Historia społeczna. Historia codzienności. Mikrohistoria

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
mikrohistoria
historia
Emilia

Książka pod redakcją Winfrieda Schulze otwiera nową serię wydawniczą Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie: „Klio w Niemczech”’. Jest to książka specyficzna: zapis dyskusji panelowej, jaka miała miejsce podczas Zjazdu Historyków Niemieckich w Hanoverze w 1992 r. Dzięki różnorodnej narracji trudna, ale jakże ważna problematyka metod badań historycznych zyskuje swobodniejszą, przystępniejszą formę.

„Odkąd Karl Lamprecht proklamował w 1896 r. «nową epokę nauk historycznych», James Harvey Robinson opublikował w 1912 r. w Stanach Zjednoczonych manifest na rzecz new history, a Henri Berr wystąpił w 1930 r. z postulatem nouvelle histoire, w światowych naukach historycznych upowszechniła się niewątpliwie intensywniejsza niż dotychczas autorefleksja dotycząca istniejącego stanu dyskusji metodologicznej. Przyspieszony rozwój historii jako nauki, umiędzynarodowienie dyskusji, jej zależności od szybko zmieniających się mód kulturalnych, jeszcze wzmocniły tę tendencję, tak że uwidacznia się zwiększone i uzasadnione zapotrzebowanie na informacje o tych procesach w łonie nauki.

Oczywiście także niniejszy tom o stanie «historii codzienności mieści się w ramach tak zarysowanej tradycji”.

(Winfried Schulze)

źródło opisu: http://owvolumen.pl