  • Głęboka Próżnia

6,59 (32 ocen i opinii)
Spektrum. Leonidy
Nanna Foss

7,33 (15 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

0 (0 ocen i opinii)
Exodus
Łukasz Orbitowski

7,08 (12 ocen i opinii)
Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
Joanne Kathleen Rowling

6,5 (14 ocen i opinii)