Bajka na końcu świata. Ostatni ogród

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
postapo, komiks, Podolec
komiksy
aspolski

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki! „Bajka na końcu świata” to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca,...

„Bajka na końcu świata” to postapokaliptyczna seria dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych.

źródło opisu: www.kultura.com.pl

źródło okładki: www.kultura.com.pl

Wkp | 2017-06-28

BAJKA (P)O KOŃCU ŚWIATA – recenzja komiksu Bajka na końcu świata, tom 1

W ostatnich latach gatunek postapo stał się bardzo popularny, a co za tym idzie – namnożyło się nie tylko dzieł w tej tematyce, ale i jej interpretacji. Schemat opowieści dziejących się po końcu świata (przynajmniej w kształcie, jaki obecnie znamy) był rozbierany na czynniki pierwsze, wywracany do góry nogami i przeszczepiany na różne grunty. Dobrze przyjął się jako historie dla młodzieży, dlaczego więc miałby się nie sprawdzić także jako propozycja dla najmłodszych? I to na dodatek podana w formie komiksu? Może gdyby zabrakło inwencji… na szczęście Marcin Podolec wiedział, co chce zrobić i jak ma to zrobić. I zrobił – uroczy i pouczający album otwierający naprawdę ciekawą serię.

Rzeczywistość, jaką znamy, właśnie dobiegła końca. Pod burym niebem, wśród zrujnowanych budynków i wszędobylskiego pyłu oraz dymumaszeruje mała dziewczynka o imieniu Wiktoria, za towarzysza mając tylko swojego psa, Bajkę. Wydaje się,...

Pewnie zastanawiacie się nad tym, dlaczego najnowszy komiks Marcina Podolca nosi tytuł Bajka na końcu świata, a nie Bajka o końcu świata? Tytuł brzmi trochę nie po polsku, ale od razu informuję, że jest to jedynie złudzenie. Słowo „bajka”, użyte w tytule albumu, nie odnosi się do rodzaju utworu literackiego. Tak ma na imię pies (a właściwie suczka) małoletniej Wiktorii, która jest główną bohaterką opowieści. Obie są permanentnie w drodze, przemierzają „świat po wielkim wybuchu”. Stąd owo „na” a nie „o”.

Chcąc dalej trochę bawić się semantyką, to właściwie tytuł wskazuje, że Bajka jest już na końcu świata, że osiągnęła punkt docelowy. A skoro warstwa fabularna ukazuje ciągłą wędrówkę, to można domniemywać, że nie istnieje żadne konkretne miejsce, do którego bohaterki mogłyby dotrzeć. Ponieważ już w nim są, a wędrówka jest jedynie pretekstem. Do czego? Lepszego poznania postapokaliptycznej rzeczywistości? Choć można na sprawę spojrzeć jeszcze inaczej. Omawiana publikacja nosi...

PolishPopkulturę | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Podolec jednak najlepiej sprawdza się w duetach. Taka trochę błaha ta opowiastka w sumie, zero dramaturgii, zero budowania bohaterów. I nie wiem, dla kogo to tak naprawdę jest dedykowane, dla jakiej konkretnie grupy wiekowej - bo młodsze dzieci nie zrozumieją, o co kamą, a starsze znudzi. Mnie - tj. starsze dziecko :P - znudziło. A dodajmy, że całość ma tylko 60 stron... / Ale za to oprawa graficzna prześliczna. Niesamowite, jak ten chłopak się rozwija z albumu na album. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz nas zaskoczy ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Mecha_Kulturacja | 2017-07-28

Marcin Podolec to jeden ze zdolniejszych młodych twórców komiksów w Polsce. Jego najnowsza opowieść trochę różni się od poprzednich. Skierowana jest bowiem do najmłodszych odbiorców. Nawet tytuł jest odrobinę nietypowy i w pierwszym momencie wskazuje na celowy błąd stylistyczny - Bajka na Końcu Świata. Nic bardziej mylnego, gdyż Bajka to imię jednej z postaci. Zagranie to jednak już od pierwszego kontaktu sprawia, że potencjalny czytelnik momentalnie zostaje zaintrygowany tym tytułem.

Fabuła historii skupia się wokół małej dziewczynki, Wiktorii, która podróżuje przez opustoszały świat w poszukiwaniu swoich rodziców. Towarzyszy jej suczka - tytułowa Bajka, z którą wspólnie podążają za pojawiającymi się na niebie dziwnymi światłami.

Wiktoria i Bajka w swojej podróży spotykają na swoje drodze tapira, który w tym martwym świecie próbuje ponownie rozniecić życie. W tym celu sadzi w każdym możliwym miejscu nowe rośliny. W zasadzie te trzy postacie są jedynymi żywymi istotami w tej...

Monika | 2017-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2017

Razem ze mną kundel bury...

...penetruje wszystkie dziury? Poniekąd. Przy okazji. To nieuniknione, kiedy świat składa się z samych dziur. Z braków. Braku rodziców na przykład. Poszukiwania mamy i taty dalekie są jednak od beztroskiej zabawy. A poza tym pies nie był wzorowany na kundlu.

Ziemia w komiksie Marcina Podolca wygląda tak, jakby konstruktor Trurl uruchomił swoją maszynę i poszedł z Klapaucjuszem na herbatkę. Dłuższą. Zniknęły nie tylko pćmy i murkwie. Nie ma drzew, trawy, kolorów, ludzi. Zostały zrujnowane miasta, porwane kable, zardzewiałe, porośnięte grzybami beczki, suche badyle. I piach. Mnóstwo piachu. Świat nie ocalał.

Trudno powiedzieć, co jest bardziej przerażające: nienaturalna cisza tego nowego świata czy obraz katastrofalnego spustoszenia. Apokaliptyczny krajobraz przygnębia. Cisza jest niemal namacalna. Niejeden dorosły poczułby się przytłoczony. Mała dziewczynka jako bohaterka tej historii z miejsca powala nas emocjonalnie na łopatki. I jeszcze ta...

Krzysztof Lewandowski | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

W przypadku tego komiksu trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz - przeznaczony jest głównie młodszym i jako taki powinien sprawdzić się idealnie. Co nie oznacza, że dorosły nie będzie się przy nim dobrze bawił.

"Bajka na końcu świata" rozgrywa się w świecie postapokaliptycznym. Dookoła są zniszczenia, pył i ruiny (które Marcin Podolec przedstawia w szarawych i pomarańczowych barwach), a nocne odgłosy mogą wywoływać słuszny strach - bo nie wiadomo, kto (lub co) je wydaje. Historia zapewnia chwile lekkiego wzruszenia, poczucia niesprawiedliwości i utracenia drogich rzeczy oraz dreszczyk emocji i trochę humoru.

Komiks uczy - poszanowania dla przyrody i naszej planety, doceniania tego, co mamy - a jednocześnie stanowi przykład bardzo udanej rozrywki, w której poszczególne epizody zostały połączone ciągiem przyczynowo-skutkowym. Język
dialogów jest potoczny, ponadto Wiktoria zachowuje się jak na swój wiek, aczkolwiek musiała nauczyć się pewnej zaradności - to ją uwiarygadnia w oczach...

NieZnamSięToSięWypow | 2017-10-07

Większość ludzi twory postapokaliptyczne od razu kojarzy z takimi tuzami, jak Fallout, Mad Max, Jestem Legendą, Drogą, Metro 2033 czy uniwersum Stalkera. Wszystkie te tytuły, niezależnie czy mowa o filmach, książkach czy grach, łączy silne ukierunkowanie na dorosłego, a przynajmniej dojrzałego czytelnika. Bezpośrednio wiąże się to z brutalnością tychże wizji. Co w takim razie może się stać, gdy w postapokaliptycznym świecie umieścimy bajkę?

Taką oto niszę zauważył i postanowił wypełnić Marcin Podolec. Ziemia została wyniszczona, lecz nie poznajemy przyczyn takiego stanu, a sama opowieść koncentruje się wokół duetu złożonego z dziewczynki imieniem Wiktoria i towarzyszącej jej Bajce, która jest gadającym… psem. Razem wędrują przez świat, a ich cel jest niezwykle osobisty, ponieważ Wiktoria poszukuje rodziców, licząc, że wciąż stąpają oni po tym świecie.

Pełna recenzja na wypowiemsie.pl:

smotex | 2017-09-20
Na półkach: Przeczytane, Komiks, Fantastyka
Przeczytana: 20 września 2017

Dodatkowy punkt w ocenie za przepiękną oprawę graficzną - kreska, kolor... nie mogłam oderwać wzroku.

Za to w warstwie fabularnej - niemoc. Urocze postaci i wzbudzające uśmiech dialogi to jednak za mało, żebym zapamiętała cokolwiek z tej historii.
Uważam, że Marcin przemyślał konstrukcję świata przedstawionego. Jednak koncentrując się na pisaniu "dla dzieci", zbytnio wystudził i spłaszczył dramaturgię. I tak urodziła się miałkość.

steffburton | 2017-06-30
Przeczytana: 26 czerwca 2017

posapo dla dzieci. rewelacja. tylko krótkie troche. czekam na drugi tom

CultureMatters | 2018-04-07